Hlavní stránka > Archiv článků > Když se rutina změní v drama

Když se rutina změní v drama

Banner -

Žádný kosmický let není rutinní. Kritické okamžiky mohou nastat při startu, přistání, ale i během letu. Kosmonauté jsou výjimeční lidé, kteří absolvují tvrdý výcvik, ale žádný výcvik je nemůže připravit na všechny situace, které mohou nastat. Díky stejnojmennému filmu je veřejnosti poměrně dobře znám napínavý příběh měsíční mise Apollo 13. Tento film lze podle mínění ing. Tomáše Přibyla považovat téměř za dokument. Ale historie dobývání vesmíru je plná dalších problémů a příběhů, mnohdy téměř zapomenutých, o kterých se tak často nemluví. Přitom prakticky vždy šlo posádce o život a mnohdy se jednalo čistě o štěstí, že se z problému nestala fatální havárie.

Prakticky všechny lety kosmických lodí z programu Apollo měly své těžké chvíle. Přitom dojem široké veřejnosti je ten, že kromě oné nešťastné „třináctky“ se jednalo o téměř bezproblémové mise. Avšak i legendární první přistání lidí na měsíčním povrchu v Apollu 11 proběhlo roku 1969 jen se štěstím. V roce 1971 se zase Apollu 15 neotevřel při návratu na Zemi jeden ze tří padáků. Byla zjištěna příčina závady a učiněna náprava, která se však málem vymstila v roce 1975, při návratu z první mezinárodní mise Sojuz – Apollo. Kosmonauté v Apollu se tehdy při návratu, shodou nešťastných náhod, málem otrávili výpary z paliva stabilizačních motorů, protože toto již nebylo po příhodě z roku 1971 během letu vypouštěno z kosmické lodě ven. Ale padáky se tentokrát otevřely bezvadně…

V roce 1983 ztratil při staru raketoplán Atlantis několik dlaždic své tepelné ochrany nutných pro návrat do atmosféry. Astronauté o tom věděli a nevěřili tomu, že tento let přežijí. Nakonec je zachránila šťastná náhoda související s konstrukcí raketoplánu pod otvorem. Když prý po přistání obhlíželi raketoplán, podlamovala se jim kolena. V témže roce došlo zase na raketoplánu Columbia během přistání k požáru v přístrojové sekci. Po přistání se ukázalo, že posádka měla rovněž veliké štěstí, že přežila. V roce 1985 se po dosednutí na přistávací dráhu zablokovalo raketoplánu Discovery příďové kolo, ale naštěstí již v době, kdy téměř nebyl v pohybu a v dubnu 1991 zase dosedl raketoplán Atlantis asi 300 metrů mimo přistávací dráhu. Raketoplány byly konstruovány jen jako kluzáky a tak měly k dispozici pouze jediný pokus pro přistání. Naštěstí se tehdy přistávalo na dně vyschlého solného jezera v Californii.

Avšak nejen Američané, ale též Sověti měli při letech do vesmíru své problémy, i když se o nich v tehdejší době nemluvilo. Například velmi ambiciózní let, jehož součástí bylo spojování kosmických lodí Sojuz 4 a 5. Při návratu zažil Boris Volynov chvíle, které se už už zdály být jeho poslední. Před vstupem do atmosféry se totiž neoddělil servisní modul, takže Volynov vstupoval do atmosféry ve špatné poloze a byl doslova zázrak, že neshořel jako meteor. Jen částečné otevření padáků bylo pak už pouhou třešinkou na dortu v tomto nakonec šťastném příběhu. Nebo mimořádně dramatický let Sojuzu 23, jenž měl problémy od startu až do přistání a dokonce i potom. Jako jediná ruská kosmická loď v historii přistáli totiž nešťastnou náhodou do vody, do jezera v Kazachstánu, kde málem umrzli! A v dramatech lze pokračovat. Popis letu lodi Sojuz 33 se sovětsko-bulharskou posádkou a návratu Sojuzu TM5 se sovětsko-afgánskou posádkou již sice přesahuje rámec tohoto článku, ale nezapomeňme také na nepovedený start kosmické lodě Sojuz 18A v roce 1975, kdy posádka přežila dlouhodobě působící přetížení až 26 G!!!

Problémy při prvním kosmickém letu měl i první čínský kosmonaut, jehož loď se tak rozvibrovala, až si prokousl ret!

Samostatnou kapitolu tvoří orbitální kosmické stanice, které i vzhledem k dlouhé době používání přináší rovněž riziko různých závad a nehod. Velikým dobrodružstvím od začátku až do konce byla americká stanice Skylab. Vážné problémy nastaly prakticky ihned po startu, a aby byla vůbec obyvatelná, musela být opatřena speciálním narychlo spíchnutým „slunečníkem“ z mylarové fólie a rybářských prutů! Naprosto výjimečnou událostí byla v roce 1985 záchrana sovětské orbitální stanice Saljut 7. Toto dobrodružství bylo dokonce nedávno zfilmováno, avšak na rozdíl od snímku Apollo 13 je tento film od reality velmi vzdálen. Je to škoda, protože příběh Saljutu 7 měl ve skutečnosti takový náboj dobrodružství, že používat jakékoliv filmařské úpravy bylo zcela zbytečné.  A určitě nesmíme zapomenout na velkou, legendární, sovětskou a posléze ruskou orbitální stanici MIR. Asi všechny její posádky by mohly vyprávět, avšak zejména posádka č. 23 zažila v roce 1997 situace, při kterých šlo skutečně o holý život. Otevřený požár na palubě s asi 1 metr dlouhým plamenem, nebo srážku se zásobovací kosmickou lodí Progress. Anebo, docela nedávno, v roce 2013, se při výstupu do volného vesmírného prostoru z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) málem ve svém skafandru utopil italský kosmonaut.

Bylo toho ještě více, o čem nám ve své skvělé přednášce ing. Tomáš Přibyl povídal a je toho mnohem a mnohem více, o čem by se dalo vyprávět a na co už řeč nepřišla. Každý let do vesmíru je veliké dobrodružství a i když se technici a inženýři všemožně snaží o co největší bezpečnost, problémům se vyhnout nelze. Ale pokud posádka nakonec nebezpečné situace a problémy vyřeší a kosmický let přežije, nezbývá než dodat – konec dobrý, všechno dobré :-).

Rezervačky

Ing. Tomáš Přibyl je příznivcům prostějovské hvězdárny dobře znám. Počet rezervací zdaleka přesáhl nominální počet míst v přednáškovém sále.

 

Přednáška Tomáše Přibyla

Přednáška byla tradičně perfektní a vymezený čas utekl jako voda.

 

Ing. Tomáš Přibyl

Ing. Tomáš Přibyl na prostějovské hvězdárně. Nezbývá nám než mu moc poděkovat a těšit se na další jeho přednášku, kterou plánujeme na prosinec.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/kdyz-se-rutina-zmeni-v-drama
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému