Hlavní stránka > Archiv článků > Expedice klubu Gemini I od Slunce až na kraj Sluneční soustavy

Expedice klubu Gemini I od Slunce až na kraj Sluneční soustavy

Víte, jak vypadá doopravdy Sluneční soustava? Většina lidí sice dokáže vyjmenovat planety a představit si obrázky Slunce a planet z učebnic a populárně vědeckých knížek. Jenže takhle náš planetární systém doopravdy vůbec nevypadá! Nakreslit Sluneční soustavu správně v měřítku na papír A4 jednoduše nejde, protože to by byly planety tak maličké, že by vůbec očima nebyly vidět! Jediná šance je navštívit některou z planetárních stezek a na vlastní kůži se přesvědčit, jak jsou planety nepatrné vůči vzdálenostem, které je navzájem dělí a jak je tedy prostor v naší Sluneční soustavě obrovský a prázdný.

A tak jsme se sešli v sobotu 25. října 2014 v 11 hodin na náměstí v Proseči a společně vyrazili ke knihovně, kde se nachází začátek místní planetární stezky. Počasí bylo docela nevlídné. Jak se později ukázalo, inverzní oblačnost se navzdory předpovědi meteorologů nerozpustila a udržela po celý den teplotu jen kolem 5°C. Jediné Slunce, které jsme viděli, byla žlutá koule – model v měřítku 1 : 1 000 000 000 před knihovnou, u kterého jsme se chvíli ohřáli a potom pokračovali dál postupně přes všechny terestrické planety. U Marsu jsme si na zahřátí zahráli kometární honičku, při které velké planety kradly malým kometám jejich prachové i plynové ohony. Po zastávkách u krále planet Jupitera i pána prstenců Saturna jsme v blízkosti planety Uran využili nevšední pohostinnosti majitelů místního penziónu, kteří naše malé hvězdáře rozehřívali teplým čajem a jejich rodiče i něčím ostřejším. Potom jsme prošli krásně zbarveným podzimním lesem a za planetou Neptun vystoupali na nejvyšší bod našeho putování – 25 metrů vysokou rozhlednu Terezka. Odtud se nám naskytl pěkný výhled na trochu mlhavou usínající podzimní krajinu a rovněž jsme odtud vypustili několik papírových raketoplánů. Nakonec jsme minuli trpasličí planetu Pluto a dospěli zpět do Proseče, kde jsme společně povečeřeli. Rád bych tímto poděkoval všem členům astronomického klubu Gemini I i jejich rodičům, kteří se této objevitelské expedice zúčastnili a zvláště pak těm, kteří prokázali velikou statečnost při snášení pocitu chladu z mokrých bot v chladných vnějších částech naší Sluneční soustavy.

Proseč01

Centrálním tělesem je Slunce.                                            Výhled na Slunce od planety Merkur.

 

Proseč02

Povídání o Zemi a Měsíci.                                                  Na návštěvě u krále planet - Jupitera.

 

Proseč03

Čajová zastávka u penziónu s koníky.                                 V okolí Neptuna se les barvil do zlatova.

 

Proseč04

Výhled do kraje planetární stezky.                                      Start raketoplánu.

 

Proseč05

Schodiště rozhledny Terezka působí velice vzdušně.             Poslední zastávka u trpasličí planety Pluto.

 

Proseč06

Záplava hub se letos urodila i na pařezu v Proseči.               Památka na poznávací astrovýlet podzimní přírodou.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/expedice-klubu-gemini-i-od-slunce-az-na-kraj-slune
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému