Hlavní stránka > Archiv článků > 21. ledna 2019 nad ránem nastane úplné zatmění Měsíce

21. ledna 2019 nad ránem nastane úplné zatmění Měsíce

Úplné zatmění Měsíce

Když se v pondělí ráno 21. ledna probudíte a podíváte jihozápadním směrem, uvidíte velmi hezký a nápadný astronomický úkaz. Přestože bude Měsíc v úplňku, nebude vidět jeho jasně zářící kotouč. Namísto toho najdete nevysoko nad obzorem jen jakéhosi ducha Měsíce. Přibližně hodinu, od tři čtvrtě na šest do tři čtvrtě na sedm, bude totiž Měsíc v zemském stínu a jeho povrch bude nasvětlen pouze paprsky, které prošly zemskou atmosférou. Měsíc by měl mít nápadnou narudlou barvu. Směrem k okraji stínu bude Měsíc světlejší. Zajímavý vzhled bude mít Měsíc rovněž asi hodinu před a po úplné fázi zatmění, kdy se bude postupně nořit a vystupovat ze zemského stínu. Během částečné fáze zatmění si budete moci všimnout zakřiveného tvaru zemského stínu, který svým obloukem zhruba odpovídá velikosti naší Země. Budete si tak moci sami odhadnout, podobně jako například antičtí myslitelé, kolikrát je naše planeta větší, než náš kosmický průvodce.

Kromě Měsíce samotného si budete moci prohlédnout i další zajímavé objekty na ranním nebi, například jasnou Jitřenku – planetu Venuši, v jejíž blízkosti se bude nacházet král planet Jupiter. V době fáze úplného zatmění bude též dobře pozorovatelná otevřená hvězdokupa M44 Jesličky v souhvězdí Raka. Jak bude úplňkový Měsíc vstupovat, nebo vystupovat z plného stínu, bude právě na ní velmi dobře patrný rušivý vliv silného světla na pozorování hvězdné oblohy.

Naše hvězdárna bude otevřena od 4:00 hodin, kdy bude Měsíc teprve v polostínové fázi zatmění a očima na něm ještě nebudou patrné velké změny od klasické úplňkové noci. Pro návštěvníky hvězdárny bude navíc připraven krátký pořad týkající se měsíčních zatmění. Hvězdárna bude otevřena až do západu Měsíce za stromy v Kolářových sadech, tedy přibližně do půl osmé. Jste srdečně zváni!

 

Průběh zatmění Měsíce 21. ledna 2019, všechny časy jsou uvedeny v SEČ:

Průběh zatmění 2019

1: Vstup Měsíce do polostínu – 3:35 hodin

Tato fáze není příliš nápadná, nicméně jak bude Měsíc postupovat k oblasti plného stínu, bude se část měsíčního kotouče v blízkosti stínu jevit mírně potemnělá, jakoby „zakouřená“. Pozorovatel na Měsíci by v této době sledoval, jak zářivé Slunce postupně mizí za temným kotoučem Země.

2: Začátek částečného zatmění – 4:34 hodin

Na kotouči Měsíce se objevuje relativně ostré rozhraní zemského stínu. Jak bude Měsíc postupovat hlouběji do stínu, začne být patrné i zakřivení stínu, které zhruba odpovídá velikosti naší planety vůči Měsíci. Pozorovatel na měsíčním povrchu by spatřil, jak se celé Slunce zcela skryje za Zemí.

3: Začátek úplného zatmění Měsíce – 5:41 hodin

Celý měsíční kotouč se nachází uvnitř zemského stínu, na celém Měsíci nastává úplné zatmění Slunce. Nicméně část měsíčního disku blíže k okraji zemského stínu se díky zemské atmosféře jeví světlejší.

4: Střed úplného zatmění Měsíce (maximální fáze) – 6:12 hodin

Měsíc se nachází nejhlouběji v zemském stínu. Pokud by naše Země neměla atmosféru, nebyl by na obloze vůbec vidět, avšak díky paprskům, které prochází naší atmosférou, bude jeho povrch stále patrný. Protože naše atmosféra rozptyluje především světlo modré barvy, viděl by pozorovatel z Měsíce kolem naší planety červený zářící oblouk atmosféry a odtud také pochází krvavě červená barva zatmělého Měsíce.

5: Konec úplného zatmění – 6:43 hodin

Měsíc u okraje zemského stínu nápadně světlá a brzy se objeví hranice plného zemského stínu. Začíná svítat a nad jihovýchodem budeme moci spatřit planetu Venuši a nedaleko pod ní Jupiter.

6: Konec částečného zatmění – 7:50 hodin

Měsíc celý vystupuje ze zemského stínu. Tato fáze však již nebude z Kolářových sadů pozorovatelná, protože Měsíc zajde za okolní stromy a bude vycházet Slunce.

7: Konec polostínového zatmění Měsíce – 8:48 hodin

Z České republiky nepozorovatelné.

 

Zatmění Měsíce 2015

Úplné zatmění Měsíce 2015

Minulé podobné zatmění Měsíce proběhlo 28. září 2015. Tyto snímky pořídil z naší hvězdárny Matrin Tylšar přes modifikovaný fotoaparát a dalekohled Newton 200/1000. Průběh celé pozorovatelné části tohoto zatmění, jak jej z prostějovské hvězdárny zachytil Martin Tylšar, si můžete prohlédnout na dvou videích na následujících internetových adresách:

https://youtu.be/Vvhijqe-1Jk

https://youtu.be/u4IHyk4fxmM

 

Nezbývá než si přát dobré počasí a těšíme se na setkání s vámi v „noci krvavého Měsíce“!!!

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ledna-2019-nad-ranem-nastane-uplne-zatmeni-mesi
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému