Hlavní stránka > Exoplanety z Prostějova

Exoplanety z Prostějova

Zájemci o vesmír už asi vědí, že Česko dostalo unikátní příležitost pojmenovat si vlastní exoplanetu.

http://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/pojmenuj-exoplanetu/posli-svuj-navrh/

Z kopule naší hvězdárny se pozorování exoplanet provádějí také. Data získáváme pomocí CCD kamery dlouhou sérií měření jasnosti hvězdy, kterou v pravidelných intervalech zakrývá titěrná exoplaneta. Titěrná je ovšem pouze ve srovnání se svojí mateřskou hvězdou. Vesměs se jedná o planetární obry či hvězdná nedochůdčata. A i tyto obří planety je poměrně složité detekovat. Brání nám v tom pozemská atmosféra, ale také rozpálené střechy okolních domů či zdroje šumu přímo v měřící aparatuře. V řeči čísel - sledujeme pokles jasnosti na úrovni několika tisícin či setin magnitudy. Řádově větší vliv na výsledný graf závislosti hvězdné velikosti na čase má např. pohyb hvězdy po obloze - vinou změny mocnosti vzdušné hmoty během noci v důsledku pohybu vůči horizontu. Pro představu, jak takové meření vypadá přikládáme graf vytvořený pro sekci SPHE http://var2.astro.cz/ , České astronomické společnosti, která organizaci pozorování (nejen) v Česku zajišťuje. 

 

 

Ne vždy se to ale podaří. Úspěšnost našich pozorování je přibližně 2:1. Na vině je většinou oblačnost, špatné pozorovací podmínky, nebo i tepelné záření města, které znemožní dosáhnout takovéto přesnosti měření. Tedy atmosféra ryze lokální. O příležitostných světelných show laserů a reflektorů ani nemluvě. Přesto jsou tato měření velmi cenná. Jen z pozorování okamžiků tzv. minim jasnosti mohou profesionálové studovat dynamiku těchto soustav, o spektrálním výzkumu ani nemluvě. Pomocí obřích světových dalekohledů získávají v odlehlých místech planety data popisující i atmosféry vzdálených planet. Koho by to před třiceti lety napadlo...

Je vhodné zmínit tradici domácí astronomie ve sledování změn jasnosti mnoha hvězd už od poválečného období. Právě postupný proces zkoumání změn jasnosti nápadných dvojhvězd, které se periodicky zakrývají, metody sběru dat, jejich zpracování, postupný přechod z pozorování očima na fotografickou emulzi, CCD či CMOS čip, to vše umožňuje dnes i u nás plnohodnotně zkoumat přechody těchto vzdálených planet, přestože se jedná o mladou disciplínu pozorovací astronomie.

Pokud budete chtít, můžete si nejen o tom přijít popovídat s autorem těchto měření na hvězdárnu. Může vám také namířit náš největší dalekohled na některou z mateřských hvězd. Planetu sice na vlastní oči nerozlišíte, ale můžete astronomům věřit, že tam někde bude. Jen se možná bude choulit schovaná za mnohem jasnějším sluncem tamního planetárního systému.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/exoplanety-z-prostejova
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému