Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na duben

Naše kompletní nabídka na duben

PŘEDNÁŠKA

Plazmonika - aneb na chvÍli uvĚznĚnÉ svetlo na malÝch strukturÁch, strukturkÁch aŽ nanostrukturkÁch... – Prof. RNDr. Jiří Spousta, Ph.D.

6 . 4. (čtvrtek) v 18:00 hodin

Přednáška

Plazmonika je nová moderní disciplína, která se zabývá důsledky ozáření malých vodivých struktur světlem. Vodivostní elektrony v kovu se vlivem dopadajícího světla kolektivně pohybují a vyzařují sami světlo. V přednášce bude podán drobný lehký úvod do problematiky, přičemž se pokusíme vyhnout přílišnému matematickému odvozová. Nastíníme rovněž nadějné výhledy a možná uplatnění plazmoniky v životě kolem nás. Nebo to nakonec bude vše "osvětleno" jinak?

Prof. RNDr. Jiří Spousta, Ph.D. vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnes Masarykovy Univerzity), doktorát získal na univerzitě v Paříži. Dnes je profesorem na Vysokém učení technickém v Brně a oborem jeho vědeckovýzkumné činnosti je analýza chemického složení tenkých vrstev. Je vědeckým pracovníkem výzkumného centra CEITEC, kde se zabývá přípravou a charakterizací nanostruktur. Byl juniorským reprezentantem ČSSR v plavání a aktivně hraje basketbal.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 15:00 do 16:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek v 20:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

Astronomický víkend

sobota 8. 4. a neděle 9. 4.

Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy v 20:30 hodin. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

Astronomická soutěž pro děti:

Soutěž

V neděli 9. 4. ve 14:00 hodin soutěž pro děti z cyklu soutěží „KOSMONAUTIKA“- VÝZKUM VESMÍRNÝCH SOUSEDŮ. Soutěži bude předcházet povídání o některých projektech zkoumajících naše vesmírné sousedy.

Vstupné děti, studenti do 26 let, senioři, invalidé 10 Kč a dospělí 20 Kč

 

 

Pohádková středa pro děti

O PRINCI SATURNOVI A JEHO PRSTÝNKU

Pohádka

Pohádku uvádíme každou dubnovou středu v 15:30 hodin.  Saturn je mladý, lehkovážný princ. Jeho matka si přeje, aby se oženil. Královna uspořádá ples a pozve mnoho princezen, ze kterých si princ má vybrat nevěstu. Ale jak to nakonec dopadne? Planetu Saturn i s jeho prstenci najdeme na oběžné dráze okolo Slunce.

Vstupné děti, studenti do 26 let, senioři, invalidé 10 Kč a dospělí 20 Kč.

 

 

VÝSTAVY

Výstava

- VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

- Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

- STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

- OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

- MATEMATIKA VE SLUŽBÁCH ASTRONOMIE

První i druhá výstava jsou dostupné na začátku astronomických pořadů a pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí, čtvrtou a pátou výše uvedenou výstavu také zdarma zapůjčujeme.

 

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY

 

XXV. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti se schází ve středy od 16:30hodin. Dubnová setkání budou věnována kosmonautice. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Slunce. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

XLVI. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování. Astronomický klub GEMINI je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen pro kohokoliv ve věku od 10 let. Termíny schůzek GEMINI I jsou každé pracovní pondělí v 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každý pracovní čtvrtek od 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

 

Změna programu vyhrazena. 

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-duben17
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému