Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za přednáškou a vernisáží výstavy "Matemetika ve službách astronomie"

Ohlédnutí za přednáškou a vernisáží výstavy "Matemetika ve službách astronomie"

Banner - Matematika ve službách astronomiePokud se týká slunečních zatmění, je k nám příroda neobyčejně milosrdná. Zajistila nám totiž naprosto dokonalé podmínky k jejich sledování. Měsíc je přibližně 400 krát menší než Slunce, ale současně je k nám asi 400 krát blíž, což znamená, že má na naší pozemské obloze prakticky úplně stejnou úhlovou velikost. Získáváme tím naprosto perfektní přírodní koronograf. Na žádném jiném kosmickém tělese ve Sluneční soustavě takováto optimální konfigurace velikostí a vzdáleností těles nenastává, takže u nás na Zemi máme suverénně nejkrásnější a nejpůsobivější zatmění Slunce, jaké si lze vůbec vysnít. Až si pro sebe člověk říká, že to snad ani není náhoda...

Úplná zatmění Slunce jsou navíc bohatou studnicí poznání o naší nejbližší hvězdě, dárkyně našeho života. Na každém jiném kosmickém tělese by měli vědci svou úlohu nepoměrně těžší. Vzpomeňme například historické řešení problému protuberancí, příběh hypotetického prvku Coronia, nebo potvrzení správnosti obecné teorie relativity. To jsou otázky, na které dalo odpověď právě pozorování zatmění Slunce a o kterých se ve své přednášce prof. Miloslav Druckmüller také zmínil. Během přednášky byl vysvětlen i fyzikální princip záření bílé koróny a rovněž jaké výsledky přináší sledování sluneční koróny přes různé úzkopásmové filtry. Prof. Druckmüller nechal také návštěvníky nahlédnout pod pokličku toho, co se skrývá za tvorbou úchvatných obrazů zatmění Slunce. Tyto obrazy jsou v současnosti považovány za nejlepší na světě a jsou využívány i pro špičkový vědecký výzkum. Základem jsou perfektní surová data ze zatmění, protože bez kvalitních vstupních dat, nelze očekávat kvalitní výsledek. K jejich pořízení je potřeba vysoce kvalitní přístrojové vybavení. Velmi precizní montáže dalekohledů poskytuje například Peter Aniol, majitel firmy Astelco a přítel prof. Druckmüllera. Tyto montáže mají naprosto perfektní chod a v průběhu celého zatmění zajišťují přesnost vedení lepší než jeden pixel. Financování cest do vzdálených destinací a některé další špičkové přístroje zajišťuje v současnosti profesorka Shadia Habbal z Havajské univerzity, která se svým týmem také vědecky interpretuje obrazy získané prof. Druckmüllerem. Prof. Habbal dokonce v loňském roce na pozvání prof. Druckmüllera, navštívila Brno a měla zde přednášku.  Cesta k získání perfektních obrazů ze surových dat však není vůbec jednoduchá a potřebuje také spousty počítačového času. Prof. Druckmüller využívá celé řady jedinečných softwarů (např. MultiCan, AstroD3F, PhaseCorr, Ret, LDIC, Corona, ACC a HtmlInter), z nichž většinu sestavil sám. Na některých však také spolupracoval například s Jindřichem Novým, nebo se svou dcerou Hankou. Zmínil se rovněž o svém zcela novém programu NAFE pro zpracování družicových snímků Sluneční dynamické observatoře (provozované NASA) a o tvorbě časosběrných záznamů sluneční aktivity z této sondy, které budou již brzy dostupné také na jeho internetových stránkách.

Na tuto neobyčejně krásnou a zajímavou přednášku navazovala, v nově rekonstruovaných prostorách naší pozorovatelny, vernisáž výstavy „Matematika ve službách astronomie“. Zde prof. Druckmüller představil nejen své obrazy zatmění Slunce, ale též další dechberoucí fotografie komet, Mléčné dráhy a zodiakálního světla, které pořídil na svých cestách po celé Zeměkouli. Tyto obrazy můžete najít také v galerii na internetových stránkách naší hvězdárny (viz. http://www.hvezdarnapv.cz/galerie?id=6), ale nejkrásnější a nejpůsobivější je určitě navštívit naši hvězdárnu a prohlédnout si je na vlastní oči. Ten dojem, který na Vás udělají velkoplošné panely, je nesrovnatelný s tím, když si tyto obrazy pustíte pouze na monitoru počítače. 

Myslím, že obrazy prof. Miloslava Druckmüllera a sledování noční hvězdnaté oblohy mají něco společného. Za oběma lze najít jednak velice složitou matematiku a komplikované vědecké teorie, ale současně jsou také krásné a přístupné pro každého, kdo se zastaví a dívá. Myslím, že když se postavíte před velkoplošný výstavní panel prof. Miroslava Druckmüllera, je to stejné jako když stojíte pod oblohu plnou hvězd. Jen vydechnete – pane to je ale krása!

 

V pozorovatelně

Uvítání prvních návštěvníků na výstavě „Matematika ve službách astronomie“, instalované v přestavěné pozorovatelně hvězdárny.

 

Pohoštění

Pohoštění před začátkem přednášky. Návštěvníci měli příležitost ochutnat i Blatnický roháč, víno s přívlastkem "kosmické".

 

Přednáška

Přednáška profesora Miloslava Druckmüllera.

 

Diskuse

Po ukončení přednášky následovala diskuse a prohlídka výstavních panelů.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-prednaskou-a-vernisazi-vystavy-mateme
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému