PŘEDNÁŠKA - NOC VĚDCŮ
PÁN PRSTENCŮ – prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc.
29. 9. (pátek) v 18:00 hodin
V letošním roce končí mnohaletá, veleúspěšná mise sondy Cassini. Tato umělá družice planety Saturn nám přinesla spoustu nových informací o tomto podivuhodném studeném světě. V celé kráse nám ukázala bouře v pásové atmosféře a podivný oblačný hexagon v okolí pólu planety, tváře mnoha měsíců a zejména velice subtilní strukturu bohaté soustavy prstenců, které jsou doslova laboratoří nebeské mechaniky. Nahlédněte spolu s prof. RNDr. Miloslavem Druckmüllerem, CSc. do fascinujícího světa planety Saturn, které nám umožnily kosmické sondy Voyager a Cassini-Huygens. V případě dobrého počasí budeme mít rovněž možnost prohlédnout si Saturna astronomickým dalekohledem.
Profesní život prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc. je spojený s Fakultou strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, kde se věnuje aplikované matematice. Úzce spolupracuje s předními zahraničními odborníky a institucemi, například s Havajskou univerzitou, nebo NASA. V posledních letech se zabývá zpracováním dat ze Sluneční dynamické observatoře (SDO). K jeho dalším koníčkům paří též cestování po vysokých horách a fotografování přírody a dalších zajímavých astronomických objektů a úkazů. Osobní internetové stránky přednášejícího jsou: http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/ .
Tato přednáška je součástí NOCI VĚDCŮ 2017, a proto je na ni vstup zdarma.
Za dobrého počasí bude po přednášce následovat pozorování hvězdné oblohy.
FOTOMETRICKÝ SEMINÁŘ
POČÍTÁME FOTONY MUNIPACKEM – Mgr. Filip Hroch, Ph.D.
2. 9. (sobota) od 10:00 do 20:00 hodin
V úvodní části semináře se nejprve teoreticky seznámíme s pojmy světlo a fotony, budeme se zabývat reprezentací fotonů na snímcích, aperturní fotometrií a kalorimetrickým měřením určíme sluneční konstantu. V další části se zaměříme na přirozenost barev astronomických snímků oblohy a astrometrickou kalibraci snímků. Na závěr se budeme věnovat světelným křivkám, aneb jak získat data z disku plného snímků. Bude se jednat o přednášky spojené s praktickými cvičeními. Seminář je určen zejména pro pokročilejší zájemce o astronomii. Uvítáme, když budou mít účastníci semináře na svém počítači předem nainstalovaný program Munipack (viz http://munipack.physics.muni.cz/).
Odborným garantem akce je Mgr. Filip Hroch, Ph.D., který pracuje jako odborný asistent Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Obory jeho zájmu jsou zejména vysokoenergiová astrofyzika, astronomická fotometrie a výzkum aktivních galaktických jader.
Účast na semináři je zdarma. Vzhledem k tomu, že počet účastníků je omezen, doporučujeme zaregistrovat se předem na E-mailové adrese hvezdarna@hvezdarnapv.cz .
Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost
Pozorování Slunce v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 15:00 do 16:00 hodin.
Večerní pozorování hvězdné oblohy v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 20:30 do 21:30 hodin.
Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.
Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.
ASTRONOMICKÝ VÍKEND
sobota 9. 9. a neděle 10. 9.
Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 do 16:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy v 20:30 do 21:30 hodin.
Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.
V neděli 10. 9. ve 14:00 hodin proběhne soutěž pro děti z cyklu soutěží „SOUHVĚZDÍ“- MEDVĚDI. Soutěži bude předcházet povídání o nejznámějších souhvězdích, viditelných po celý rok.
Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.
Pohádková středa pro děti
JAK SI MLSNÉ MEDVÍDĚ CHTĚLO LÍZNOUT MLÍČKA Z MLÉČNÉ DRÁHY
(mimo 20. 9.)
Pohádku uvádíme v 15:30 hodin. Pohádka vypráví o tom, jak se mlsný medvídek i se svou maminkou dostal až na oblohu. Souhvězdí Malé a Velké medvědice jsou pozorovatelná po celý rok.
Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.
VÝSTAVY
STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU
Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE
VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI
OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN
První dvě výstavy jsou dostupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí a čtvrtou výše uvedenou výstavu také zapůjčujeme.
ASTRONOMICKÉ KLUBY
XXVI. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK
Klub pro 5 až 11leté děti se schází ve středy od 16:30hodin. První schůzka 27. září. Obsahem zářijových setkání bude seznámení se souhvězdími viditelnými po celý rok a se souhvězdími viditelnými na podzim. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Slunce. Pololetní poplatek 150 Kč.
AVÍZO!
XLVII. ROČNÍK KLUBU GEMINI
Astronomický klub Gemini je určen pro žáky druhého stupně ZŠ a další zájemce o astronomii a pozorování. Součástí schůzek bývá též jednoduchý fyzikální pokus, který se vztahuje k probíranému tématu.
První schůzka proběhne 2. října v 16:30 hodin. Členové klubu GEMINI I i GEMINI II mají přístup na všechny akce hvězdárny zdarma. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.
Změna programu vyhrazena.