Hlavní stránka > Archiv článků > Fotoreportáž z exkurze astroklubů Gemini do Brna

Fotoreportáž z exkurze astroklubů Gemini do Brna

Výprava do Brna

Stalo se již tradicí, že každý rok na jaře podnikají členové prostějovských astronomických klubů Gemini I a II výpravu do Brna. Hlavním cílem v hledáčku je samozřejmě velké planetárium, ale když už se naskytne možnost, nenecháme si ujít ani jiné astronomické i neastronomické zajímavosti této jihomoravské metropole. Rádi bychom touto cestou poděkovali Mgr. Pavlu Gabzdylovi, zástupci ředitele brněnské hvězdárny za vstřícnost při sjednávání této exkurze.

Sraz byl stanoven na sobotu 14. května 2016 po obědě. K některým členům astroklubů Gemini se připojili i rodiče a kamarádi, které spojoval společný zájem prožít hezký den a shlédnout zajímavý program na brněnské hvězdárně. A počasí nám vyšlo perfektně.

 

Parnas

Letošní výpravu jsme podnikli vlakem. Z brněnského hlavního vlakového nádraží jsme se vydali pěšky přes střed města na malou procházku. Nejprve jsme se podívali průhledem z Kapucínského náměstí na nádhernou katedrálu sv. Petra a Pavla (Petrov) a potom se zastavili u krásné barokní kašny Parnas na Zelném trhu se sochou mýtického hrdiny Hérakla. Dále jsme nahlédli do průjezdu staré radnice, kde se nachází brněnský drak a kolo. Pak jsme zašli na náměstí Svobody, kde stojí unikátní brněnský orloj. Prakticky jsme si ukázali, že čas se zde dá nejlépe určit tak, že se poodstoupí kousek do kolejiště „šalin“ a podíváme se na věž kostela sv. Jakuba.

 

Model Brna

Na Moravském náměstí jsme si na modelu historického Brna ukázali, odkud přicházíme a kam směřujeme, prohlédli si alegorii spravedlnosti i jezdeckou sochu Jošta. Cestou na Komenského náměstí jsme zahlédli i brněnskou pevnost Špilberk a potom už nás „šalina“ č. 4 vyvezla na Kraví horu, kde se nachází brněnská hvězdárna.

 

Kopule dvacítky

První naší aktivitou na Kraví hoře byla hra na komety, ve které velké planety (tatínkové a maminky) tahají za bílé prachové a modré iontové ohony malé komety (Gemini). A potom jsme zašli do dnes již historické kopule, ukrývající refraktor o průměru 200 mm.

 

U dvacítky

Naše výprava u dalekohledu 200/3000, který je upevněn na vysoké německé montáži. Vše z produkce Carl Zeiss Jena.

 

Brněnská dvacítka

Brněnská „dvacítka“ prošla nedávno rekonstrukcí. Je krásná, bílá a stejně jako dříve, má prý i nyní kresbu obrazu naprosto perfektní.

 

Gemini na Měsíci

Gemini na Měsíci.

 

V exploratoriu

Pod foyer se nachází tzv. exploratorium, kde je možné si vesmír i ohmatat.

 

Kámen Kraví hora

Řekli byste obyčejný kámen vykopaný při budování brněnské hvězdárny. Ale ve skutečnosti je to geologický unikát. Kraví hora je totiž z nejstarší horniny v naší republice! Vyvřela na povrch před více než půl miliardou let, kdy se tato část světa nacházela hluboko na jižní polokouli. Pomocí geodetického bodu TUBO (viz. níže) lze mimo jiné ukázat, že i v současnosti driftuje Evropa pomaličku severovýchodním směrem.

 

Planetárium

Pořad uváděný ve velkém planetáriu „TAJEMSTVÍ NEVIDITELNÝCH SVĚTŮ“ se těšil velkému zájmu veřejnosti.

 

Naše řady

Celá zadní řada a kus předposlední řady patřil nám.

 

Tajemsví neviditelných světů

Ukázka z pořadu odhalujícího věci a jevy, které jsou příliš pomalé, či rychlé, moc drobné, nebo velké anebo prostě neviditelné… (obrázek byl převzatý z upoutávky pořadu – viz. https://www.youtube.com/watch?v=Uew6aGb9AXo )

 

Laserová projekce

Závěrečné titulky pořadu byly zpestřeny laserovou projekcí.

 

Pořad se líbil

Příroda kolem nás je mnohem úžasnější, než si vůbec dovedeme představit a pořad se nám všem moc líbil.

 

Brněnský marsochod

Marsochod před brněnskou hvězdárnou. Mimochodem, skutečný Mars se nachází téměř v tzv. opozici, na obloze svítí po celou noc a na jeho povrchu je možné v dalekohledu spatřit různé podrobnosti.

 

Gemini v marsochodu

Uvnitř brněnského marsochodu. Jednou se takto možná budou prohánět po povrchu této červené planety i vrstevníci našich Gemini.

 

Kladivova hvězdárna

Cestou z Kraví hory jsme zahlédli také nejstarší hvězdárnu v Brně. Je to tzv. Kladivova hvězdárna na střeše VUT FAST na ulici Veveří. Na fotografii se jedná o světlý domeček na nejvyšším místě. Je v něm umístěný pasážník a přilehlá terasa slouží k výuce geodetické astronomie.

 

TUBO

Z ulice Rybkova je patrná i kulatá, dříve otáčivá pozorovatelna. Místo dalekohledu je zde však v současnosti stabilizovaný geodetický bod TUBO.  Světlý objekt na vršku pozorovatelny je kryt antény přesného geodetického satelitního přijímače.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/fotoreportaz-z-exkurze-astroklubu-gemini-do-brna
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému