Hlavní stránka > Archiv článků > Na letošní Noc vědců bude navazovat návštěva špičkové optické laboratoře v Olomouci

Na letošní Noc vědců bude navazovat návštěva špičkové optické laboratoře v Olomouci

V letošním roce byla Evropská noc vědců zaměřena na optiku. A přestože počasí nevěstilo nic dobrého a večer bylo zřejmé, že hvězdy vidět nebudou, můžeme tuto akci považovat za velmi úspěšnou. O půl deváté přišlo totiž na naši hvězdárnu téměř 50 návštěvníků a přednáškový sál se zcela zaplnil. Jak fungují koutové odražeče na Měsíci? Jak pracují astronomické dalekohledy? Proč je obloha modrá? A proč jsou na některých astrofotografiích hvězdy cípaté? Malí i velcí zájemci o fyziku a optiku zvláště, se v první části večera mohli pobavit, ale i ponaučit, programem nazvaným „Hrátky s optikou“. Zde jsme si na tyto, ale i další otázky odpověděli, seznámili se s některými základními jevy z geometrické i vlnové optiky a prakticky si je též předvedli.

Noc vědců I

Příprava na večer je hotova.

 

Noc vědců II

Nejhezčí částí pokusů optiky byla u nás difrakce.

 

Na první část večera navázalo zahájení výstavy „Z historie optického průmyslu v Přerově“. V tomto nedalekém městě totiž sídlí renomovaný výrobce vysoce kvalitní optiky – Meopta . Kdo by neznal některé legendární výrobky, jako například fotoaparát Flexaret, který Meoptu proslavil doslova na celém světě. Vedle současné špičkové sportovní optiky z produkce závodu (puškohledů, binokulárů i spektivů) je k vidění též řez dalekohledem, prvorepublikový triedr nesoucí historický název Optikotechna a jediný astronomický zrcadlový teleskop, který kdy podnik Meopta vyráběl – Prooximus 100. Výstava je na hvězdárně k vidění do konce října.

Dalekohled Proximus

Dalekohled Meopta Proximus 100 je připraven u informačních panelů podniku Meopta.

 

vitríny s exponáty

Současná produkce sportovní optiky - puškohledy, binary a pozorovací dalekohledy, tzv. spektivy.

 

Zahájení výstavy Meopta I

Návštěva byla letos i přes nepříznivé počasí hojná.

 

Zahájení výstavy Meopta II

Diskuse se protáhla až do pozdních hodin.

Bohužel, třetí plánovaná část programu,  pozorování hvězdné oblohy astronomickými dalekohledy, se nemohla uskutečnit z důvodu nepříznivého počasí. Otevřeli jsme sice odsuvnou střechu, ale obloha byla plná oblaků, ze kterých dokonce v pozdějších nočních hodinách začal padat déšť. Ale alespoň se mohou návštěvníci letošní Evropské noci vědců těšit na příště, až bude obloha jasná. Ono totiž sledování astronomických objektů astronomickými dalekohledy je něco úplně jiného, než jen prohlížení si krásných fotografií na internetu. Má to zcela jiný rozměr, protože je to tak říkajíc, doopravdy.

A co nás čeká příště?

Na program o optice, kterému byla věnována letošní Noc vědců, volně navazuje exkurze do Společné laboratoře optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie Věd (SLO) v Olomouci. Pod tímto dlouhým názvem se skrývá špičkové světové pracoviště, kde se provádí vývoj i výroba optiky učené pro různá speciální vědecká zařízení. SLO spolupracuje například s laboratoří CERN ve Švýcarsku a stala se též dodavatelem zrcadel pro největší Schmidtovy komory světa ,umístěné v Argentině na observatoři Pierra Augera. Jedná se o největší observatoř světa určenou pro výzkum kosmického záření – velmi energetických částic, které nám možná jednou přinesou odpovědi na některé základní otázky týkající se vesmíru. Navštívíme zde oddělení aplikované optiky, kde se právě tato zrcadla vyráběla. Zasvěceným průvodcem nám bude Mgr. Jan Tomáštík. Sraz je plánován na sobotu 4. října v 11:00 hodin u sídla SLO v Olomouci na třídě 17. listopadu 50A. Vstup je zdarma, jste srdečně zváni.

Banner SLO

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/na-letosni-noc-vedcu-bude-navazovat-navsteva-spick
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému