Hlavní stránka > Archiv článků > Jaká byla Evropská noc vědců a noc „krvavého“ Měsíce?

Jaká byla Evropská noc vědců a noc „krvavého“ Měsíce?

Banner - Noc vědců a zatmění Měsíce

Evropská noc vědců 2015

Rok 2015 byl Valným shromážděním OSN vyhlášen jako „Rok světla“ a tak i náš program, kterým jsme se v pátek 25. září připojili k Evropské noci vědců, byl nazván „Noc plná světla“. Hvězdárna byla otevřena od 20:30 hodin a i když počasí astronomickým pozorováním příliš nepřálo, návštěvníci, kteří zavítali na naši na naši hvězdárnu, svého času určitě nelitovali. Připomněli jsme si nejprve účast našich astronomů na Evropské jižní observatoři a dále byl pro návštěvníky připraven pořad týkající se vlnové optiky, proložený pokusy odhalující podstatu disperze (rozkladu bílého světla na spektrum), difrakce (ohybu světelných paprsků) a interference (skládání světelných vln). Zlatým hřebem programu v přednáškovém sále byl potom pokus, při kterém se nám díky výše uvedeným jevům podařilo nechat „zmizet“ návštěvníkům jejich vlastní ruku. Co by to bylo za návštěvu hvězdárny, kdyby se nebylo možné podívat do dalekohledu. Avšak vzhledem k tomu, že obloha byla tentokrát zcela pokryta oblaky, věnovali jsme se pozorování spekter pouličních lamp i dalších zdrojů světla. Ukázali jsme si, jakým způsobem mohou astronomové zjistit chemické složení hvězd a spoustu dalších zajímavostí o vesmíru. Vždyť jediné, co máme k dispozici, je právě světlo přicházející z neuvěřitelně vzdálených hlubin vesmíru a důvtip při jeho analýze.

Připravený přednáškvý sál

Přednáškový sál je připraven a čeká na první návštěvníky.

 

Noc plná světla

Fotoaparát ruce vidí, návštěvníci nikoliv.

 

Přednáškový sál s divadelním kouřem

Experimenty také neplánovaně posloužily k otestování požárních čidel hvězdárny. (Fungují skvěle.)

 

Pozorování spektra sodíku

Venkovní pozorování bezštěrbinovým spektroskopem a spektrum sodíku.

 

 

Pozorování krvavého superúplňku

V časných ranních hodinách, v pondělí 28. září, se nad našimi hlavami odehrálo nádherné divadlo – úplné zatmění Měsíce. Měsíc se navíc nacházel v tzv. superúplňku, tzn. že byl současně v přízemí a na nebi byl tudíž o něco větší než normálně. Celou noc osvětloval krajinu jasným světlem, takže člověk mohl vidět například každou hroudu na poli, nebo se mohl procházet v lese, aniž by se musel obávat, že zakopne, nebo narazí do stromu. Samotný úkaz začal být patrný kolem třetí hodiny ranní a právě to byla doba, kdy se otevřely dveře naší hvězdárny veřejnosti. Měsíc byl sice ještě v tzv. polostínové fázi zatmění, ale přece jen již bylo patrné, že začíná na jedné straně tmavnout. Pro návštěvníky byla nejprve připravena krátká přednáška objasňující princip vzniku zatmění Měsíce, i čeho všeho si můžeme v průběhu zatmění na obloze všimnout. A potom už Měsíce na nebi opravdu postupně ubývalo, až zůstal osvětlený jen srpek ve spodní části kotouče, takže to vypadalo, že se Měsíc směje :-). Současně se stále více červenou barvou prokreslovala ta část Měsíce, která již byla zcela zanořena v zemském stínu, ale nejlépe byl tento barevný nádech patrný až ve fázi úplného zatmění. Ze zbarvení zatmělého Měsíce bylo možné usoudit, že atmosféra naší planety je jako celek čistá a neobsahuje příliš mnoho prachových částic. V této době také obloha potemněla a kolem Měsíce se objevily hvězdy. Přestože se nad našimi hlavami honily mraky, byla atmosféra velmi průzračná, takže v místech mezi oblačností bylo možné i z Prostějova očima zahlédnout Mléčnou dráhu, nebo Velkou galaxii v Andromedě. V Plejádách mohli návštěvníci napočítat minimálně 7 až 8 hvězd a meč Oriona zdobila Velká mlhovina - M42. Na ranní obloze je rovněž mnohem větší šance ke spatření meteorů a také se nám jich několik podařilo zahlédnout. Nad východním obzorem zářila klidně jasným bílým světlem Venuše a snad ještě o něco jasnější byl záblesk satelitu Iridium. Oblačnost pomalu ustupovala a tak se nad ránem pozorovací podmínky nadále postupně zlepšovaly. Zatímco jsme očima i dalekohledy sledovali kromě Měsíce i různé jiné astronomické objekty, začal být Měsíc postupně stále více nasvětlován z levé strany, až se na jeho okraji objevil opět jasný srpek a Měsíc přešel do fáze částečného zatmění. Mezi tím se prakticky úplně vyjasnilo. Bylo zajímavé sledovat, jak veliký vliv má úplňkový Měsíc. O kolik více se například na nebi objevilo hvězd, když Měsíc „zmizel“. Všem bylo jasné, proč nemají astronomové Měsíc zrovna v lásce, ale pro nás zůstává Měsíc přesto ozdobou nočního nebe a představení, které nám v ranních hodinách na Den české státnosti nabídl, bylo prostě krásné. Poslední návštěvníci opouštěli naši hvězdárnu za svítání.

Úplné zatmění Měsíce 2015

Úplné zatmění Měsíce. Snímek pořídil z naší hvězdárny Matrin Tylšar (modifikovaný fotoaparát a dalekohled Newton 200/1000).

 

Průběh celé pozorovatelné části zatmění si můžete prohlédnout na dvou videích na následujících internetových adresách:

https://youtu.be/Vvhijqe-1Jk

https://youtu.be/u4IHyk4fxmM

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/jaka-byla-evropska-noc-vedcu-a-noc-krvaveho-mesice
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému