Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za přednáškou doc. Ing. Radka Kalouska, Ph.D. „PODIVUHODNÝ GRAFEN“

Ohlédnutí za přednáškou doc. Ing. Radka Kalouska, Ph.D. „PODIVUHODNÝ GRAFEN“

banner - Podivuhodný grafen

Grafen – jednovrstvá uhlíková mřížka s neuvěřitelnými elektrickými i mechanickými vlastnostmi, materiál pro třetí tisíciletí. Doc. Ing. Radek Kalousek, Ph.D. nás ve velice zajímavé přednášce seznámil s historií tohoto výjimečného materiálu, s jeho potenciálem pro praktické využití i se špičkovým výzkumem vlastností grafenu, který se provádí na Ústavu fyzikálního inženýrství, Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Je pravděpodobné, že jakmile se podaří vyřešit problémy týkající se spolehlivosti při přípravě tohoto materiálu, chopí se během několika měsíců této příležitosti průmysl a grafen se stane běžnou součástí našeho každodenního života. I když se přednáška tentokrát netýkala přímo astronomie, poodhalila tajemství přírody, která nás obklopují a kterým se snažíme porozumět. A kdo ví, třeba se grafen v budoucnosti uplatní třeba při vývoji a výrobě nových generací astronomických dalekohledů.

Přednáška doc. Kalouska

Neobyčejně zajímavá přednáška o nebyčeném materiálu

 

Doc. Kalousek u dalekohledu

Doc. Kalousek při návštěvě odborné pozorovatelny hvězdárny

 

Měsíc nad hvězdárnou

Během přednášky zdobil oblohu dorůstající Měsíc. Další termíny pozorování najdete v měsíční nabídce naší hvězdárny.

 

Následující přednáška proběhne 3. dubna 2014 v 18:00 hodin a zavede nás k jednomu z vesmírných sousedů naší planety, na červený Mars. Ing. Marcel Grün, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, přední český astronom a odborník na kosmonautiku nám prozradí, co o této planetě zjistily kosmické sondy a zamyslí se nad otázkou, kdy se k Marsu vydá kosmická loď s lidskou posádkou. Mars se navíc v dubnu nejvíce přibližuje k Zemi a bude pozorovatelný po celou noc, takže v případě příznivého počasí máme po přednášce možnost prohlédnout si tuto planetu i v dalekohledech naší hvězdárny.

Curiosity

Curiosity - zatím nejdokonalejší robot na povrchu Marsu 

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-prednaskou-podivuhodny-grafen
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému