Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na říjen

Naše kompletní nabídka na říjen

PŘEDNÁŠKA:

22. 10. (čtvrtek) V 18:00 hodin – BUDEME NEVIDITELNÍ?

prof. Mgr. Tomáš Tyc, Ph.D.   

Prof. Tyc - Budeme neviditelní?

Neviditelnost lákala lidi odpradávna, ale až díky moderní optice se tento sen začal přibližovat skutečnosti. Je možné stát se neviditelným? Jak funguje neviditelný plášť? Co vlastně neviditelný člověk sám vidí? V přednášce na tyto otázky odpovíme a některé z principů optiky, které za neviditelností stojí, budeme demonstrovat řadou názorných experimentů.

Přednášející (*1973) vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde působí i dnes. Absolvoval četné stáže na zahraničních univerzitách – ve Vídni, Tübingenu (Německo), Sydney, Calgary, St Andrews (Skotsko) a Dundee v celkové délce asi čtyři roky. Zabývá se výzkumem v oblasti optiky, především aplikacemi geometrie v optice, teorií neviditelnosti a dokonalých čoček a také zobrazováním pomocí optických vláken. Je známým popularizátorem vědy, se svými fyzikálními show Dobrodružná fyzika začal již v roce 2005 v brněnském planetáriu. Rád fotografuje, mimo jiné i krásné fyzikální jevy, viz http://zajfyz.physics.muni.cz. Jeho osobní stránka je http://physics.muni.cz/~tomtyc

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

EXPEDICE:

17. 10. (sobota) V 19:00 hodin

VÝPRAVA ZA BEZMĚSÍČNOU NOCÍ ANEB POZOROVÁNÍ deep-sky OBJEKTŮ VELKÝM DALEKOHLEDEM

Výprava za bezměsíčnou nocí

V posledních desítkách let jsme si přisvítili temnotu noci množstvím výkonných světelných zdrojů a tak už jen několik málo astronomů zná, jak vypadá opravdová, nefalšovaná přírodní tma a obloha plná hvězd. Na takové obloze však můžeme pozorovat mnohem slabší vesmírné objekty než z přesvětlených měst a to nejen očima, ale také astronomickými dalekohledy. Přijměte pozvání na nevšední zážitek, pozorování vzdálených vesmírných objektů velkým astronomickým dalekohledem o průměru objektivu 40 cm za bezměsíčné noci. Pokud bude dobré počasí, otevře se před námi úžasný a krásný svět, který zůstává naprosto nedostupný i na většině lidových hvězdáren.

Účast na akci je zdarma, sraz je v 19:00 hodin u kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích.

 

 

PRAVIDELNÁ ASTRONOMICKÁ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST:

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek a pátek od 15:00 do 16:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pondělí, čtvrtek a pátek od 19:30 do 20:30 hodin. Dne 22. 10. se pozorování koná po ukončení přednášky.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

ASTRONOMICKÝ VÍKEND:

sobota 17. 10. a neděle 18. 10.

 Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 do 16:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy, které bude v tomto případě součástí akce „Výprava za bezměsíčnou nocí“. Sraz je v 19:00 hodin u kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích. Účast na akci je zdarma.

 

Astronomická soutěž pro děti:

V neděli 18. 10. ve 14:00 hodin soutěž pro děti z cyklu soutěží „SLUNEČNÍ SOUSTAVA“- MALÉ PLANETY. Soutěži bude předcházet povídání o čtyřech vnitřních planetách.

Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč

 

 

POHÁDKOVÁ STŘEDA PRO DĚTI:

CO HVĚZDÁŘ NEVĚDĚL

Co hvězdář nevěděl

Pohádku uvádíme každou pracovní říjnovou středu v 15:30 hodin. Na pohádkové lodi se přeneseme do dávných časů, kdy žil mladý obchodník Merkur. V práci se mu dařilo a on se vydal za novými obchody.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

VÝSTAVY:

- MATEMATIKA VE SLUŽBÁCH ASTRONOMIE

- Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

- VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

- OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

- STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

Výstavy jsou dostupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí, čtvrtou a pátou výše uvedenou výstavu také zdarma zapůjčujeme.

Matematika ve službách astronomie

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY:

 

XXIV. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti se schází v pracovní středy od 16:30hodin. Říjnová setkání budou věnována sluneční soustavě. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Slunce. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

XLV. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování. Astronomický klub GEMINI je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen pro kohokoliv ve věku od 10 let. Termíny schůzek GEMINI I jsou každé pracovní pondělí v 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každý pracovní čtvrtek od 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-rijen2015
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému