Hlavní stránka > Archiv článků > Co nabízí pozorování večerní hvězdné oblohy v těchto dnech?

Co nabízí pozorování večerní hvězdné oblohy v těchto dnech?

Když v pondělí, ve čtvrtek, nebo v pátek navštívíte ve 21:30 hodin prostějovskou hvězdárnu, můžete se zúčastnit večerního pozorování hvězdné oblohy a s pomocí astronomického dalekohledu se vydat na procházku vesmírem. Měsíc v těchto dnech svým světlem neruší a proto je možné pokochat se pohledem i na zajímavé vzdálené „mlhavé obláčky“, které jinak Měsíc přesvítí.

Králem večerní oblohy je v těchto dnech planeta Jupiter. I když se očima jeví jen jako zářivý bod, v dalekohledu si můžete všimnout zploštění planety dané jeho rychlou rotací a v jeho oblačné přikrývce lze spatřit nápadné tmavé pásy s různými výběžky a zálivy. A když budete mít štěstí, možná k nám bude Jupiter natočen tou správnou polokoulí a vy v jeho atmosféře zahlédnete i obrovský rotující vír, tzv. Velkou rudou skvrnu. V blízkosti Jupitera potom určitě nepřehlédnete jeho čtyři největší měsíce. 

Jupiter

Jupiter, jak jej 2. května 2017 zachytil náš spolupracovník Stanislav Chlup. Fotografie zachycuje rovněž dva ze čtyř galileovských měsíců, vlevo se nachází Europa a vpravo Io.

 

Pokud ještě zůstaneme ve Sluneční soustavě, budete si moci prohlédnout kometu C/2015 V2 Johnson. Očima sice vidět není, ale už v malém dalekohledu spatříte nápadnou světlou skvrnku a v hlavním dalekohledu naší hvězdárny D400 si můžete všimnout i náznaku kometárního ohonu. Tato kometa se v současné době nachází vysoko nad obzorem a k jejímu pozorování nastávají prakticky ideální podmínky. 

Komata Johnson

Kometa C/2015 V2 Johnson z prostějovské hvězdárny očima Martina Tylšara ze dne 18. května 2017. V těchto dnech je tato kometa ozdobou nočního hvězdného nebe. Pokud máte k dispozici digitální zrcadlovku, nejlépe s teleobjektivem, nebo jiný fotoaparát s možností manuálního nastavení, můžete si u nás zkusit vyfotografovat svůj vlastní snímek této vlasatice.

 

Za dalšími objekty se vydáme podstatně dál do vesmíru. Prohlédneme si barevné dvojhvězdy, kulová hvězdokupa v Herkulu se v zorném poli dalekohledu rozpadne na veliké množství hvězdiček a díky tmavé obloze nebude problém prohlédnout si také galaxie v souhvězdí Vlasy Bereniky a v Panně vzdálené mnoho desítek miliónů světelných let.

Na internetu si můžete zobrazit veliké množství překrásných fotografií vesmírných objektů. Většinou jsou krásně barevné a ukazují neuvěřitelné podrobnosti, které vám žádný dalekohled přímo neukáže. Jenže jsou jen na monitoru vašeho počítače. Když se díváte do okuláru dalekohledu, většinou žádné barvy nespatříte. Avšak když vidíte světlo dopadající na sítnici vašeho oka ze vzdálených nebeských objektů, úplně cítíte, že jste skutečnou součástí celého vesmíru a že tady v pozorovatelně je to doopravdy.

Vstupné na večerní pozorování 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/co-nabizi-pozorovani-vecerni-hvezdne-oblohy-v-tech
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému