Hlavní stránka > Archiv článků > Druhá výprava do Černobylu

Druhá výprava do Černobylu

Černobyl

Cestování po Evropě je něco docela jiného, než když vyjedete na Ukrajinu do Černobylu. Cesta do Černobylu se neobejde bez dozimetrických bran a kontrol, které mohou být někdy opravdu důkladné. Ukrajina je totiž navíc v současnosti ve válečném stavu.

Většina z 3500 lidí, pracujících nyní v jaderné elektrárně Černobyl bydlí v pěkném a moderním městě Slavutič, obklopeném lesy. Zde se zabydlela i výprava, které se účastnil Martin Tylšar.

První zastávka cestou do Černobylu, byla stejně jako před časem, u obřího radaru Duga. Přezdívá se mu bývalé oko Moskvy. Protože šplhání na tuto konstrukci je nebezpečné a nedávno tady dokonce došlo ke smrtelnému zranění, Ukrajina se pokusila udělat opatření, aby se tam již další nezvaní návštěvníci nedostali. V blízkosti radaru, který v minulosti obsluhovalo asi 5000 lidí, se nachází opuštěné vojenské městečko, kde se mimo jiné nachází model radaru a uvnitř něj je k nalezení geokeška!

Radioaktivita v černobylské oblasti již od doby havárie elektrárny postupně znatelně klesla. Nicméně existují zde stále místa, kde i po více než 30 letech naměříte zvýšenou radioaktivitu, tzv. „hotspoty“. Příkladem může být například maz na navijácích říčních jeřábů v Pripjati. Během přednášky nás dále Marin Tylšar zavedl do nitra jedné z chladících věží.

Druhý den pobytu měla skupina s Martinem Tylšarem možnost prohlédnout si nedostavěný 5. blok jaderné elektrárny Černobyl, který dnes slouží jako zdroj železného šrotu a dále sklad radioaktivních tyčí s dalšími nebezpečnými „hotspoty“. Společným jmenovatelem je zde tma, vlhko, hmyz a spousta nástrah.

Zajímavá byla také návštěva hasičské stanice, kterých je v černobylské oblasti docela velké množství. Při pořáru se totiž i dnes může dostat do atmosféry radioaktivní prach. Nebo návštěva zemědělského družstva, které testovalo účinky radioaktivních krmiv na domácí zvířata. Celá oblast je dodnes v podstatě velikou výzkumnou laboratoří. Nejen divoká zvířata, která za desítky let již zcela ztratila ostych z člověka, ale i někteří lidé žijí trvale v uzavřené zóně. O černobylských babuškách byl dokonce natočen dokumentární film.

V čím dál větší míře se dnes z černobylské oblasti stává turistická zóna. Dobře se daří firmám, které nabízí výlety na různá zajímavá místa v zakázané zóně, například do nejzachovalejší vesnice – Krasno. Ze školy jako by děti odešly teprve nedávno, pošta s rozházenými pohlednicemi a kostel, kde by se daly ihned pořádat bohoslužby a snad se zde dokonce i konají.

Poslední den pobytu se výprava z České republiky podívala, stejně jako při minulé výpravě, do sklepení výrobní továrny Jupiter a také pripjaťské nemocnice. Sklepení továrny je v současnosti částečně zatopené vodou, aby byla nebezpečná místa podzemních laboratoří nepřístupná „lovcům pokladů“ a překážky byly zřízeny rovněž v případě nemocnice. V labyrintu nemocničního sklepení se totiž nachází jedno z nejnebezpečnějších míst světa – místnost, kde jsou naházené radioaktivní součásti výstroje záchranářů, kteří jako jedni z prvních likvidovali strašlivou černobylskou jadernou katastrofu. Helmy, holínky a podobně. Je až neuvěřitelné, když se porovná stav této místnosti nyní a v době, před necelými dvěma roky. Část věcí totiž z této místnosti zmizela! Pravděpodobně se jedná o radioaktivní suvenýry, které si vzali lidé, kteří se sem v tomto mezidobí dostali!

 

Martin v Černobylu

Srovnávací fotografie stejného místa ze dvou výprav Martina Tylšara, které proběhly s odstupem přibližně dvou let.

 

Největší rozdíl za poslední dva roky bezesporu zaznamenala samotná černobylská elektrárna. Francouská firma dostavěla nový obří sarkofág, který byl nasunut nad stávající starý betonový a netěsnící sarkofág. Cena tohoto nového sarkofágu však značně překročila původní finanční předpoklady a podle Martina Tylšara za to může především přístup lidí z ukrajinské strany. Jako by se zdejší lidé snažili co nejvíce práce prodloužit a těžit z mezinárodní podpory směrované na řešení této největší jaderné katastrofy v historii lidstva. Při debatě se člověk může dozvědět spoustu zajímavých informací od místních lidí, kteří havárii černobylské elektrárny osobně zažili, ale setká se zde též s různými mýty a jen nedostatečně podloženými konspiračními teoriemi. Někteří bývalí pracovníci elektrárny prý například zastávají názor, že celá havárie černobylské elektrárny byla provedena záměrně, aby Sovětský svaz odvedl pozornost od problémů s funfováním radaru Duga. I během svého druhého pobytu zažil Martin Tylšar v černobylské oblasti opět neuvěřitelné věci, které nám popsal pro něj typickým zábavným a velmi neotřelým způsobem. Setkal se tam s dobrými lidmi i s lidmi, kteří jsou ochotní za láhev vodky přimhouřit oko a udělat téměř cokoliv. V každém případě by měla být havárie černobylské elektrárny pro všechny mementem a poučením, aby se podobná událost již nikdy neopakovala.

 

Přednáška

Jsme velice rádi, že i přes horké počasí byl o přednášku Martina Tylšara byl veliký zájem.

 

Martin Tylšar

Martin Tylšar ve velíně černobylské elektrárny.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/druha-vyprava-do-cernobylu
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému