Hlavní stránka > Archiv článků > Čeká nás podivně potemnělý úplněk

Čeká nás podivně potemnělý úplněk

Banner -

Toto měsíční zatmění bude z našeho území pozorovatelné v celém svém průběhu, vysoko nad obzorem. Do zemského polostínu začne měsíc vstupovat v pátek ve 23:34 hodin. Tato fáze však není pozorovatelná a Měsíc bude vypadat, že je stále krásný, jasný, úplňkový. Jak se však na své cestě oblohou bude nořit hlouběji a hlouběji do polostínu Země, začne jeho severovýchodní část stále více tmavnout. Kdybychom byli astronauté a nacházeli se v tuto chvíli na této části měsíčního povrchu, mohli bychom na měsíční obloze vidět, jak se čím dál tím větší část zářícího slunečního kotouče zakrývá za velkým tmavým zemským tělesem. Nápadné ztmavení severní části Měsíce začne být pro nás, jako pro pozemské pozorovatele, patrné v sobotu asi půlhodinu po půlnoci. Tou dobou by už astronautům na Měsíci zmizela větší část Slunce za Zemí a okolní povrch Měsíce by byl viditelně slaběji osvětlen jen docela úzkým srpkem Slunce. Maximální fáze nastane v 1:44 hodin a velikost zatmění bude 99%, to znamená, že severní část Měsíce na obloze jen těsně mine oblast úplného zatmění. Tou dobou bude potemnění severní části měsíčního disku ze Země nepřehlédnutelné a člověk bude mít pocit, jako by byla celá horní část Měsíce „zakouřená“. Tento jev bude dobře patrný v časovém rozmezí půl hodiny před a po okamžiku maximální fáze zatmění. Potom se začne Měsíc opět vynořovat z polostínu Země a ve 3:54 hodin nastane zase „normální úplňková noc“. Všechny časy jsou uvedeny v SEČ.

Průběh zatmění

Obloha při zatmění

Měsíc mezi hvězdami v době maximální fáze polostínového zatmění. Kousek vlevo od Měsíce se nachází nejjasnější hvězda souhvězdí Lva – Regulus a nad jihovýchodem nelze přehlédnout velmi jasným a stálým světlem zářící planetu Jupiter. Kousek pod ním lze najít poměrně jasnou hvězdu Spicu ze souhvězdí Panny. (zdroj Stellarium)

Nezbývá, než si přát dobré počasí. Další zatmění Měsíce nastane večer za soumraku 7. srpna 2017 a bude se jednat o zatmění částečné, kdy kousek měsíčního kotouče bude na obloze doopravdy chybět.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ceka-nas-podivne-potemnely-uplnek
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému