Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na červen

Naše kompletní nabídka na červen

PŘEDNÁŠKA

PŘÍPRAVA EVROPSKÉ MISE NA MĚSÍC MARSU PHOBOS – Ing. Vratislav Šálený

15. 6. (čtvrtek) v 18:00 hodin

Přednáška

Evropská kosmická agentura (ESA) realizuje širokou paletu vesmírných misí zkoumajících naši sluneční soustavu. Možná si vzpomenete na misi Rosetta, jejíž přistávací modul Philae dokázal úspěšně přistát na povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Toto přistání však vůbec neproběhlo hladce. Nyní ESA připravuje obdobnou misi PHOOTPRINT - Phobos Sample Return, jejímž úkolem je přistát na povrchu jednoho z měsíců planety Mars - Phobosu, odebrat z povrchu vzorek regolitu a dopravit jej zpět na Zemi. Podmínky pro přistání na Phobosu jsou však obdobně obtížné jako při přistání na kometě 67P – prakticky nulová gravitace. Jak pro takové podmínky správně navrhnout přistávací podvozek? Pomohou agentuře ESA tuto náročnou technickou výzvu úspěšně vyřešit čeští výzkumníci?

 Přednáší ing. Vratislav Šálený (*1966), Brno – letecký inženýr, zakladatel a spolumajitel české technologické firmy Sobriety s.r.o., ve které se podílí na projektech ESA. S týmem ruských expertů z mise Phobos-Grunt právě úspěšně dokončil první fázi projektu na vývoj přistávacího podvozku pro misi ESA PHOOTPRINT - Phobos Sample Return. Internetové stránky: www.sobriety.cz , e-mail: vratislav.saleny@sobriety.cz.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

VĚDA V ULICÍCH

úterý 20. 6. 2017 (8:30 – 12:00 hodin)

Věda v ulicích

Školní mládeži, ale i široké veřejnosti budou přímo na hlavním prostějovském náměstí prezentovány atraktivní formou různé přírodovědné a technické zajímavosti a experimenty, přičemž některé z nich si mohou zájemci i sami prakticky vyzkoušet. Tímto způsobem zpřístupňujeme široké veřejnosti krásu a zajímavost poznávání přírody a vesmíru a podněcujeme zájem veřejnosti o své vzdělávání, zejména s důrazem na děti a mládež. V případě města Prostějova se navíc jedná o nepřerušenou tradici, ojedinělou v rámci celé naší republiky.

 

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek a pátek v 15:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pondělí, čtvrtek a pátek od 22:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

Pohádková středa pro děti

MARTIN A HVĚZDA

Pohádka

Pohádku uvádíme každou červnovou středu v 15:30 hodin. V pohádce prolétne Martin sluneční soustavou a dál až do vesmíru. Poznává různé hvězdy a všímá si, že se dají sestavit do mnoha obrazců, do souhvězdí. Vstupné děti, studenti do 26 let, senioři, invalidé 10 Kč a dospělí 20 Kč.

 

 

VÝSTAVY

Výstava

 

- VZÁCNÉ CHVÍLE POD HVĚZDNÝM NEBEM

- VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

- OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

- STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

- MATEMATIKA VE SLUŽBÁCH ASTRONOMIE

Výstava Petra Horálka "Vzácné chvíle pod hvězdným nebem" je dostupná na začátku astronomických pořadů a pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Ostatní výše uvedené výstavy zapůjčujeme.

 

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY

 

XXV. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti se schází v pracovní středy od 16:30hodin. Obsahem červnových setkání bude seznámení s oblohou o letních prázdninách. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Měsíce, planet a souhvězdí. Poslední schůzka se koná 21. 6. 2016. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

XLVI. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování. Astronomický klub GEMINI je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen pro kohokoliv ve věku od 10 let. Termíny schůzek GEMINI I jsou každý pracovní čtvrtek v 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každé pracovní pondělí od 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

 

AVIZO!

31. 7. – 4. 8. VŽDY V ČASE 10:00 – 11:00 HODIN XIII. ŠKOLIČKA PRO 5 – 11 LETÉ DĚTI ZAMĚŘENÁ NA LETNÍ OBLOHU

Cyklus na sebe navazujících setkání seznamujících se souhvězdími a planetami pozorovatelnými v létě. Za jasného počasí pozorování Slunce. Celkový poplatek 50 Kč.

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-cerven17
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému