Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na leden

Naše kompletní nabídka na leden

PŘEDNÁŠKA

ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V BRAZÍLII – RNDr. Eva Marková, CSc.

12. 1. (čtvrtek) v 18:00 hodin

Přednáška

Astronomicko-cestopisná přednáška s obrazovou projekcí z cesty za pozorováním úplného zatmění Slunce v Brazílii. Setkáme se s vnučkou Jana Bati a dalšími s krajany žijícími v Brazílii. Navštívíme vodopády na řece Iguazu a hydroelektrárnu Itaipu.

Zasvěceným průvodcem nám bude RNDr. Eva Marková, CSc. Vystudovala astronomii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala jako ředitelka Hvězdárny v Úpici a byla též předsedkyní České astronomické společnosti, v jejíž Sluneční sekci působí dosud. Zabývá se sluneční fyzikou, zejména studiem aktivity Slunce a organizuje expedice za zatměními Slunce.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek a pátek od 14:00 do 15:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pondělí, čtvrtek a pátek v 18:30 hodin a ve středu od 17:30 do 18:30 hodin pro klub Hvězdárníček a zvídavé děti.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

VÝPRAVA ZA TEMNOU OBLOHOU -  KLENOTY ZIMNÍHO NEBE

sobota 28. 1. 2016 (17:30 – 21:00 hodin)

Výprava za temnou oblohou

Temná obloha plná hvězd se pro moderního člověka stává stále větší vzácností. A přitom právě bezměsíčné hvězdnaté nebe je jedna z nejúžasnějších věcí, které můžeme v životě spatřit. Zimní obloha je navíc plná hvězdných klenotů, které nám vypráví příběhy ze života hvězd. V dalekohledu spatříme mlhoviny, kde se rodí nové hvězdy, hvězdokupy plné mladých hvězd, krásné hvězdné páry v nejlepších létech i hvězdné hřbitovy. Zatouláme se rovněž daleko za hranice naší Galaxie. K pozorování budeme mít k dispozici dalekohled o průměru 40 cm. Díky temnější obloze budeme mít možnost prohlédnout si tyto vzdálené objekty lépe než z prostějovské hvězdárny, ale dejte pozor na jednu veledůležitou věc – nezapomeňte se velmi teple obléct!!!

Sraz je v 17:30 hodin u kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích, odkud se společně přesuneme na asi 1 km vzdálené pozorovací stanoviště. Pozorování proběhne jen za dobrého počasí. Aktuální informace o konání akce můžete získat na telefonu 724 013 039.

Účast na akci je zdarma.

 

 

Astronomický víkend

sobota 14. 1. a neděle 15. 1.

Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 14:00 do 15:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy v 18:30 hodin. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

Astronomická soutěž pro děti:

Soutěž

V neděli 15. 1. v 15:00 hodin proběhne soutěž pro děti z cyklu soutěží „KOSMONAUTIKA – MĚSÍC A APOLLO“. Soutěži bude předcházet povídání o přistání prvních lidí na Měsíci. V závěru letošního roku uplyne již 45 let, co poslední lidé opustili Měsíc. Zmíníme se i o současném výzkumu Měsíce. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

Pohádková středa pro děti

ZIMNÍ POHÁDKA

Zimní pohádka

Pohádku uvádíme každou lednovou středu v 15:30 hodin. Sluníčko je nemocné a hodný pan doktor Maleček je léčí. Vyléčené Slunce se však musí šetřit. Přes zimu odpočívá, dny jsou krátké a noci dlouhé, v létě je to naopak. Délka dne a noci se v průběhu roku mění tak, jak Země obíhá okolo Slunce a jak severní polokouli odklání nebo přiklání ke Slunci.

 Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

VÝSTAVY

Výstava Strhující snímky z vesmíru

- STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

- Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

- VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

- OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

- MATEMATIKA VE SLUŽBÁCH ASTRONOMIE

První i druhá výstava jsou dostupné na začátku astronomických pořadů a pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí, čtvrtou a pátou výše uvedenou výstavu také zdarma zapůjčujeme.

 

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY

XXV. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti se schází v pracovní středy od 16:30hodin. Obsahem lednových setkání bude seznámení se zimní oblohou. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Měsíce, planet a souhvězdí. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

XLVI. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování. Astronomický klub GEMINI je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen pro kohokoliv ve věku od 10 let. Termíny schůzek GEMINI I jsou každý pracovní čtvrtek v 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každé pracovní pondělí od 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-leden2017
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému