Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na květen

Naše kompletní nabídka na květen

Přednáška

28. 5. (čtvrtek) v 18:00 hodin – Světelné znečištění

RNDr. Jan Hollan, Ph.D. 

Jan Hollan - Světelné znečištění

Problému světelného smogu se RNDr. Hollan věnuje od poloviny devadesátých let. Jde o složitý problém vadící nejen astronomům. Noční osvětlení ovlivňuje kvalitu spánku i lidské zdraví a narušuje život nočních tvorů. Volba vhodných svítidel navíc šetří nemalé finanční prostředky. Přednáší RNDr. Jan Hollan, Ph.D. (*1955), který pracuje v Centru výzkumu globální změny AV ČR a působí také v projektu zaměřeném na inovaci vzdělávání učitelů a studentů přírodních věd, probíhajícím na Pedagogické fakultě MU v Brně. Za svou práci v oblasti světelného znečištění, zejména za prosazení ochrany nočního prostředí do české legislativy, dostal dvě ocenění International Dark Sky Association.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

Výprava za temnou oblohou

30. 5. (sobota) 22:00 až 00:00 hodin

Vyprava za temnym nebem

Moderní upospíchaný člověk žije stále méně pod hvězdami. Přisvítili jsme si nebe lampami, světlomety a reklamními billboardy, takže dnes již jen málokdo zná opravdový požitek z krásy noční hvězdnaté oblohy. Pojďte se s námi projít na malý výlet setmělou krajinou z Mostkovic na kopec nad vodní nádrží Plumlov a zpět. Možná budete překvapeni, jak moc se noční obloha změní, když vyjdete z pod lamp do otevřené krajiny. Zasvěceným průvodcem nám bude RNDr. Jan Hollan PhD. Procházka volně navazuje na přednášku o světelném znečištění. Součástí bude též pozorování hvězdné oblohy dalekohledy. Sraz je ve 22:00 hodin u kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích. Délka trasy je asi 6 km a výlet není fyzicky náročný. Účast na akci je zdarma.

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost:

Astronomická pozorování

 

Upozornění:

Ve druhé polovině měsíce května budou probíhat stavební úpravy v pozorovatelně hvězdárny a proto může být dočasně omezen provoz velkých astronomických dalekohledů. Aktuální informace budou zveřejněny na internetových stránkách hvězdárny.


V pátek 1. 5. se koná pozorování Slunce i večerní pozorování.

V pátek 8. 5. se pozorování Slunce i večerní pozorování nekoná – státní svátek.

Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek a pátek v 15:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pondělí, čtvrtek a pátek od 21:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

Astronomická soutěž pro děti:

V neděli 24. 5. ve 14:00 hodin soutěž pro děti z cyklu soutěží „SOUHVĚZDÍ“- LETNÍ OBLOHA. Soutěži bude předcházet povídání o letních souhvězdích a viditelných planetách.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

Astronomický víkend: sobota 30. 5. a neděle 31. 5.

Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 hodin.

Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

V sobotu proběhne též pozorování hvězdné oblohy dalekohledy, které bude v tomto případě součástí akce „Výprava za temnou oblohou“. Sraz je ve 22 hodin u kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích. Účast na akci je zdarma.

 

 

Pohádková středa pro děti:

PRINCEZNA LABUŤ

Princezna Labuť

Pohádku uvádíme každou květnovou středu v 15:30 hodin. Zlý čaroděj zaklel tři princezny v labutě. Podaří se je statečnému Střelci zachránit? Přemůže čaroděje a zvítězí? Celý příběh je nakreslen mezi hvězdy letní oblohy, kde lze spatřit Labuť, Lyru, Orla, Střelce, Delfína i Šíp.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

VÝSTAVY/EXPOZICE

-              STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

-              Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

-              VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

-              OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

-              OPTIKA – EXPOZICE

Upozornění:

Ve druhé polovině měsíce května budou probíhat stavební úpravy v pozorovatelně hvězdárny a proto může být dočasně omezen i provoz ve výstavních prostorách. Aktuální informace budou zveřejněny na internetových stránkách hvězdárny.

Výstavy /expozice jsou dostupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí a čtvrtou výše uvedenou výstavu také zdarma zapůjčujeme.

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-kveten15
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému