Hlavní stránka > Archiv článků > O státním svátku nejen krvavý Měsíc, ale i superúplněk

O státním svátku nejen krvavý Měsíc, ale i superúplněk

O STÁTNÍM SVÁTKU KRVAVÝ MĚSÍC!

V noci z 27. na 28. září dojde k úplnému zatmění Měsíce od nás pozorovatelnému téměř v celém svém průběhu. Nejatraktivnější část, zvanou úplné zatmění, v Prostějově pozorujte v pondělí 28. září nad ránem od čtvrté hodiny a tzv. maximální fáze zatmění se dočkáte o 37 minut později. Ve čtvrt na šest úplné zatmění skončí. Pro přesnost je třeba podotknout, že úplnému zatmění Měsíce předchází a po něm následuje zatmění částečné, pouhýma očima nespatřitelné.

Abychom takový úkaz spatřili, musí se Země dostat na spojnici Slunce s Měsícem. Zeměkoule pak za sebou vrhá sbíhavý plný stín a rozbíhavý polostín a ve chvíli kdy do něj Měsíc vstoupí, lze za bezmračné oblohy pozorovat, jak se Měsíc postupně stmívá. Měsíc při zatmění z oblohy ale nezmizí. Při průchodu zemským stínem Měsíc výrazně ztmavne, díky zemské atmosféře však nikdy zcela nezmizí. Vzdušný obal Země láme podobně jako optický hranol sluneční světlo do vnitřku zemského stínu. Na Měsíc ale dopadá jen červená (dlouhovlnná) část spektra slunečního světla, neboť vzdušné molekuly modrou barvu rozptýlí už v atmosféře, díky čemuž také vděčíme za blankyt denní oblohy. Měsíc tak „chytne“ zvláštní naoranžovělou, cihelně červenou, rudou nebo dokonce nahnědlou barvu. Nejzajímavější bývá zpravidla zabarvení na počátku a před koncem fáze úplného zatmění, kdy se na světlejší okraj Měsíce promítá světlo procházející zemskou ozonovou vrstvou. Ten k načervenalému zabarvení ztemnělého Měsíce dodává světle šedý až namodralý nádech. Tento „tyrkysový“ jev poprvé popsal v roce 2007 klimatolog Richard Keen z Univerzity v Coloradu a byl pozorovatelný u celé řady předchozích měsíčních zatmění.

Barvu a sytost Měsíce v zemském stínu mohou ovlivnit dvě věci. Jednak stav znečištění zemské atmosféry; především po silných pozemských sopečných erupcích může být Měsíc při zatmění velmi tmavý. Druhým faktorem je jeho poloha v zemském stínu – je-li na okraji stínu, má často naoranžovělou či světle červenou barvu. Naopak uprostřed stínu, kam dopadá nejméně slunečního světla lámaného zemskou atmosférou, bývá barva úplňku až nahnědlá.

Dalšího úplného zatmění Měsíce se na Prostějovsku dočkáme 27. července 2018.

A že skutečně bude stát zato úkaz pozorovat umocní ještě fakt, že právě 28. září ve 3:47 hodin, tj. hodinu před maximem zatmění, projde letos Měsíc na své dráze nejblíže Zemi a to konkrétně ve vzdálenosti 356 876 km. Tím se stane tento úplněk největším v tomto roce. Mluvit budeme o tzv. „superúplňku“. 

-jp-

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/o-statnim-svatku-nejen-krvavy-mesic-ale-i-superupl
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému