Hlavní stránka > Archiv článků > Odkryté tajemství prostějovské bouře

Odkryté tajemství prostějovské bouře

Banner

Pondělní večer 10. července 2017 zůstane v paměti mnohých Prostějovanů jistě velmi dlouho. Tehdy se totiž nad tímto městem a okolím přehnala série velmi silných bouří doprovázených velkými kroupami, silnými nárazy větru, ale zejména velmi vysokými úhrny srážek. Následkem toho došlo k vývratům stromů a také k rozvodnění menších vodních toků a vyplavení desítek sklepů včetně naší hvězdárny.

https://www.youtube.com/watch?v=wQAeda_PoYk

http://www.hvezdarnapv.cz/bourky-kroupy-dest

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/2177407-namesti-tgm-v-prostejove-je-po-privalovych-destich-pod-vodou

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/2177413-bourka-zvedla-hladinu-potoka-v-kolarovych-sadech-v-prostejove

Díky ochotě našeho spolupracovníka, nadšeného astronoma amatéra a řešitele astronomické olympiády, Otakara Salaje, jsme měli možnost přiblížit Prostějovanům pozadí této výjimečně silné bouře. Otakar Salaj je totiž velice nadaný mladý člověk, který se kromě astronomie velmi intenzivně zabývá rovněž meteorologií a tak nám na toto téma přednesl mimořádnou a velmi aktuální přednášku. Nejprve jsme si teoreticky popsali konvekci a princip vzniku oblaků. Představili jsme si různé typy konvekčních bouří (unicela, multicela i supercela) a jevy, které je provází. Zvláštní pozornost byla potom věnována supercelám, protože právě toto byl typ bouře, která 10. 7. večer postihla Prostějovsko. Popsali jsme si povětrnostní situaci, která onoho dne bouři předcházela. Projevy bouře jsou velmi lokální a mohou se i na malém území výrazně lišit. Otakar Salaj měl rovněž připravená meteodata zaznamenaná přímo v místě bouře a očitá svědectví. Na prostějovské hvězdárně byly zaznamenány srážkové úhrny 61,2 mm za 40 minut a 102,6 mm za 24 hodin, to je více než 100 litrů vody na metr čtvereční! Nejhorší situace nastala v Čechovicích, kde byla zaznamenána velikost krup 3 – 4 cm. Celkem zasahovalo v Prostějově a okolí přes 40 hasičských jednotek, ve 117 výjezdech, řešily se desítky vyplavených sklepů a spadaných stromů a dokonce došlo ke zranění po zásahu bleskem. Na základě těchto údajů lze tuto bouři klasifikovat jako stoletou, takže to byla pravděpodobně bouře takové intenzity, jaká nemá pamětníky a pravděpodobně již ani tak silnou bouři na Prostějovsku nezažijeme.

Srážkový radar CHMI

Srážkový radar CHMI.


Úhrny srážek

Úhrny srážek.


Hustota elektrických výbojů

Hustota elektrických výbojů.

 

Stoletá bouře

Stoletá prostějovská bouře...


Přednáška Otakara Salaje

Přednáška Otakara Salaje přilákala mnoho zájemců. Otakar Salaj v letošním roce ukončil studium na Reálném gymnáziu v Prostějově a byl přijat na MFF UK v Praze. Přejeme mu hodně úspěchů při studiu přírodních věd!

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/odkryte-tajemstvi-prostejovske-boure
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému