Malý princ

V přednáškovém sále se usazují návštěvníci na svá sedadla a potom zazní slova: „Budiž tma“. Dataprojektor je zacloněn, rolety na oknech sjíždí dolů, světlo slábne, až nakonec se všichni ocitnou v téměř úplné tmě. Chvíli vládne naprosté ticho, které protnou slova Alice Dostálové: „Sklo je materiál světla…“ Alice Dostálová potom v temnotě pomalu přistupuje k velikému kulatému stolu plnému malých skleněných korálků, z nichž některé obsahují fosforové vločky a ve tmě svítí jako malé zelené hvězdičky. Ze stolu snímá látku kryjící toto malé skleněné moře a do ruky bere velikou skleněnou kouli, která rovněž svítí měkkým fosforovým světlem. Ve tmě se zdá, jakoby tato zelenkavá malá planeta plula temným vesmírem a Alice Dostálová pokračuje ve svém výkladu. „Sklo je úžasný materiál, tvořící objektivy hvězdářských dalekohledů odhalujících tajemství vesmíru, ale současně je krásné samo o sobě.“ A potom se pronese „Budiž světlo“, rolety se zvednou a návštěvníci se mohou poprvé setkat se sklářskou výtvarnicí Alicí Dostálovou z Galerie Skleněnka. Alice Dostálová nás všechny pozvala na zajímavou výpravu do světa křehké krásy skla, seznámila nás s historií skla, i různými výrobními postupy a vše demonstrovala ukázkami různých sklářských výrobků. Pověděla nám také o svém osobním životním příběhu spojeném se sklem a se sklářstvím. Prvním impulzem byl prý pohled škvírou ve zdi do sklářské dílny, který Alici Dostálové učaroval. Proto později vystudovala sklářství a proto také založila svoji čarokrásnou Galerii Skleněnka v Březině u Tišnova, kterou tímto doporučujeme všem navštívit (viz. https://youtu.be/GpxILv2NU8c).

Hlavním motivem výstavy Malý princ, která je instalovaná na naší hvězdárně, je spojení krásy vesmíru a krásy skla. Společného mají tyto dvě věci mnoho a nemusí se třeba jednat ani o známé šperky z přírodního meteorického skla - vltavínů. Vystavené máme například skleněné baňky, uvnitř kterých se nachází skleněné „pavučiny“, velmi připomínající velkoškálovou strukturu vesmíru. Stejně jako by na počátku nikdo nedokázal odhadnout, jakou strukturu bude mít budoucí vesmír, neodhadne ani žádný sklář, jak bude vypadat budoucí skleněná struktura uvnitř koule, kterou vyfukuje. Výstava Malý princ na motivy pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho nás provází ukázkami různých sklářských technik zastoupených v Galerii Skleněnka. Alice Dostálová sestavila krásnou a nápaditou výstavu, která je takovým malým pohlazením po duši. Ne všechny barvy, odlesky a zrcadlení jsou ve vystavených předmětech vidět hned na první pohled. Čím více se budete dívat, tím více krásných detailů na planetách Malého prince objevíte, asi tak jako když se pozorně díváte na opravdovou oblohu posetou hvězdami. Výstava bude na naší hvězdárně dostupná do konce července.

 

Přednáška

Přednáška Alice Dostálové o tajemství skla.

 

Alice Dostálová

Sklářská výtvarnice Alice Dostálová.

 

Volná rozprava po přednášce Alice Dostálové

Po ukončení povídání následovala volná rozprava.

 

Skleněné moře

Návštěvníci měli též možnost vylovit si nějaké poklady ze skleněného moře.

 

Pavučinové skleněné koule Malého prince

Nad postavičkou Malého prince se vznáší planety s křehkou snovou pavučinovou strukturou.

 

Výstavní sloupy s většími exponáty

Větší exponáty jsou ukryty pod prosklenými vitrínami.

 

Malé výstavní sloupy vypráví příběh Malého prince

Malé vitríny vypráví příběh o putování Malého prince.

 

Prohlídka expozice Malý princ

Každé kulaté okénko skrývá malé překvapení a o každém by mohla Alice Dostálová dlouho a velice poutavě vyprávět.

 

Malý princ

Malý princ se svou planetou očima skvělé sklářky Alice Dostálové.

 

Irizace oblaků Měsícem

Po ukončení vernisáže následovalo pozorování Měsíce a planet – světů Malého prince. Okolo Měsíce se na závěr pozorování objevila krásně irizovaná oblaka - barevný kruh vzniklající ohybem měsíčního světla na drobných vodních kapičkách oblačnosti. Tečka vpravo dolů od Měsíce, koupajícího se v oblacích, je planeta Mars.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/maly-princ
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému