Hlavní stránka > Archiv článků > Objev z prostějovské hvězdárny

Objev z prostějovské hvězdárny

Po západu Slunce můžete v těchto dnech najít nad jižním obzorem zářit velmi jasnou hvězdu. Nespletete si ji. Nápadně poblikává, je nevysoko nad obzorem a je to nejjasnější hvězda celé hvězdné oblohy. Jmenuje se Sírius a náleží do souhvězdí Velkého psa. A nedaleko od ní se na nebi nachází mlhovina NGC 2359 zvaná také „Thorova přilba“. Očima ji však určitě nespatříte. K jejímu vizuálnímu pozorování je potřeba mít kvalitní bezměsíčnou průzračnou noc, být daleko od zdrojů světelného znečištění a použít alespoň středně velký astronomický dalekohled, nejlépe s mlhovinným filtrem. Snadněji se však tato mlhovina zachytí pomocí fotografického dalekohledu. Mlhovina NGC 2359 je od nás vzdálena asi 15 000 světelných let a jedná se v podstatě o obrovskou bublinu plynu, o průměru asi 30 světelných let, vyfouknutou hvězdným větrem z centrální horké obří tzv. Wolf-Rayetovy hvězdy.

Na prostějovské hvězdárně se tuto mlhovinu podařilo pěkně zachytit Martinovi Tylšarovi. Pro zajímavost uvádíme kromě zpracované astrofotografie i jeden ze „surových“ zdrojových snímků, na kterém je dobře patrné světelné znečištění nad Prostějovem.

Thor-light

Ukázka zdrojových dat.

 

Thor-astrofotka

Zpracovaná astrofotografie odhaluje složitou vláknitou strukturu mlhoviny. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Na následujícím videu jsou patrné nové a nečekané struktury, které jsme získali dalším zpracováním fotografie mlhoviny od Martina Tylšara. Myslíme si, že je doposud ještě nikdo neviděl, snad je někteří astronomové pouze tušili.

https://www.youtube.com/watch?v=yvziChdGWrM

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/objev-z-prostejovske-hvezdarny
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému