Hlavní stránka > Archiv článků > Mezinárodní vesmírná stanice nad hlavou

Mezinárodní vesmírná stanice nad hlavou

Na večerní obloze jsou v tomto období viditelné přelety Mezinárodní vesmírné stanice (International Space Station - ISS).

ISS je jediná trvale obydlená stanice na oběžné dráze Země. V současné době pobývá na ISS šest kosmonautů. Pohybuje se ve výšce asi 400 km a Zemi oběhne jednou za přibližně 92 minut. Celý přelet nad daným územím trvá jenom několik minut. 8. března 2016 proběhlo v jednom takovém komunikačním okně unikátní spojení olomouckých radioamatérů a středoškolských studentů s posádkou ISS. Podrobné informace o tomto projektu najdete na adrese: http://exfyz.upol.cz/didaktika/iss/index.html. V astronomickém dalekohledu lze zahlédnout i tvar ISS, ale není to úplně jednoduché, protože rychlost ISS je asi 7,7 km/s, přičemž její rozměry jsou asi 108x78 metrů. Je výhodné mít dalekohled vedený přímo za ISS, jinak se v zorném poli jen tak „mihne“.

ISS - Martin Tylšar

ISS pozorovaná z prostějovské hvězdárny v roce 2015. Fotografii pořídil Martin Tylšar.

 

Očima se ISS jeví jako jasná „hvězda“, ženoucí se setmělým nebem od západu na východ. Někdy může letět poněkud jižněji, jindy poněkud severněji, ale trajektorie jejího letu vždy začíná někde nad západním horizontem. Čas tohoto okamžiku je v níže uvedené tabulce uveden ve sloupci „Začátek“. S letadly si ji určitě nespletete, protože na rozdíl od nich nebliká. Postupně, jak roste její výška nad obzorem, klesá současně její vzdálenost k nám a tak roste její jasnost. Největšího lesku dosahuje ISS zpravidla v nejvyšším bodě své trajektorie na nebi. V tabulce je příslušný časový údaj uveden ve sloupci „Nejvyšší bod“. V této chvíli se může stát i nejjasnějším objektem na obloze a svým jasem předčít i Jupitera! Sloupec „Jasnost“ udává předpověď v tzv. magnitudách. Čím nižší číslo, tím větší jasnost. Magnitudu 0 dosahují nejjasnější hvězdy na nebi, Jupiter má přibližně -2,5 mag. a Venuše v největším lesku asi -4,5 mag. Po dosažení maximálního přiblížení a největší jasnosti začne ISS na obloze slábnout. Je to tím, že opět začne růst vzdálenost mezi námi a ISS. Může se ale rovněž stát, že ISS na své pouti oblohou ani nedosáhne horizontu na východě, ale najednou, během několika sekund až desítek sekund pohasne a přestane být očima zcela pozorovatelná. To právě vletěla do stínu Země. Je pozoruhodné si všimnout, že těsně před tím, než ISS vletí do stínu, její světlo „zčervená“ (na ISS mají dokonce ještě červenější západy Slunce než u nás na zemi) a také si uvědomit jak rychle probíhá na palubě ISS stmívání.  Čas, kdy ISS vletí do stínu, nebo dosáhne obzoru je v tabulce uveden ve sloupci „Konec“. Ke každému časovému údaji jsou doplněny ještě hodnoty Alt. a Az., což znamená výška nad obzorem a azimut.

Předpověď přeletů ISS

 

ISS

Současná podoba ISS.

 

Posádka ISS

Aktuální posádka ISS.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/mezinarodni-vesmirna-stanice-nad-hlavou
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému