Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na červenec

Naše kompletní nabídka na červenec

Důležité upozornění!

Během měsíce července budou pokračovatstavební úpravy v pozorovatelně hvězdárny a proto může být dočasně omezen, či zastaven provoz v některých prostorách.

 

 

17. 7. (pátek) až 19. 7. (neděle)  -  XXVI. LETNÍ ŠKOLA ASTRONOMIE

ZAMĚŘENÍ:        ASTROFOTOGRAFIE

Letní škola astronomie

Hvězdná obloha se líbí snad úplně každému. Zejména, když se člověk nachází v místě, které je jen málo zasaženo světelným znečištěním, může se ponořit do závratě a cítit, že je účasten na veliké slávě světa. Avšak zachytit tyto krásy nočního nebe na fotografii není věc úplně jednoduchá, což jistě potvrdí každý, kdo se o to pokusil. Prázdninová letní škola seznámí účastníky se základy astrofotografie objektů hlubokého vesmíru. Součástí bude též praktická ukázka tvorby astrofotografie a pozorování hvězdné oblohy. Letní školu astronomie povede Martin Tylšar, nadaný mladý prostějovský astrofotograf, jehož fotografie zdobí internetové stránky naší hvězdárny. Nabídka je určena každému ve věku od 10 do 100 let. Nejsou zde žádná omezení týkající se vzdělání a podobně, všichni zájemci o fotografování dění nad našimi hlavami jsou u nás srdečně vítáni. Zaplacením poplatku je možno se přihlásit kdykoliv s rizikem, že počet účastníků je omezený. Celkový poplatek je splatný nejpozději při prvním setkání a činí 100 Kč.

 

PROGRAM XXVI. LETNÍ ŠKOLY ASTRONOMIE:

 

PÁTEK 17. 7.       Astrofotografické vybavení

                               21:00 – 21:50 hodin

Zahájení, vzájemné seznámení, organizační informace, krátké bezpečnostní školení. Proběhne přednáška o dalekohledech se zaměřením na astrofotografii a prohlídka astrofotografického dalekohledu.

                               22:00 – 23:30 hodin

Za vhodných podmínek noční pozorování společně s veřejností.

 

SOBOTA 18. 7.   Praktické pořizování astronomických snímků

                               21:00 – 21:50 hodin

Teoretický úvod do pořizování surových dat spojený s praktickou ukázkou.

                               22:00 – 23:30 hodin

Za vhodných podmínek noční pozorovací praktikum.

 

NEDĚLE 19. 7.    Zpracování astrofotografie (postprocessing)

                               21:00 – 21:50 hodin

Praktická ukázka zpracování surových snímků a tvorba výsledné astrofotografie.

                               22:00 – 23:30 hodin

Za vhodných podmínek noční pozorovací praktikum.

 

Nezapomeňte se před Letní školou jednak do růžova vyspat a také se teple obléci, protože při koukání na hvězdnaté nebe, někdy i v létě pořádně zebe.

 

 

23. 7. (čtvrtek)                  V 18:00 hodin – PŘEDNÁŠKA

Zlatá éra meziplanetárních letů aneb stávající a plánované sondy ve Sluneční soustavě – Ing. Tomáš Přibyl

Přednáška Ing. Tomáše Přibyla

Sonda New Horizons na sebe po zásluze poutá mediální pozornost, ovšem zároveň není jediným vyslancem lidstva v hlubinách vesmíru. Zhruba dvě desítky automatů zkoumají nejrůznější cíle ve Sluneční soustavě nebo k nim právě míří: pracují u planet, asteroidů či komet. A to, že se ke startu chystá další desítka automatických průzkumníků, jen podtrhuje fakt, že žijeme ve zlaté éře meziplanetárních letů.

Přednáší ing. Tomáš Přibyl (*1975), Brno – publicista a konzultant v oblasti kosmonautiky a informační bezpečnosti. Autor řady publikací vydaných u nás i v zahraničí. Spolupracuje s řadou kosmických středisek a muzejních institucí celého světa. Sběratel podpisů kosmonautů. Osobně se setkal s více než dvěma stovkami kosmonautů. Osobní stránka: www.kosmonaut.cz, e-mail: tp.pribyl@seznam.cz.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost:

Pozorování

V první polovině měsíce července budou probíhat stavební úpravy v pozorovatelně hvězdárny a proto bude zastaven provoz velkých astronomických dalekohledů. Pozorování se provádí pomocí přenosných astronomických přístrojů.

Pozorování Slunce se konají každé pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 15:00 do 16:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy se konají každé pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 22:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. 

Důležité upozornění! 

V pátek 3. července se pozorování Slunce ani večerní pozorování hvězdné oblohy z provozních důvodů nekonají a hvězdárna je zavřená.

V pondělí 6. července je státní svátek a hvězdárna je zavřená.

 

 

27. – 31. 7. OD 10:00 DO 11:00 HODIN A OD 14:00 DO 15:00 HODIN „DÍVÁME SE NA SLUNÍČKO“  

Sluníčko - chromosféra

Povídání o Slunci, za jasného počasí pozorování Slunce dalekohledy s filtry a chromosférickým dalekohledem. Pořad pro mladší děti s doprovodem. Závěr pořadu budou tvořit pohádky. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

VÝSTAVY:

Mimořádná výstava „Světelné znečištění“ 

Výstava Světelné znečištění

Během měsíce července je na naší hvězdárně dostupná výstava týkající se světelného znečištění, které se v poslední době stalo nežádoucí součástí našeho životního prostředí. Světelný smog ovlivňuje nejen pozorovací podmínky astronomů, ale má negativní vliv na všechny noční tvory, včetně hmyzu a nepříznivě ovlivňuje rovněž zdraví člověka. Chcete-li se o tomto fenoménu dozvědět více, projděte si výstavní panely, které byly na naši hvězdárnu zapůjčeny z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky z Ondřejova. Výstava je dostupná na začátku astronomických pozorování, v tom případě jsou jejich součástí. Po domluvě je možné si výstavu prohlédnout i v jiném termínu a v takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

Další  výstavy

-              VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

-              OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

také zdarma zapůjčujeme.

 

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-cervenec2015
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému