Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za černým brazilským Sluncem

Ohlédnutí za černým brazilským Sluncem

Banner -

Jsme velice rádi, že si naše přední astronomka RNDr. Eva Marková, CSc. udělala čas a navzdory sněhové kalamitě, která v noci z 11. na 12. ledna postihla celou naši republiku i panující chřipkové epidemii přijela z ondřejovské hvězdárny na prostějovskou hvězdárnu, aby nám povídala o expedici za černým Sluncem. Její astronomicko-cestovatelská přednáška nás zavedla do hřejivými paprsky prosluněné Brazílie, která jako by byla pravým opakem současného chladného a nevlídného počasí, vládnoucího za okny hvězdárny.

První zastávkou na cestě do tropické Brazílie bylo Sao Paulo. Čeští astronomové byli ihned po příletu upozorněni na vysokou kriminalitu, která zde vládne. Výjimkou prý nejsou příběhy, že například auto zastavilo na červenou, lupiči namířili na řidičku pistoli a obrali ji o zlatý náramek a další cennosti. Když se semaforu rozsvítila zelená, mohla řidička dál pokračovat v cestě. Nebo člověk, který nesl skleněnou tabuli, byl prý důkladně obrán o vše, neboť se nemohl bránit. Ale bránit se, natož pronásledovat lupiče se prý v žádném případě nedoporučuje, je-li vám život milý. Naštěstí se členové naší české expedice s tímto fenoménem brazilské společnosti prakticky nesetkali, ba spíše naopak. Brazilci byli většinou velice příjemní lidé.

3. listopadu 1994 proběhlo pozorování úplného zatmění Slunce v univerzitním městě Chapecó a protože počasí astronomům přálo, bylo úspěšné. RNDr. Marková, Dr. Křivský a další členové naší expedice pozorovali typický tvar koróny odpovídající období minima sluneční aktivity.

Pás totality zatmění zasahoval také oblast vodopádů Iguazú, dvakrát větších než Niagarské vodopády. Tyto majestátní téměř 100 metrů vysoké a asi 4 kilometry široké vodopády tvořily jistě úchvatnou kulisu k tomuto nejkrásnějšímu astronomickému úkazu. Nicméně pozorování astronomů proběhlo ve městě Chapecó, které skýtalo perfektní zázemí nejen naší, ale třeba i indické a dalším expedicím a Eva Marková navštívila tyto vodopády až po zatmění. Setkala se rovněž s vnučkou Jana Bati, která přestože celý život žije v zahraničí, podržela si dobrou češtinu. I když má většina z nás jméno Baťa spojené s výrobou obuvi, současní brazilští Baťovi jsou farmáři a vlastní mnohatisícové stáda dobytka na maso.

Většinou nemají astronomové příliš mnoho času na cestování a spíše než na přírodní a kulturní zajímavosti nosí v hlavě myšlenky a starosti o úspěch expedice a cenné přístrojové vybavení. Nicméně vzhledem k tomu, že letenky za týden byly výrazně levnější, podařilo se získat čas navíc a procestovat jižní cíp Brazílie. A tak došlo i k návštěvě obří hydroelektrárny Itaipú, na řece Paraná, která byla po několik desítek let nejvýkonnější hydroelektrárnou světa. Téměř 200 metrů vysoká a 8 kilometrů dlouhá hráz je vybavena 18 turbínami z české provenience, které dávají výkon blížící se 100 TWh za rok! Naše putování Brazílií jsme zakončili návštěvou Rio de Janeira, legendární pláže Copacabana i slavné sochy Krista .

Na závěr přednášky nám RNDr. Marková promítla několik obrázků Slunce z brazilského úplného zatmění, které nově matematicky zpracoval prof. Miloslav Druckmüller. Je až neuvěřitelné, kolik podrobností se vynořilo na těchto původních fotografiích. Jako by znovu ožily a jako by dostaly novou sílu vyprávět příběh naší nejbližší hvězdy – Slunce.

Přednáška

Přednáška RNDr. Evy Markové.

 

Sao Paulo

Megalopole s více obyvateli než celá naše republika - Sao Paulo.

 

Setkání s krajany

Setkání s krajany.

 

Expediční vozidlo

Členové expedice za zatměním s expedičním vozidlem

 

Krajina v Brazílii

Brazilský venkov vypadá jako ráj na Zemi.

 

Astrotechnika

Část pozorovacího vybavení.

 

Pozorovací stanoviště

Pozorovací stanoviště ve městě Chapecó.

 

Úplné zatmění

Ukázka původního snímku pořízeného během zatmění v 90. letech.

 

Druckmuller

Obraz zatmění zpracovaný matematickými algoritmy prof. Druckmüllera.

 

Iguazú

Vodopády Iguazú.

 

Ďáblův chřán Iguazú

Pohled do Ďáblova chřtánu Iguazú.

 

Itaipú

Hřmící voda pod 200 metrů vysokou hrází Itaipú.

 

U Baťů

Na návštěvě u Baťů.

 

Copacabana

Existují chvíle, kdy můžete mít celou pláž Copacabana jen pro sebe.

 

Brazilský tropický ráj

Čarokrásný západ tropického Slunce.

 

Eva Marková v Prostějově 2017

Eva Marková na hvězdárně v Prostějově.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-cernym-brazilskym-sluncem
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému