Hlavní stránka > Archiv článků > Gemini navštívili interaktivní muzeum vědy

Gemini navštívili interaktivní muzeum vědy

Není to tak dlouho, co interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci, neboli Pevnost poznání, zahájilo svou činnost. Vyrostlo citlivou přestavbou historické budovy dělostřeleckého skladu z roku 1857. Na třech podlažích nabízí svým návštěvníkům spoustu zajímavých exponátů věnovaným různým vědním oborům. V nejvyšším patře se potom nachází malé digitální planetárium a expozice astronomie a optiky a to byl pro nás hlavní magnet a důvod proč jsme s astronomickými kluby prostějovské hvězdárny zamířili právě sem.

V planetáriu jsme shlédli pořad Neuvěřitelný vesmír. Vyzkoušeli jsme si též experiment, který zde hned tak někdo nedělá. Když se postavíte do protilehlých míst kopule, můžete slyšet i sebeslabší šeptání z protější strany, protože na kulové ploše nemá zvuk kam jinam uniknout.

Pevnost poznání je plná originálních exponátů a hejblat z dílny olomoucké přírodovědecké fakulty, ale podle našeho názoru byli nejcennější především ochotní průvodci z řad studentů, kteří se nám věnovali a vysvětlili podstatu některých fyzikálních, chemických a biologických pokusů. Myslím, že právě tento lidský přístup je na Pevnosti poznání to co jí dává opravdový punc jedinečnosti a každý návštěvník má zde možnost rychle a v podstatě bezpracně se dozvědět spoustu věcí ze světa vědy.

I když se to z venku nezdá, je Pevnost poznání poměrně rozsáhlý objekt,  který jsme v námi vymezeném čase, neměli šanci celý projít. Ale alespoň je to důvod se sem zase někdy vrátit.

 

Pevnost poznání

Příchod k Pevnosti poznání.

 

Putování ke vzdáleným světům

Planetárium není velké, ale člověk nabyde pocitu prostoru hned jak se setmí a vyletí do vesmíru.

 

Na podlaze planetária

V planetáriu na podlaze bylo blaze.

 

Lom světla

Kterak vyrobit odrazem světla na různých hladinách světlovodič...

 

Průvodce Pevností poznání

Zasvěceným průvodcem nám byl jeden ze studentů Univerzity Palackého.

 

Otáčivá mapa hvězdné oblohy

Otáčivá mapa hvězdné oblohy lákala některé Gemini k rychlému otáčení aby dokázali, že se Polárka doopravdy nehýbe.

 

Planetární váhy

Kolik by vážili Gemini jinde ve vesmíru.

 

Gyroskop

Odvážnější jedinci se nechali přikurtovat a roztočit v gyroskopu jako kosmonauti, aby zjistili, že ve vesmíru nahoře a dole neexistuje.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/gemini-navstivili-interaktivni-muzeum-vedy
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému