Je mnoho věcí, které mají astronomie a sklo společné. Nejen že atomy křemíku tvořících sklo pochází z nitra hvězd a nejen že existuje meteorické sklo zvané například vltavíny. Bez skla by neexistovaly objektivy astronomických dalekohledů odkrývajících tajemství vesmíru a neexistoval by ani rychlý internet. Sklo je překrásný materiál plný tajemství a třpytu, podobně jako hvězdná obloha a k výrobě různých uměleckých skleněných předmětů je potřeba stejného fortelu jako při výrobě astronomické optiky.
Od 17. června do 4. srpna 2016 proběhla na naší hvězdárně výstava sklářské výtvarnice Alice Dostálové z Galerie Skleněnka v Březině u Tišnova, nazvaná „Malý princ“. Návštěvníci, velcí i malí, měli tehdy možnost si prohlédnout laskavé postavičky z tohoto hvězdného pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Viz. http://www.hvezdarnapv.cz/galerie?id=9 .
Alice Dostálová přijala ještě jednou naše pozvání a navštívila naši hvězdárnu, aby zde prakticky předvedla část ze svého sklářského umění. Velice tímto Alici Dostálové i jejímu manželu Jiřímu děkujeme. Bez jejich nadšení, kamarádství a velice vstřícného přístupu by tato neobyčejně zajímavá a krásná akce na naší hvězdárně nemohla proběhnout. Toto je další věc, kterou má astronomie a sklářství společné a je to snad věc nejvzácnější.
Akce tohoto druhu se na prostějovské hvězdárně pořádala úplně poprvé.
Začátek „dílničky“ tvořila krátká přednáška Alice Dostálové o tajích skla a úskalích jeho tavení.
Sama potom prakticky předvedla výrobu malého ptáčka.
Tavení skleněných tyčinek a výroba skleněných věciček není vůbec jednoduchá, jak se mohly přesvědčit i odvážnější děti. Plamen hořáku má teplotu asi 1200 °C! Svoje výrobky musely potom nechat odpočinout (vychladnout) v křemičité vatě a nakonec si je mohly odnést domů.
Tak se dělá rybička závojnatka, ukazuje dcera Alice Dostálové. Barevné skleněné tyčinky, které se využívají k tavení a výrobě jsou drahé přibližně jako stříbro.
Figurky, které zhotovily šikovné ruce sklářky Alice Dostálové.
Sklářská škola Prostějov.