Hlavní stránka > Archiv článků > Několik momentek z výstavy „COSMOS DISCOVERY“

Několik momentek z výstavy „COSMOS DISCOVERY“

COSMOS DISCOVERY

Ve dnech od 1. 5. do 31. 8. 2018 probíhá v Brně na výstavišti velká vesmírná mise, na které si přijdou na své malí i velcí – „COSMOS DISCOVERY“. Jedná se o jedinečnou výstavu, kde mají návštěvníci možnost prohlédnout si různé části opravdového letového hardwaru raket a kosmických lodí, skafandrů, nebo i modely, často v měřítku 1:1. Exponáty dávají člověku dobrou představu o vývoji kosmické technologie od dob začátků úvah o letech do vesmíru a prvních raket až do současnosti. Jedná se o vskutku velkolepou výstavu, kterou si mnozí členové našich astronomických klubů Gemini I a II, ale též pokračujícího klubu Astrofotografie nemohli nechat ujít. A právem. Spousta vystavených exponátů opravdu stála za to. Níže uvedené fotografie ukazují jenom malou část zajímavých exponátů.

 

Gemini u pokladny

Část členů astroklubů Gemini se zúčastnila v doprovodu svých rodičů, kteří brali exkurzi jako rodinný výlet do Brna. Pokladní ovšem zvládla nápor bravurně.

 

V1

Mezi prvními exponáty na výstavě, byla bezpilotní létající bomba V1, používaná za druhé světové války. Tohoto pradědečka střel s plochou dráhou letu se však naučili angličtí stíhací letci zneškodnit tím, že při riskantním souběžném letu vychýlili dotekem křídlo V1 a tím ji odklonili od nastaveného cíle.

 

V2

Hitlerovská zbraň odplaty, proti které neexistovala obrana, byla raketa V2. Nesla přibližně jednu tunu výbušniny, byla schopná dosáhnout výšky asi 100 km a odtud potom padala nejčastěji na Londýn. Tím, že se pohybovala vysoko nadzvukovou rychlostí, nebyla ani slyšet, do chvíle než se ozvala detonace. Její duchovní otec, Wernher von Braun, o ní po válce prohlásil, že fungovala výborně, jen padala na špatnou planetu…

 

Mercury

Americká kosmická loď z programu Mercury, pojmenovaná Freedom 7. Jednalo se o první pilotovanou kosmickou loď, která vynesla 5. května 1961 Alana Sheparda více než 100km nad zemský povrch. V další kosmické lodi Mercury absolvoval John Glenn, jako první američan let po orbitální dráze. V kosmických závodech ovšem tehdy vedl Sovětský Svaz.

 

Interiér Mercury

Pohled do kabiny Mercury ukazuje velmi stísněný prostor a takto velké okno zde ve skutečnosti rozhodně nebylo. Byli jsme překvapeni detaily, jako je množství šroubků s podložkami po celém povrchu kosmické lodě, a jen málokdo z našich Gemini by byl ochotný do něčeho podobného sednout a nechat se vystřelit do vesmíru…

 

Luna 15

Sovětská sonda Luna 15, která měla měkce přistát na Měsíci, odebrat vzorky a dopravit je zpět na Zemi. Právě v době, kdy na Měsíci přistáli první Američané, jim však nekontrolovaně prolétla nad hlavou a havarovala v oblasti Mare Crisium. Závod dvou rivalů, Sovětského Svazu a USA, o dosažení Měsíce byl definitivně rozhodnut. Vystavený model byl v měřítku 1:2.

 

Motor F1

Část jednoho z pěti hlavních motorů F1 nosné rakety Saturn V, která vynesla astronauty na Měsíc. Nosná raketa vážila asi 3000 tun a pět motorů polykalo v době startu 13 tun paliva za sekundu. V této jedné spalovací komoře mizelo tedy přes dvě a půl tuny paliva během každé sekundy a výsledkem byl asi půl kilometru dlouhý plamen! Seismické vibrace pociťovali lidé na pozorovací tribuně vzdálené pět kilometrů... Jedná se o skutečný letový hardware, který vyzdvihl ze dna Atlantiku americký miliardář Jeff Bezos, majitel firmy Amazon a společnosti Blue Origin, která podniká v oblasti vesmírné turistiky. V pozadí je model rakety Saturn V v měřítku 1:10.

 

Velitelský modul

Velitelský modul kosmické lodě Apollo bylo nakonec to jediné, do z více než 110 metrů vysoké rakety po návratu z Měsíce zbylo. Tři astronauté zde již měli mnohem více místa než první pionýři z programu Mercury.

 

PC Apollo

Počítač používaný v lodích Apollo. Třetím nejpoužívanějším tlačítkem bylo podle opotřebování tlačítko „RESET“. Asi to tak má být :-).

 

Skafandr

Jedna z mnoha vrstev skafandru obsahuje hustou síť hadiček sloužících k vyrovnání teploty na povrchu těla astronauta. Bez ní by se astronaut na jedné straně ugriloval, zatímco na druhé beznadějně zmrzl.

 

Kosmická strava

Návod z kosmické kuchařky: Napustit vodou, nechat 5 až 10 minut odstát (ve stavu beztíže) a pak vycucnout! Kosmická strava se prý ale musí spotřebovat do třiceti let ode dne výroby, jinak je závadná… To je samozřejmě vtip. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o hmotu zcela bez vody a ve vakuovém obalu, kazit by se moc neměla.

 

Zlaté hledí

Zlaté hledí pro vítěze závodu o Měsíc? Skutečnost je taková, že zlatou fólii v hledí přilby používají astronauté pracující v otevřeném kosmu proti infračervenému záření.

 

Sojuz

Přístrojový modul kosmické lodě Sojuz. Zajímavé je, že tvar, ani velikost kosmických lodí Sojuz se od dob jejích předchůdkyň z šedesátých let dodnes prakticky nezměnil. Koupili byste si nové auto vyrobené na platformě staré přes padesát let? V kosmonautice se však takto neuvažuje a tyto poučky neplatí. Důležitá je především dobrá funkčnost a spolehlivost.

 

Sojuz

Kabina kosmické lodě Sojuz má objem pouhé 4 metry krychlové a mohou v ní cestovat až tři kosmonauté! Kosmonauté nemohou proto moc být vysocí a nečekejte zde žádné pohodlí. Účel světí v kosmonautice prostředky a kosmonauté jsou lidé vytrénovaní na ledacos.

 

Mir

Značnou pozornost mezi našimi Gemini vzbudil model ruské orbitální stanice MIR, do kterého se dalo vstoupit a ve kterém byl opticky navozen stav beztíže“. To není možné, říkali jsme si. Jakse to dá udělat? Jedná se o optický klam, kdy je celý interiér nakloněn asi o 30 stupňů. Oči potom posílají do mozku úplně jiné informace než centrum rovnováhy, takže mozek je poněkud dezorientován protichůdnými vjemy a výsledek je opravdu zvláštní. Někteří návštěvníci mohou určitě dostat závrať a určitý pocit „beztíže“ cítí tak trochu asi každý. Ale ve vesmíru není nahoře a dole.

 

Mir

Přestože je vnitřní prostor této orbitální stanice nesrovnatelně větší než v případě kosmických lodí Sojuz, stejně nám připadne neuvěřitelné, že v takto stísněném prostoru dokázal Valerij Poljakov v letech 1994 až 1995 strávit nepřetržitě 437,7 dne (jeden rok a necelé tři měsíce). Jedná se o dosud nepřekonaný rekord v nepřerušovaném pobytu ve vesmíru.

 

Kabina raketoplánu

Kabina raketoplánu připomínala množstvím ovládacích prvků pilotní kabinu velkého dopravního letadla.

 

Raketoplány

Symboly startu a přistání - pohled tryskou raketoplánu na plášť jeho kola. Překvapila nás tloušťka gumy pneumatiky, která je minimálně 5 cm! Michelin na rakeroplánech nešetřil a měl pořádný faldy!!!

 

Řízení kosmických letů v rikou Gemini

Pulty ze střediska řízení kosmických letů v Houstonu. V současnosti se již samozřejmě používají novější, ale tento typ se používal při startech kosmických lodí Apollo, nebo při řízení letů prvních raketoplánů. Dnes řídí provoz na kosmických křižovatkách naši Gemini.

 

Magický MAGION

Druhá ze série pěti československých družic – Magion2. Jednalo se o malé, ale v naší zemi slavné družice, které byly určené, jak už jejich název napovídá, k výzkumu magnetického pole a ionosféry v okolí Země. Pro nás Gemini zůstává ale Magion magickou družicí.

 

Gemini na Marsu

Nejdál, kam jsme se v Brně při objevování kosmu dostali, byl Mars. Na jeho povrchu přistály v roce 2004 dvě identická robotická vozítka Spirit a Opportunity, které učinily kromě jiných jeden báječný objev – mycí linku na Marsu. Přestože byla původně jejich mise plánovaná jen asi na tři měsíce, nakonec se stala nesrovnatelně delší díky skutečnosti, že čas od času se po povrchu Marsu přežene „minitornádo“, které vyčistí sluneční panely robota, takže ten obdrží další dávky životodárné elektrické energie. Obě vozítka by zřejmě fungovala dodnes, jenže Spirit před časem najel na kámen a beznadějně uvízl, takže dnes je v provozu již pouze Opportunity. Svou životnost již překonal nejméně padesátkrát, najel více kilometrů než legendární Lunochody a nalezl také první meteorit na jiném tělese než Země. Ale především Spirit a Opportunity přinesly důkazy, že se v minulosti na povrchu Marsu vyskytovala tekoucí voda.

 

Výcvik našich kosmonautů

Velký zájem vzbudila mezi našimi Gemini rovněž možnost absolvovat „kosmonautický výcvik“ a nutno podotkonout, že kdo si troufl, zvládl jej na jedničku.

 

Výstava „COSMOS DISCOVERY“ se všem našim malým i velkým účastníkům líbila. Na své si přišli šestileté děti i dospělí, úplní začátečníci i lidé, kteří se v kosmonautice vyznají. Našim kroužkařům se samozřejmě nejvíc líbilo, když jsme si o vystavených exponátech povídali živě, ale všichni, velcí i malí, měli k dispozici rovněž automatická zařízení, na kterých si mohli všechny zajímavé informace přehrát. Jediné, co by se podle nás mohlo zlepšit, byl obchůdek, který byl na naše peněženky přeci jen poněkud drahý a čeští kosmonautičtí fajnšmekři by určitě ocenili alespoň zmínku o prvorepublikovém znamenitém raketovém konstruktérovi Ludvíku Očenáškovi. Ale jinak byla výstava naprosto skvělá a lidé se zájmem o kosmonautiku na ní mohou strávit určitě mnohem delší čas než tři hodiny, které jsme měli k dispozici my. Návštěvu této výstavy doporučujeme všem, a kdo nevěří, ať tam běží!!!

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nekolik-momentek-z-vystavy-cosmos-discovery
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému