Hlavní stránka > Archiv článků > Co se skrývá za malou ikonkou internetu na ploše vašeho počítače?

Co se skrývá za malou ikonkou internetu na ploše vašeho počítače?

Banner -

Jak přenášet velké množství dat volným prostorem z jednoho místa Země na druhé a jak implementovat kvantové informační protokoly do tohoto procesu, čili jak udělat přenosy zabezpečené? To jsou problémy, které dnes řeší vědci a technici zabývající se rozvojem internetu. Existuje několik projektů globálního rychlého internetu, které financují velké světové společnosti, např. SpaceX, nebo Google. Mgr. Bohumil Stoklasa Ph.D. se osobně podílel na vývoji internetové sítě „Loon“ od společnosti Google.

V současnosti je nemožné převádět terabity dat jinak než optickými kabely. Veliké oblasti Země však nejsou optickými kabely vůbec zasíťovány a přes 50% lidí na naší planetě proto nemá přístup k internetu! Velké části světa je teoreticky možné obsloužit pouze s využitím vysokorychlostního datového připojení volným prostorem, tedy pomocí laserů. Základní myšlenka spočívá v tom, že se vybuduje síť komunikačních stanic, které budou mezi sebou využívat vysokorychlostní datové lasery, přičemž připojení jednotlivých uživatelů by se již realizovalo standardním rádiovým signálem. Firma SpaceX pracuje na síti malých satelitů, společnost Google podporovala vývoj zařízení, která měla být v gondolách stratosférických balónů -projekt „Loon“. V tomto projektu se řešily problémy s lasery, které by byly schopné s dostatečným výkonem „blikat“ miliardkrát za sekundu a současně citlivé, vysoce přesně časově synchronizované detektory. Řešil se i způsob vzájemné přesné orientace laserových vysílačů a detektorů. Další problémy přinesly fyzikální jevy, jako jsou například difrakce světla, nebo seeing způsobený turbulentním vzdušným prostředím. Balóny se měly vznášet ve výšce přes 20 km nad zemí, kde je okolní teplota asi -80°C, což zase přineslo problémy s bateriemi. A tak dále. A výsledek? V principu jsou již dnes všechny tyto věci technicky řešitelné. Nicméně potřebná zařízení vychází prozatím příliš velká, těžká a drahá, takže se projekt „Loon“ ukázal komerčně nevýhodný a firma Google ho zrušila. Přesto však budoucnost internetu patří určitě laserovým paprskům, šířených volným prostorem. Je to totiž jediná možnost, jak docílit fundamentálně zabezpečenou komunikaci využívající přírodního zákona, který popisuje kvantová optika. Optickými kabely to na velké vzdálenosti nejde. Pomocí jevu zvaného spontální parametrická down-konverze se vygenerují dva kvantově provázané laserové svazky, které slouží jako nositel klíče ke kódování komunikace. Tyto kvantově provázané paprsky, které jsou však z hlediska kvantové teorie jen jeden, se vysílají na dvě vzdálená místa a pomocí nich lze fundamentálně zaručit, že kódovací klíč nemá k dispozici nikdo třetí. Další kódovaná komunikace mezi těmito dvěma vzdálenými místy již může probíhat standardním způsobem. Je důležité si uvědomit, že metoda pro kvantovou kryptografii je statistická, stejně jako je statistická celá kvantová mechanika. Z jednoho měření, nebo z jednoho fotonu nelze zjistit vůbec nic.

Zdá se, že Evropě v této oblasti v posledních letech poněkud ujel vlak a iniciativu převzala Čína. V podstatě koupila evropské know-how a jako první na světě realizovala projekt satelitní kvantové komunikace. Evropská kosmická agentura, ale i další velcí světoví hráči vyvíjí v současnosti značné úsilí pro to, aby tuto technologii zvládli sami a Čínu dohnali.

 

Rezervačky

Internet se stal součástí našich životů. Přednáška se těšila velkému zájmu, o čemž svědčí velký počet rezervací.

 

Přednáška Bohumila Stoklasy

Přednáška byla velice zajímavá. Malá zelená skvrna na stěně patří laseru procházejícího nad plamenem, pomocí kterého nám Bohumil Stoklasa názorně demonstroval jev zvaný seeing.

 

Bohumil Stoklasa

Mgr. Bohumil Stoklasa Ph.D. má talent složité technologie i podivuhodné přírodní zákony vysvětlovat přístupnou formou.

 

Projekt Loop

Zajímavé informace o projektu Loon, včetně videoukázek, si můžete prohlédnout na adrese: https://x.company/loon/ .

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/co-se-skryva-za-malou-ikonkou-internetu
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému