Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na červen

Naše kompletní nabídka na červen

Důležité upozornění!

Během měsíce června budou probíhat stavební úpravy v pozorovatelně hvězdárny a proto může být dočasně omezen, či zastaven provoz v některých prostorách. Aktuální informace budou zveřejněny na internetových stránkách hvězdárny.

 

Věda v ulicích

23. 6. (úterý) od 8:30 do 12:00 hodin

Věda v ulicích 2015Hvězdárna se uspořádáním této akce tradičně připojuje k projektu Evropského fóra vědy a techniky a k českému projektu Česká hlava. Aktivní spoluúčast na této akci přislíbilo také celkem pět středních škol z Prostějova. Studenti z těchto škol předvedou svým vrstevníkům, ale i široké veřejnosti svůj vlastní program, sestávající zejména z různých experimentů z oblasti přírodních věd a techniky. Hvězdárna připraví bezpečné pozorování sluneční fotosféry i chromosféry a ukáže, jak může být Slunce nebezpečné pro lidský zrak. Pozorování Slunce bude možné uskutečnit pouze za příznivého počasí. Akce Věda v ulicích proběhne v Prostějově na náměstí T. G. Masaryka a na Pernštýnském náměstí. Účast na akci je zdarma.

 

 

Mimořádná výstava „Světelné znečištění“

Výstava Světelné znečištěníBěhem měsíce června je na naší hvězdárně dostupná výstava týkající se světelného znečištění, které se v poslední době stalo nežádoucí součástí našeho životního prostředí. Světelný smog ovlivňuje nejen pozorovací podmínky astronomů, ale má negativní vliv na všechny noční tvory, včetně hmyzu a nepříznivě ovlivňuje rovněž zdraví člověka. Chcete-li se o tomto fenoménu dozvědět více, projděte si výstavní panely, které byly na naši hvězdárnu zapůjčeny z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky z Ondřejova a které jsou na naší hvězdárně nainstalovány v prostorách, které nebudou zasaženy stavebními úpravami pozorovatelny. Výstava je dostupná na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

Další  výstavy

-              VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

-              OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

také zdarma zapůjčujeme.

 

Pravidelná  astronomická pozorování pro veřejnost:  

PozorováníBěhem měsíce června budou probíhat stavební úpravy v pozorovatelně hvězdárny a proto může být dočasně omezen provoz velkých astronomických dalekohledů. Aktuální informace budou zveřejněny na internetových stránkách hvězdárny.

Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek a pátek v 15:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pondělí, čtvrtek a pátek od 22:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

Astronomický víkend: sobota 20. 6. a neděle 21. 6.

Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy v 22:30 hodin.

Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

Astronomická soutěž pro děti:

V neděli 21. 6. ve 14:00 hodin proběhne soutěž pro děti z cyklu soutěží „SOUHVĚZDÍ“-PRÁZDNINOVÁ NOČNÍ OBLOHA. Soutěži bude předcházet povídání o letní obloze, s důrazem na pozorování v červenci a srpnu.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč

 

 

Pohádková středa pro děti:

KOMETA ŽANETA

Kometa Žaneta

Pohádku uvádíme každou červnovou středu v 15:30 hodin. Malá kometa letí dalekým vesmírem, letí až ke Slunci. Přiblíží se k planetám Venuši a k Jupiterovi. Je to však pro ni bezpečné? Nemůže ji Slunce nebo planety ublížit? Zvládne dalekou cestu?

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

AVIZO! AVIZO! AVIZO!

XXVI. LETNÍ ŠKOLA ASTRONOMIE 2015

17. – 19. 7. (pátek až neděle)

ZAMĚŘENÍ: ASTROFOTOGRAFIE

(praktický průvodce základy astrofotografie deep-sky objektů)

PÁTEK 17. 7. Potřebné astrofotografické vybavení

SOBOTA 18. 7. Praktické pořizování astronomických snímků

NEDĚLE 19. 7. Zpracování astrofotografie (postprocessing)

Celkový poplatek 100 Kč.

M51 Tylšar-Hrůza

Fotografie galaxie M51 (Vírová galaxie) v souhvězdí Honící psi. Tuto fotografii vytvořili Marin Tylšar ve spolupráci s Mgr. Petrem Hrůzou. (Pro větší zvětšení klikněte na fotografii.)

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-cerven15
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému