Hlavní stránka > Jsme s vámi už 60 let

Jsme s vámi už 60 let

 

JSME S VÁMI UŽ 60 LET!

 

Přesně za měsíc, 12. dubna, si připomene šedesáté výročí otevření hvězdárny. Její budování sice začalo v roce 1953, historie prostějovských hvězdářů se však začala psát ještě o několik let dřív. Už v roce 1948 totiž na střeše 5. národní školy chlapecké odstartovala stavba hvězdářské kopule. Dokončena byla 30. října 1949, ale za nedlouho bylo jasné, že by si Prostějov zasloužil vlastní samostatnou hvězdárnu.

        

 

Velké díky patří zakladateli Adolfovi Neckařovi, bez jehož úsilí a nadšení by hvězdárna ve městě nevyrostla. Strhnul místní obyvatele, kteří v roce 1955 v takzvané akci „Z“ přiložili ruce k dílu a vlastními silami při stavbě pomáhali. Ostatně, v padesátých a šedesátých letech se astronomie a zejména kosmonautika těšila velkému zájmu. Ne náhodou tak bylo otevření hvězdárny uskutečněno 12. dubna 1961. Ten den totiž z kazašského kosmodromu Bajkonur odstartovala loď Vostok 1, se sedmadvacetiletým sovětským pilotem Jurijem Gagarinem na palubě.

Prvním ředitelem samostatné prostějovské hvězdárny ani nemohl být nikdo jiný než Adolf Neckař. Funkci vykonával do roku 1970 a tentýž rok jej ve funkci vystřídal RNDr. Zdeněk Pokorný, CSc., který později působil jako ředitel na své domovské hvězdárně v Brně. Na jeho místo poté v roce 1972 nastoupil RNDr. Jiří Prudký, kterého se zřejmě bude ještě většina návštěvníků i dnes pamatovat. Ten na postu setrval čtyřicet let a po celou dobu mu byla pravou rukou Božena Černohousová. Když pak v roce 2012 její zřizovatel, Olomoucký kraj, rozhodl o sloučení hvězdárny s Muzeem a galerií v Prostějově, byla jeho kariéra ředitele ukončena. Hvězdárna byla poté až do září roku 2013 bez vedoucího pracovníka, od září roku 2013 pak na pozici vedoucího astronomického oddělení nastoupil Ing. Karel Trutnovský, jenž zde působil až do května 2019. Pozice vedoucího byla pak obsazena Bc. Rudolfem Novákem, neměla však dlouhého trvání, po roce ukončil své působení na hvězdárně i on.

Personální obsazení se za poslední dva roky vystřídalo od základů a v současné době v astronomickém oddělení muzea pracují tři lidé. V úvodu loňského roku nastoupila Iveta Fréharová, která nyní provádí odborná pozorování sluneční fotosféry. V září téhož roku přišel Jonatan Kučera a vystřídal tak Martina Tylšara, od něhož převzal správu meteorologické stanice. Třetím členem je Bc. Petr Hofman, EngTech., který má v rukávu spoustu skvělých nápadů. Jakmile to epidemiologická situace dovolí, máte se na co těšit.

U příležitosti oslav 60. výročí plánuje hvězdárna na začátek června výstavu, která proběhne v jednom z výstavních sálů muzea. Ta nabídne ohlédnutí v čase a zprostředkuje návštěvníkům malou exkurzi do historie pozorování planet, meteorologických pozorování či popularizační činnosti.

 

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/jsme-s-vami-uz-60-let
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému