Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na září

Naše kompletní nabídka na září

WORKSHOP

SKLENĚNÉ TVOŘENÍ – Alice Dostálová

8. 9. (čtvrtek)    v 16:30 hodin

Skleněné tvoření

Zajímavá akce pro malé i velké. Bez dalekohledů by nebyla současná astronomie a bez skla by nebyly dalekohledy. Na počátku výroby prakticky všech objektivů astronomických dalekohledů je roztavené sklo. Sklářská výtvarnice Alice Dostálová z Galerie Skleněnka nám prakticky ukáže, přímo v přednáškovém sále hvězdárny, tvorbu různých věciček ze skla. Jedná se zejména o různé figurky. Bude mít sebou sklářský kahan a tvořit bude tavením skleněných tyčinek různých barev. Akce volně navazuje na výstavu „Malý princ“, která proběhla na naší hvězdárně od 17. června do 4. srpna 2016 (viz http://www.hvezdarnapv.cz/galerie?id=9  ).

Vstup volný.

 

 

PŘEDNÁŠKA A VERNISÁŽ VÝSTAVY ASTROFOTOGRAFIÍ

POKLADY Z HLUBIN VESMÍRU – ing. Evžen Brunner

8. 9. (čtvrtek)    v 18:00 hodin

Poklady z hlubin vesmíru

Ing. Evžen Brunner patří k nejlepším astrofotografům v naší republice. I když sám sebe označuje jako „mladého astronoma“, který se astrofotografií zabývá jen několik let, výsledky jeho práce jsou obdivuhodné a jeho obrazy mají umělecký rozměr. Za dobrými pozorovacími podmínkami vyjíždí nejen na oblíbenou Českomoravskou vysočinu, ale také třeba na Kanárské ostrovy, nebo do Jihoafrické republiky. Již třikrát byly jeho obrazy Českou astronomickou společností oceněny titulem „Česká astrofotografie měsíce“. Nechejte si povědět příběh těchto výjimečně krásných obrazů vesmíru přímo od autora a setkejte se s touto osobností české astroforografie – Evženem Brunnerem. Kromě hvězdného zážitku na vás čeká i malé překvapení. Výstava bude dostupná do konce roku 2016.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

PŘEDNÁŠKA

NEVIDITELNÉ SLUNCE – prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc.

22. 9. (čtvrtek) v 18:00 hodin

Neviditelné Slunce

V ultrafialovém světle vypadá naše Slunce úplně jinak, než jak je známe. Očima ze Země je nikdy neuvidíme tak, jak je vidí Sluneční dynamická observatoř pracující vysoko nad atmosférou naší planety. Každých 12 sekund pořizuje snímky též ve vzdálené UV oblasti. Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., vyvinul unikátní matematickou metodu umožňující pozorovat na Slunci doposud nikdy neviděné a fascinující detaily.

Věhlas prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc. zdaleka přesahuje hranice naší republiky. Jeho profesní život je spjatý s Fakultou strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, kde se věnuje aplikované matematice. Úzce spolupracuje s předními zahraničními odborníky a institucemi, například s Havajskou univerzitou. K jeho dalším koníčkům paří též cestování po vysokých horách a fotografování přírody a dalších zajímavých astronomických objektů a úkazů.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

EVROPSKÁ NOC VĚDCŮ

30. 9. (pátek)                    v 20:30 hodin

Evropská noc vědců

Během Evropské noci vědců nabízíme nejen večerní pozorování dalekohledy, ale také informace o dalekohledech, činnosti hvězdárny a prohlídku výstav.

Součástí Evropské noci vědců bude též speciální pořad s experimenty „Jak vidíme vesmír?“. Ukážeme si, že vesmír vnímáme našimi smysly přeci jen poněkud jinak, než jaký ve skutečnosti je. Pořad začíná ve 20:30 hodin.

Vstup zdarma.

 

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 15:00 do 16:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 20:30 do 21:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program. Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

Astronomický víkend           

sobota 17. 9. a neděle 18. 9.

Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 do 16:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy v 20:30 hodin. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

V neděli 18. 9. ve 14:00 hodin soutěž pro děti z cyklu soutěží „KOSMONAUTIKA“- RAKETY. Soutěži bude předcházet povídání o prvních letech do vesmíru. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

Pohádková středa pro děti

BRNĚNSKÁ MĚSÍČNÍ POHÁDKA

(mimo 7. a 28. 9.)

Měsíční pohádka

Dva kamarádi chtějí očistit Měsíc. Po pohádce následuje povídání o Měsíci. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

VÝSTAVY

Dne 8. 9. se koná přednáška a vernisáž výstavy astrofotografií ing. Evžena Brunnera „Poklady z hlubin vesmíru“. Tato výstava bude dostupná do konce roku 2016.

  • POKLADY Z HLUBIN VESMÍRU (od 8. 9.)

  • Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

  • VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

  • OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

  • STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

Výstavy jsou dostupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí, čtvrtou a pátou výše uvedenou výstavu také zdarma zapůjčujeme.

 

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY

 

XXV. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti se schází ve středy od 16:30hodin. První schůzka 14. září. Obsahem zářijových setkání bude seznámení se souhvězdími viditelnými po celý rok a se souhvězdími viditelnými na podzim. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Slunce. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

AVÍZO!


XLVI. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování. Astronomický klub GEMINI je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen všem ve věku od 10 let. Termíny schůzek jsou každý pracovní čtvrtek v 16:30 hodin, první schůzka GEMINI I je plánována na 6. října. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každé pracovní pondělí od 16:30 hodin, první schůzka GEMINI II je plánována na 3. října. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-zari2016
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému