Hlavní stránka > Archiv článků > Hlavu vzhůru! Padají hvězdy!

Hlavu vzhůru! Padají hvězdy!

Již mnoho tisíc let se potuluje kolem Slunce malé černé těleso z hodně špinavého sněhu. Jedna cesta, kdy se vzdálí od Slunce až na samou periferii planetárního systému a potom se zase přiblíží k dráze naší Země, mu zabere asi 133 let. V blízkosti naší mateřské hvězdy se přitom pokaždé natolik zahřeje, až se z něj uvolní pěkně veliká porce plynu a prachu. Tento materiál, osvětlený Sluncem, tak dává za vznik nenápadné vlasatici objevené v minulém století a pojmenované Swift-Tuttle. Naposledy prolétla kolem Slunce v roce 1992, takže ji v dalekohledu opět spatří asi až děti našich dětí, avšak my se můžeme každoročně v srpnu pokochat odrobinkami z této komety, které vstupují do atmosféry naší Země.

Tyto malé ledové kamínky, velikosti řádově centimetru, vletí do atmosféry Země rychlostí téměř 60 kilometrů za sekundu a ve výšce přibližně 100 km na krátkou dobu „rozvítí“ okolní vzduch. My, na povrchu Země, můžeme potom nad našimi hlavami pozorovat krátkou světelnou stopu - meteor. Protože všechny meteory tohoto roje vyletují zdánlivě od souhvězdí Persea, nazývají se Perseidy.

Vrchol meteorického roje Perseid nastane letos v noci ze čtvrtka na pátek v časných ranních hodinách 12. srpna, ale také z pátku na sobotu 13. srpna. Pozorovat meteory z tohoto roje je však možné již minimálně týden před a týden po předpovězeném maximu. A proč právě ve druhé polovině noci a nad ránem? Během noci se totiž část povrchu naší planety natáčí do směru letu Sluneční soustavou a tak, jako při jízdě v dešti zasáhnou téměř všechny kapky čelní sklo automobilu, je mnohem větší šance, že právě nad ránem spatříme nějaký ten meteor. Hvězdářská ročenka odhaduje letos v době maxima hodinovou zenitovou frekvenci asi na 150 meteorů! Vzhledem k tomu, že člověk svým pohledem samozřejmě neobsáhne celou oblohu, budeme se pravděpodobně muset smířit s počtem meteorů poněkud nižším. Ale i tak to bude hezké divadlo. I když Perseidy vstupují do atmosféry naší planety relativně vysokou rychlostí a bývají proto na nebi poměrně rychlé a jasné, je potřeba si k jejich pozorování vybrat lokalitu, pokud možno co nejdál od zdrojů světelného znečištění, zejména od pouličních lamp. Proto rozhodně nedoporučujeme oblasti velkých měst, ale je lépe najít si místo s hezkým výhledem na oblohu minimálně někde za městem. Meteory bývají vidět po celé obloze, takže nejlepší je pozorovat volnýma očima a nikoliv dalekohledem. Příroda je k nám navíc letos docela milosrdná, takže pozorování nebude svým světlem rušit ani Měsíc, který ve dnech maxima Perseid svítí v první polovině noci a zapadá něco po půlnoci. Naopak, Měsíc pro nás z večera přichystá malou ochutnávku, kdy bude svítit nad jihozápadním obzorem ve společnosti planet Mars a Saturn a také jasné hvězdy Antares.

Letos by nás navíc možná mohly Perseidy překvapit i vyšší frekvencí a naznačují to už počty spatřených meteorů v posledních dnech. Nezbývá než si přát hezké počasí, zákony nebeské mechaniky už se o zbytek postarají samy.

 

Mapka Perseid

Pohled východním směrem ve 3:00 hodin ráno (SELČ). Protáhnete-li pomyslně dráhy meteorů na obloze zpět, protnou se v tzv. radiantu v souhvězdí Persea. (zdroj Stellarium)

 

Mapka seskupení

Večerní přiblížení Měsíce, planet Mars a Saturn a hvězdy Antares ve dnech maxima Perseid. (zdroj Stellarium)

 

Perseidy - Horálek

Perseidy, tak jak je svým fotoaparátem v roce 2015 zachytil Petr Horálek z Kolonického sedla na Slovensku. Celkový obraz vznikl jako kompozice několika snímků pořízených během sedmi dní.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/hlavu-vzhuru-padaji-hvezdy
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému