Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na září

Naše kompletní nabídka na září

PŘEDNÁŠKA - NOC VĚDCŮ

PÁN PRSTENCŮ – prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc.

29. 9. (pátek)     v 18:00 hodin

Přednáška


V letošním roce končí mnohaletá, veleúspěšná mise sondy Cassini. Tato umělá družice planety Saturn nám přinesla spoustu nových informací o tomto podivuhodném studeném světě. V celé kráse nám ukázala bouře v pásové atmosféře a podivný oblačný hexagon v okolí pólu planety, tváře mnoha měsíců a zejména velice subtilní strukturu bohaté soustavy prstenců, které jsou doslova laboratoří nebeské mechaniky. Nahlédněte spolu s prof. RNDr. Miloslavem Druckmüllerem, CSc. do fascinujícího světa planety Saturn, které nám umožnily kosmické sondy Voyager a Cassini-Huygens. V případě dobrého počasí budeme mít rovněž možnost prohlédnout si Saturna astronomickým dalekohledem.Noc vědců

Profesní život prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc. je spojený s Fakultou strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, kde se věnuje aplikované matematice. Úzce spolupracuje s předními zahraničními odborníky a institucemi, například s Havajskou univerzitou, nebo NASA. V posledních letech se zabývá zpracováním dat ze Sluneční dynamické observatoře (SDO). K jeho dalším koníčkům paří též cestování po vysokých horách a fotografování přírody a dalších zajímavých astronomických objektů a úkazů. Osobní internetové stránky přednášejícího jsou: http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/ .

Tato přednáška je součástí NOCI VĚDCŮ 2017, a proto je na ni vstup zdarma.

Za dobrého počasí bude po přednášce následovat pozorování hvězdné oblohy.

 

 

 

 

FOTOMETRICKÝ SEMINÁŘ

POČÍTÁME FOTONY MUNIPACKEM – Mgr. Filip Hroch, Ph.D.

2. 9. (sobota)     od 10:00 do 20:00 hodin

Seminář

V úvodní části semináře se nejprve teoreticky seznámíme s pojmy světlo a fotony, budeme se zabývat reprezentací fotonů na snímcích, aperturní fotometrií a kalorimetrickým měřením určíme sluneční konstantu. V další části se zaměříme na přirozenost barev astronomických snímků oblohy a astrometrickou kalibraci snímků. Na závěr se budeme věnovat světelným křivkám, aneb jak získat data z disku plného snímků. Bude se jednat o přednášky spojené s praktickými cvičeními. Seminář je určen zejména pro pokročilejší zájemce o astronomii. Uvítáme, když budou mít účastníci semináře na svém počítači předem nainstalovaný program Munipack (viz http://munipack.physics.muni.cz/).

Odborným garantem akce je Mgr. Filip Hroch, Ph.D., který pracuje jako odborný asistent Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Obory jeho zájmu jsou zejména vysokoenergiová astrofyzika, astronomická fotometrie a výzkum aktivních galaktických jader.

Účast na semináři je zdarma. Vzhledem k tomu, že počet účastníků je omezen, doporučujeme zaregistrovat se předem na E-mailové adrese hvezdarna@hvezdarnapv.cz .

 

 

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 15:00 do 16:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 20:30 do 21:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

 

ASTRONOMICKÝ VÍKEND

sobota 9. 9. a neděle 10. 9.

Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 do 16:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy v 20:30 do 21:30 hodin.

Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

V neděli 10. 9. ve 14:00 hodin proběhne soutěž pro děti z cyklu soutěží „SOUHVĚZDÍ“- MEDVĚDI. Soutěži bude předcházet povídání o nejznámějších souhvězdích, viditelných po celý rok.

Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

 

Pohádková středa pro děti

JAK SI MLSNÉ MEDVÍDĚ CHTĚLO LÍZNOUT MLÍČKA Z MLÉČNÉ DRÁHY

(mimo 20. 9.)

Pohádka

Pohádku uvádíme v 15:30 hodin. Pohádka vypráví o tom, jak se mlsný medvídek i se svou maminkou dostal až na oblohu. Souhvězdí Malé a Velké medvědice jsou pozorovatelná po celý rok.

Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

 

VÝSTAVY

Výstava Strhující snímky z vesmíru

  • STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

  • Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

  • VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

  • OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

První dvě výstavy jsou dostupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí a čtvrtou výše uvedenou výstavu také zapůjčujeme.

 

 

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY

XXVI. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti se schází ve středy od 16:30hodin. První schůzka 27. září. Obsahem zářijových setkání bude seznámení se souhvězdími viditelnými po celý rok a se souhvězdími viditelnými na podzim. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Slunce. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

AVÍZO!
XLVII. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Astronomický klub Gemini je určen pro žáky druhého stupně ZŠ a další zájemce o astronomii a pozorování. Součástí schůzek bývá též jednoduchý fyzikální pokus, který se vztahuje k probíranému tématu.

První schůzka proběhne 2. října v 16:30 hodin. Členové klubu GEMINI I i GEMINI II mají přístup na všechny akce hvězdárny zdarma. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-zari17
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému