Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za přednáškou Petra Horálka o jeho velké cestě za temnou oblohou

Ohlédnutí za přednáškou Petra Horálka o jeho velké cestě za temnou oblohou

Banner -

Když se podíváte na satelitní mapu světelného znečištění naší planety, zjistíte, že prakticky celá Evropa, USA (zejména východní část), jihovýchodní Asie a některé další části světa září jasným světlem. Bez problému rozeznáte, kudy se táhne pobřeží. V těchto místech však lidé přicházejí o jedno z velkých přírodních bohatství – oblohu plnou hvězd. A tak, pokud se v současnosti chcete setkat s nefalšovanou krásou hvězdné oblohy, musíte odcestovat do vzdálených destinací. Tuto skutečnost si uvědomil také astronom Bc. Petr Horálek.  Se svou sestrou získal jednoroční pracovní povolení na Novém Zélandu a  v roce 2014 se spolu vydali na dobrodružnou cestu. A protože Petr Horálek je rovněž astrofotograf světového formátu, podařilo se mu získat velké množství dechberoucích astrofotografií. Jedná se především o tzv. krajinářskou astrofotografii. Nový Zéland je země s naprosto vynikajícími pozorovacími podmínkami, kde můžete očima spatřit Mléčnou dráhu jako velmi jasný pás napříč oblohou, mlhoviny Rosetta v Jednorožci, Klíčová dírka u Jižního kříže, nebo zodiakální most táhnoucí se nízko na obzoru a jeho zesílení, tehdy velebně umístěné u Marsu a hvězdy Spicy. Tím pádem jeho fotografie zatmění Měsíce, nebo výhledu ze školního hotelu jsou prostě úchvatné. Mimochodem, když majitelé hotelu uviděli fotografii nočního výhledu z okna svého pokoje, ihned tento pokoj zdražili :-) . Snem Petra Horálka však bylo podívat se do pozemského ráje na Cookovy ostrovy a tento sen si splnil. Pod korunami palem si zde například všiml světla vzdálené lodi na obzoru, aby si později uvědomil, že ono světlo na hladině není loď, ale východ Velké galaxie v Andromedě M31! Po návratu domů dostal potom nabídku odcestovat na Kanárské ostrovy a také do Jižní Afriky, tedy míst, která nabízejí rovněž perfektní pozorovací podmínky. A nakonec přišla nabídka z Evropské jižní observatoře, pořídit propagační astrofotografie této Mekky světlové astronomie. Petr Horálek se tak stal prvním českým fotoambasadorem ESO a zařadil se po bok takovým osobnostem, jako jsou Yuri Beletsky, nebo Babak Tafreshi. Mnoho fotografií Petra Horálka bylo oceněno jako Astronomický snímek dne NASA, nebo Astronomický snímek týdne Evropské jižní observatoře… Život přináší mnoho výzev, avšak většina lidí si plnění svých snů odkládá až na někdy. Až splatím byt, až vydělám peníze, až vyrostou děti… Petr Horálek patří k těm nemnoha lidem, kteří se nebojí chytit příležitost za pačesy tady a teď a jít do toho. V očích mnoha lidí je dobrodruhem, ale díky této vlastnosti uviděl a zaznamenal věci, které jsou jednoduše překrásné a které se mohou stát inspirací i pro mnoho jiných lidí, kteří zatouží dotknout se hvězd.

Internetové stránky Petra Horálka jsou: http://www.astronom.cz/horalek/ .

 

Horálek - Cookovy ostrovy

Cookovy ostrovy. V pravé části obrazu se nachází tzv. zodiakální světlo a na rozdíl od Evropy se noční oblaka jeví temná.

 

Horálek - Paranal

Obloha v Chile. V pravém spodním rohu je vrch Paranal s observatoří ESO a největšími dalekohledy světa. Zelenkavé světlo nad obzorem je tzv. airglow - velice slabý přirozený svit atmosféry Země.

 

Přednáška

Přednáška Petra Horálka na prostějovské hvězdárně.

 

Petr Horálek

Bc. Petr Horálek a unikátní razítka v jeho cestovním pasu.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-prednaskou-petra-horalka-o-jeho-velke
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému