Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na duben

Naše kompletní nabídka na duben

PŘEDNÁŠKA

14. 4. (čtvrtek) v 18:00 hodin – Legenda Jurij Gagarin

Ing. Marcel Grün

Přednáška

Jurij Alexejevič Gagarin byl člověk, který měl jako první možnost spatřit naši planetu z vesmíru. Jeho let po oběžné dráze byl mezníkem, nejen pro Sovětský Svaz, ale pro celé lidstvo. Od tohoto historického letu uplynulo 55 let. O tom, kdo byl Jurij Gagarin, co provázelo jeho cestu do vesmíru, jak prožívali tuto přelomovou událost lidé zde na Zemi a co všechno to znamenalo a znamená pro nás samotné, nám bude přednášet ing. Marcel Grün (*1946), ředitel Hvězdárny a planetária v Praze, grun@planetarium.cz. Vystudoval fakultu strojní ČVUT a postgraduálně i pedagogiku. Působil a dodnes působí v mnoha českých i mezinárodních organizacích, spojených s astronomií nebo kosmonautikou. Je členem Rady pro kosmické aktivity, poradního odborného orgánu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V roce 2003 stál u zrodu České kosmické kanceláře, je předsedou její dozorčí rady.

 

 

VYPOUŠTĚNÍ VODNÍCH RAKET

12. 4. (úterý) v 15:00 hodin

Vypouštění vodních raket

12. dubna je to právě 55 let, kdy se první člověk vznesl do vesmíru. Naše prostějovská hvězdárna se onoho dubnového dne v roce 1961 také dočkala svých prvních návštěvníků, přestože její stavba ještě nebyla hotová. K tomuto výročí pořádáme akci pro malé i velké, při které si mohou návštěvníci vyrobit a odstartovat svoji vlastní vodní raketu. Předpokládaný dostup raket je asi 100 metrů. Pro starty raket bude využit betonový „kosmodrom“ na severní straně prostějovské hvězdárny. Začátek akce je v 15:00 hodin. Účast na akci je zdarma.

 

 

EXKURZE

15. 4. (pátek) v 10:00 hodin – Aircraft Industries, a.s. (LET Kunovice): český výrobce letecké techniky

Exkurze LET Kunovice

K 55. výročí letu Jurije Alexejeviče Gagarina do kosmu pořádáme exkurzi do leteckého výrobního závodu společnosti Aircraft Industries / LET Kunovice, jediného českého výrobce dopravních letounů. Jurij Gagarin byl povoláním letec a je také možné, že k tréninkovým účelům využíval mimo jiné i větroň Blaník, který se v této továrně rovněž vyráběl. V šedesátých letech navštívil zdejší závod inkognito také geniální tvůrce raket Sergej Koroljov.

Exkurze začíná v pátek 15. 4. v 10:00 hodin před leteckým muzeem v Kunovicích (na kraji areálu Aeroklubu Kunovice, vedle firem RAMET a EVEKTOR – viz. http://www.museum-kunovice.cz/ ). Projdeme historií letecké výroby na Slovácku, včetně vývoje L 410. Potom se přesuneme do areálu závodu Aircraft Industries / LET a prohlédneme si současnou výrobu moderních letadel.

Na tuto akci je nutné se předem přihlásit na E-mailovou adresu hvezdarna@hvezdarnapv.cz a to nejpozději do pátku 1. dubna. Počet účastníků je omezen. 

Vstupné pro člena skupiny je 40 Kč.

 

 

VÝPRAVA ZA JARNÍ KUPOU GALAXIÍ V PANNĚ

sobota 30. 4. 2016 (21:30 – 00:00 hodin)

Galaxie v Panně

Temná obloha plná hvězd se pro moderního člověka stává stále více vzácností. A přitom právě nebe plné hvězd je jedna z nejúžasnějších věcí, které můžeme v životě spatřit. Pojďte se s námi toulat po jarním hvězdnatém setmělém nebi. Tentokrát se za bezměsíčné noci vydáme za Kupou galaxií v souhvězdí Panny. Pokud budeme mít štěstí na počasí, budeme moci na relativně nevelkém kousku oblohy spatřit množství mlhavých obláčků, z nichž každý je vzdálen mnoho desítek miliónů světelných let a obsahuje miliardy hvězd. Kromě této Kupy si prohlédneme planetu Jupiter i další zajímavé a krásné vesmírné objekty. K pozorování budeme mít k dispozici dalekohled o průměru 40 cm.

Sraz je ve 21:30 hodin u kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích, odkud se společně přesuneme na asi 1 km vzdálené pozorovací stanoviště. Účast na akci je zdarma.

 

  

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek, pátek a rovněž v sobotu 30. dubna v 15:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pondělí, čtvrtek a pátek od 20:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

 

Astronomický víkend

sobota 16. 4. a neděle 17. 4.

Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy v 20:30 hodin. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

V neděli 17. 4. ve 14:00 hodin soutěž pro děti z cyklu soutěží „SLUNEČNÍ SOUSTAVA“- PLANETKY. Soutěži bude předcházet povídání o malých tělesech sluneční soustavy. Ve kterých místech je jich soustředěno nejvíce? Z jakého jsou materiálu, po jakých drahách obíhají, jsou pro Zemi nebezpečné? Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

Pohádková středa pro děti

STALO SE NESTALO

Stalo se nestalo

Pohádku uvádíme každou dubnovou středu v 15:30 hodin. Tomáš měl nehodu na novém kole. Nyní je sám v nemocničním pokoji a všichni se s ním budeme v jeho představách toulat sluneční soustavou mezi celou rodinou planet. Jaká je zvídavá Venuše, tatínek Jupiter, sestra Země a všichni bratři. Kolik jich je celkem? Musí někoho poslouchat nebo si jen tak poletují oblohou? Doplněno snímky planet sluneční soustavy. Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

VÝSTAVY

-              STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

-              Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

-              VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

-              OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

Výstavy

Výstavy /expozice jsou dostupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí a čtvrtou výše uvedenou výstavu také zdarma zapůjčujeme.

 

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY

 

XXIV. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti se schází ve středy od 16:30hodin. Dubnová setkání budou věnována kosmonautice. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Slunce. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

XLV. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování. Astronomický klub GEMINI je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen pro kohokoliv ve věku od 10 let. Termíny schůzek GEMINI I jsou každé pracovní pondělí v 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každý pracovní čtvrtek od 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-duben16
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému