Hlavní stránka > Archiv článků > Jak se tavilo sklo na prostějovské hvězdárně

Jak se tavilo sklo na prostějovské hvězdárně

Plakát

Je mnoho věcí, které mají astronomie a sklo společné. Nejen že atomy křemíku tvořících sklo pochází z nitra hvězd a nejen že existuje meteorické sklo zvané například vltavíny. Bez skla by neexistovaly objektivy astronomických dalekohledů odkrývajících tajemství vesmíru a neexistoval by ani rychlý internet. Sklo je překrásný materiál plný tajemství a třpytu, podobně jako hvězdná obloha a k výrobě různých uměleckých skleněných předmětů je potřeba stejného fortelu jako při výrobě astronomické optiky.

Od 17. června do 4. srpna 2016 proběhla na naší hvězdárně výstava sklářské výtvarnice Alice Dostálové z Galerie Skleněnka v Březině u Tišnova, nazvaná „Malý princ“. Návštěvníci, velcí i malí, měli tehdy možnost si prohlédnout laskavé postavičky z tohoto hvězdného pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Viz. http://www.hvezdarnapv.cz/galerie?id=9 .

Alice Dostálová přijala ještě jednou naše pozvání a navštívila naši hvězdárnu, aby zde prakticky předvedla část ze svého sklářského umění. Velice tímto Alici Dostálové i jejímu manželu Jiřímu děkujeme. Bez jejich nadšení, kamarádství a velice vstřícného přístupu by tato neobyčejně zajímavá a krásná akce na naší hvězdárně nemohla proběhnout. Toto je další věc, kterou má astronomie a sklářství společné a je to snad věc nejvzácnější.

 

Skleněné tvoření

Akce tohoto druhu se na prostějovské hvězdárně pořádala úplně poprvé.

 

Alice Dostálová

Začátek „dílničky“ tvořila krátká přednáška Alice Dostálové o tajích skla a úskalích jeho tavení.

 

Alice Dostálová v akci

Sama potom prakticky předvedla výrobu malého ptáčka.

 

Malí skláři

Malí skláři1

Tavení skleněných tyčinek a výroba skleněných věciček není vůbec jednoduchá, jak se mohly přesvědčit i odvážnější děti. Plamen hořáku má teplotu asi 1200 °C! Svoje výrobky musely potom nechat odpočinout (vychladnout) v křemičité vatě a nakonec si je mohly odnést domů.

 

Závojnatka

Tak se dělá rybička závojnatka, ukazuje dcera Alice Dostálové. Barevné skleněné tyčinky, které se využívají k tavení a výrobě jsou drahé přibližně jako stříbro.

 

Skleněná krása

Figurky, které zhotovily šikovné ruce sklářky Alice Dostálové.

 

Sklářská škola PV

Sklářská škola Prostějov.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/jak-se-tavilo-sklo-na-prostejovske-hvezdarne
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému