Hlavní stránka > Archiv článků > Když se řekne Hvar...

Když se řekne Hvar...

Pohled na observatoř od města Hvar

Napoleonova pevnost vybavená astronomickými pozorovatelnami, jak je vidět z přístavního města Hvar.

 

Hvar je jedním z nejpopulárnějších a nejnavštěvovanějších letovisek na Jadranu. Je to překrásný ostrov náležící Chorvatsku, kde můžete vedle historických měst a zajímavých památek najít především teplé moře s křišťálově průzračnou vodou. Hlavně díky tomu je Hvar cílem mnoha turistů z naší republiky, kteří zde tráví příjemné chvíle své dovolené.

Ale ještě jednu věc má Hvar a Česká republika společnou. Vysoko na kopci, nad stejnojmenným městem, se nachází dvě staré vojenské pevnosti, z nichž tu výše položenou zde nechal vybudovat Napoleon. Pouze jednou v historii však bylo toto opevnění opravdu využito k boji. Když Francouzská armáda odolávala Ruské invazi na ostrov, střílelo se z této pevnosti dělem na Ruskou fregatu a nakonec se Francouzům podařilo přístav i ostrov Hvar uhájit. Jinak tato pevnost dlouhou dobu sloužila jako velmi výhodně položené pozorovací stanoviště.

Ve druhé polovině minulého století připadl tento objekt Univerzitě v Záhřebu, Fakultě geodézie. Na hradbách pevnosti můžeme tedy najít i jeden ze základních geodetických bodů Chorvatska. Počátkem sedmdesátých let bylo potom rozhodnuto využít výhodných pozorovacích podmínek tohoto místa (Hvar má nejvíce jasných dní z celého jadranského pobřeží a zejména v zimních měsících bývá průzračnost vzduchu natolik dobrá, že občas bývá z vrcholu hory viditelné i pobřeží Itálie na protější straně Jadranu) a vybudovat zde též univerzitní astronomickou observatoř. A právě na jejím vzniku a vybavení se vedle chorvatských podíleli i naši astronomové. Vznikl tak základ velmi dobré a dlouhodobé spolupráce, která trvá dodnes. Důkazem je vedle naprosté srdečnosti a vstřícnosti též skutečnost, že někteří chorvatští astronomové velmi dobře ovládají český jazyk.

Hvězdárna na Hvaru se věnuje dvěma základním okruhům astronomického výzkumu – pozorování Slunce a stelární astronomii. K pozorování Slunce slouží dvojitý sluneční dalekohled vybavený CCD kamerami (dva dalekohledy na společné montáži, podobný přístroj, jako je nainstalovaný v naší republice na hvězdárně v Ondřejově). Jeden tubus je učen pro sledování chromosféry a druhý fotosféry Slunce. Dalekohledy i montáž jsou výrobkem firmy Carl Zeiss Jena a přístroj byl uveden do provozu v červnu 1972. Pro stelární astronomii jsou určeny další dva přístroje. Starším, rovněž ze sedmdesátých let, je dalekohled též z produkce Carl Zeiss Jena o průměru 65 cm (opět obdoba Ondřejovské pětašedesátky), určený především pro fotometrii nepravidelných proměnných hvězd, které obsahují ve svých spektrech emisní čáry, tak zvaných Be hvězd. Mladším bratříčkem je Rakousko – Chorvatský teleskop o průměru 1,07 m, který v roce 1997 poskytla na observatoř Hvar Univerzita ve Vídni a na kterém se rakouští a chorvatští astronomové dělí o pozorovací čas rovným dílem.

Na observatoři Hvar se chorvatští astronomové střídají v měsíčních intervalech. Hvězdárna není veřejně přístupná, jedná se o profesionální pracoviště, kde se konají odborná pozorování. Hlavní dalekohledy nejsou osazeny okuláry, ale obsahují snímací zařízení, která neumožňují podívat se do dalekohledu přímo. Nicméně občas zde po předchozí domluvě uvítají například školní výpravy a potom místní astronomové seznámí žáky a studenty s chodem hvarské hvězdárny, její historií a poodhalí i roušku některých tajemství vesmíru. Voda se sem dováží dvakrát ročně v cisternách po úzké silničce plné ostrých serpentin, až má člověk pocit, že snad ani není možné, aby se zde vytočil nákladní automobil. Ale řidiči to prý již mají dobře nacvičené. V minulosti byla pevnost závislá pouze na dešťové vodě. Klimatizaci hvězdárna nepotřebuje, protože zdi pevnosti jsou natolik silné, že zaručují příjemný chládek i v parných letních dnech.

Ať už samotnou hvězdárnu navštívíte, či nikoliv, v každém případě mohu návštěvu tohoto místa doporučit. Každý, kdo na vrcholek hory i bez předchozí domluvy zavítá, bude odměněn překrásným pohledem na přístavní město Hvar hluboko pod sebou a západy Slunce do moře, za vzdálený horizont s Paklenskými ostrovy v popředí, jsou odtud jednoduše čarokrásné.

 

Informační tabulky

Informační tabulky u vstupu do hvězdárny. Jedna z nich je napsána i v českém jazyce. (Pro větší zvětšení klikněte na obrázek.)

 

Výhled a geodetický bod

Z terasy hvězdárny je město Hvar jako na dlani.                                    Geodetický bod osazený přímo na hradbách.

 

Sluneční pozorovatelna

Sluneční pozorovatelna s odsuvnou střechou. 

 

Dvojitý sluneční dalekohled na Hvaru

Dvojitý sluneční dalekohled pro sledování fotosféry a chromosféry.                              CCD kamery v ohnisku slunečních dalekohledů.


Astronomické pozorovatelny na Hvaru

Pozorovatelny mimo hlavní budovu, určené pro noční pozorování. Vlevo je kopule Rakousko – Chorvatského 1,07 m teleskopu, pravá kopule skrývá dalekohled o průměru 65 cm. 

 

Dalekohledy pro noční pozorování

Vlevo: Rakousko – Chorvatský metrový dalekohled.

Vpravo nahoře: Dalekohled o průměru 65 cm je kopií dalekohledu  z Ondřejova. 

Vpravo dole: V Cassegrainově ohnisku je 65 cm dalekohled vybaven fotoelektrickým fotometrem. 

 

Vyhlídka u hvězdárny

Vyhlídka u hvězdárny.

 

Dr. Hrvoje Božič

Toto úžasné místo jsme mohli poznat díky báječnému, usměvavému a velmi příjemnému člověku, Dr. Hrvoji Božičovi, který se stal naším zasvěceným průvodcem po hvězdárně. Bylo krásné s ním pobýt a moc mu za to děkujeme.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/kdyz-se-rekne-hvar
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému