Hlavní stránka > Archiv článků > Červen chystá vesmírné divadlo nad západním obzorem

Červen chystá vesmírné divadlo nad západním obzorem

Letní slunovrat nastává letos přesně 21. června v 18:38 hodin SELČ. Říká se, že v období kolem letního slunovratu se z naší republiky pozoruje noční obloha velice těžko. Astronomové-pozorovatelé (kromě těch slunečních) mají v podstatě volno a mohou se těšit z velmi dlouhých teplých dnů. Slunce zapadá až velmi pozdní dobou a v našich zeměpisných šířkách se dokonce ani úplně nesetmí. Záře, která po Slunci zůstává nad obzorem, totiž během noci zcela nepohasne a postupně se přesune přes sever na severovýchod, opět se rozední a Slunce vyjde nad obzor. Přesto však je letošní červen z hlediska pozorovatelského velice zajímavý, protože za soumraku lze pozorovat nad západním obzorem docela pěkné divadlo. Postará se o něj planeta Venuše a té budou zdatně sekundovat Jupiter a Měsíc.

Prvním zajímavým datem je sobota 13. června. Nad západním obzorem září po západu Slunce jasná Večernice – planeta Venuše. Jak obloha postupně tmavne, klesá Venuše stále více k obzoru. Na obloze se objevují první hvězdy a to je ta správná chvíle vzít do ruky lovecký triedr a zamířit jej na Venuši. Někdy kolem22:30 stojí Venuše již jen nevysoko na nebi, avšak obloha je již natolik tmavá, že si v zorném poli triedru povšimnete skupinky drobných hvězd nacházející se přímo pod Venuší. Jedná se o otevřenou hvězdokupu Jesličky (M44) v souhvězdí Raka. Je to doopravdy skupina více než 1000 hvězd, z nichž v triedru spatříte nejvýš několik desítek.  Pro otevřené hvězdokupy je charakteristické, že jsou tvořeny relativně mladými hvězdami, stáří Jesliček se odhaduje asi na 580 miliónů let, což je řádově pouze desetina stáří našeho Slunce. Jesličky patří mezi nejbližší otevřené hvězdokupy a proto také bývají za dobrých pozorovacích podmínek viditelné i volnýma očima jako mlhavý obláček. Jejich vzdálenost činí necelých 600 světelných let.

Venuše a Jesličky

Situace 13. června večer. Takto můžete spatřit planetu Venuši a otevřenou hvězdokupu Jesličky v triedu. (Zdroj Stellarium) 

Pro větší rozlišení klikněte na obrázek.

 

V sobotu 20. června večer se můžeme těšit na další zajímavé seskupení nad západním obzorem. Venuše již dávno opustila Jesličky a den za dnem se blíží k další jasné planetě - Jupiteru. K této dvojici se navíc onoho večera přidá čtyři dny mladý srpek Měsíce a tak si za hlubokého soumraku můžeme všimnout tohoto nápadného trojúhelníku. Přestože se na obloze nachází všechna tělesa jen nedaleko od sebe, ve skutečnosti leží v naprosto odlišných vzdálenostech. Pokud bychom seděli na světelném paprsku, jako nejrychlejším poslu informace, trvala by nám cesta k Měsíci o něco více než jednu sekundu. Na Venuši bychom to stihli za necelých pět minut a k Jupiteru by nám cesta zabrala téměř 50 minut. Není tedy divu, že i když se nejjasnější na nebi jeví Měsíc, druhá nejjasnější Venuše a nejslabší je Jupiter, skutečná velikost těchto těles je přesně opačná. 

Konjunkce Stellarium

Situace 20. června ve 22:30 SELČ. (Zdroj Stellarium) Pro větší rozlišení klikněte na obrázek.

 

Vyvrcholením červnových soumrakových představení bude večer v úterý 30. června. Dojde k velice těsnému přiblížení planet Venuše a Jupitera a to úhlově tak blízko, jako je na nebi průměr měsíčního kotouče! Nejlépe pozorovatelný bude tento úkaz přibližně mezi desátou a jedenáctou hodinou večerní, před půl dvanáctou potom obě tělesa zapadnou. K nejtěsnějšímu přiblížení obou planet (pouhých 20´) dojde v době, kdy jsou od nás obě tělesa nepozorovatelná, ale druhý den (1. července) přibližně ve stejnou večerní dobu si můžeme všimnout, že si Venuše i Jupiter na nebi „prohodily“ svoji pozici. Budou stále ještě úhlově velice blízko sebe, nicméně se již začnou na nebi od sebe postupně vzdalovat a v následujících dnech to bude velmi nápadné. K takto těsnému přiblížení planet na nebi dochází poměrně zřídka jen několikrát za desetiletí.

Červen Venuše-Jupiter

Situace 30. června ve 22:00 hodin. Venuše vpravo dolů od Jupitera. Následující den se bude nacházet vlevo dolů. (Zdroj Stellarium) Pro větší rozlišení klikněte na obrázek.

 

Jak je vidět, letošní červen bude stát za to i když je to období letního slunovratu. Je to dobrá příležitost pro astrofotografy i pro prosté milovníky krás na nebi. A kdo ví, třeba se dočkáme i jiných zajímavých úkazů, které nelze úplně jednoznačně předpovědět, například nočních svítících oblaků (viz. článek http://www.hvezdarnapv.cz/nocni-pozorovani-v-obdobi-letniho-slunovratu). Nezbývá než si přát čisté nebe a slunce v duši.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/cerven-chysta-vesmirne-divadlo-nad-zapadnim-obzore
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému