PŘEDNÁŠKA
12. 5. (čtvrtek) v 18:00 hodin – Historie měření Země a navigace pomocí hvězd
Doc. Ing. Josef Vitásek, CSc.
Měření tvaru a velikosti naší planety je vzrušující dobrodružství poznání. A hvězdy hrály v tomto příběhu vždy nezastupitelnou roli. V antice, středověku, renesanci i novověku. Hvězdy byly průvodci námořníků při získávání nových poznatků o Zemi v dobách velkých zámořských objevů. Zjištění, jak vypadá svět, ve kterém žijeme, bylo možné jen díky myšlenkám geniálních lidí i důvtipným technickým zařízením. Projděte se s námi historií zeměměřičství od dob nejstarších až do dnešních dnů. Průvodcem nám bude člověk z nejpovolanějších.
Doc. Ing. Josef Vitásek, CSc. (*1939) vystudoval ČVUT v Praze fakultu stavební, obor geodézie. Studium ukončil v roce 1963 a nastoupil do podniku Geotest. Od roku 1972 působil na stavební fakultě v Brně na oboru geodézie. Od roku 1989 až do odchodu do důchodu byl vedoucím oborové katedry. Po čtyři volební období byl členem vědecké rady fakulty stavební. Jeho profesní zaměření se týkalo především vlivu atmosféry na záměrný paprsek v různých prostředích. Po dobu své činnosti na katedře byl členem, později vedoucím výzkumných úkolů.
Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.
MIMOŘÁDNÉ POZOROVÁNÍ
Přechod Merkuru přes Slunce
9. 5. (pondělí) od 13:00 do 18:00 hodin
Přechod planety Merkur přes sluneční disk je vzácný úkaz. Nastává pouze v květnu a v listopadu, přičemž v květnu je mnohem větší šance na dobré počasí. Příští přechody nastanou v listopadu 2019,2032 a 2039, ale na květnový přechod si budeme muset počkat až do roku 2049. Hvězdárna bude otevřená od 13:00 hodin, přičemž každou celou hodinu proběhne v přednáškovém sále krátký výklad k této události.
Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.
Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost
Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek a pátek v 15:00 hodin.
Večerní pozorování hvězdné oblohy v pondělí, čtvrtek a pátek od 21:30 hodin.
Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.
Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.
Astronomický víkend
sobota 30. 4. a neděle 1. 5.
Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 hodin. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.
V sobotu též proběhne pozorování hvězdné oblohy dalekohledy, které však bude v tomto případě součástí akce „Výprava za jarní kupou galaxií v Panně“. Sraz je ve 21:30 hodin u kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích (viz dubnová nabídka „Výprava za jarní kupou galaxií v Panně“).
Astronomická soutěž pro děti:
V neděli 1. 5 ve 14:00 hodin soutěž pro děti z cyklu soutěží „SLUNEČNÍ SOUSTAVA“- METEORY. Soutěži bude předcházet povídání o „padajících hvězdách“. Jaký je rozdíl, když řekneme meteor, meteoroid, meteorit? Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč
Pohádková středa pro děti
NEMÁTE CHUŤ NA MĚSÍC?
Pohádku uvádíme každou květnovou středu v 15:30 hodin. Podoba Měsíce se stále mění. V pohádce je toho příčinou Šubršábršáh, který Měsíc neustále ujídá. Je to tak však doopravdy? Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.
VÝSTAVY
- STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU
- Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE
- VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI
- OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN
Výstavy /expozice jsou dostupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí a čtvrtou výše uvedenou výstavu také zdarma zapůjčujeme.
ASTRONOMICKÉ KLUBY
XXIV. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK
Klub pro 5 až 11leté děti se schází ve středy od 16:30hodin. Obsahem květnových setkání bude seznámení s letní oblohou. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Slunce. Pololetní poplatek 150 Kč.
XLV. ROČNÍK KLUBU GEMINI
Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování. Astronomický klub GEMINI je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen pro kohokoliv ve věku od 10 let. Termíny schůzek GEMINI I jsou každé pracovní pondělí v 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každý pracovní čtvrtek od 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.
Změna programu vyhrazena