Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za přednáškou Přistání na kometě

Ohlédnutí za přednáškou Přistání na kometě

Banner - Tomáš Přibyl, PŘISTÁNÍ NA KOMETĚ

Poslední předvánoční přednáška se týkala události snad ani ne letošního roku, ale celého desetiletí. Plní se sny Julese Verna. Po předlouhé cestě vesmírem doputovala evropská sonda Rosetta ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko a  12. listpoadu 2014 dosedl potom výsadkový modul Philae přímo na povrchu tohoto tělesa. Ing. Tomáš Přibyl, který je prostějovským zájemcům o astronomii a kosmonautiku velice dobře znám, nejprve ve své poutavé přednášce shrnul historii lidského „dobývání“ komet a nakonec se podrobně zaměřil na událost nedávného přistání na kometě i průzkumu kometárního jádra. Samotné přistání bylo samo o sobě velice dobrodružnou událostí a první výsledky bádání z povrchu komety vědce překvapily. Například pokud se týká neobyčejné tvrdosti svrchní vrstvy jádra. Klasická představa pouhé špinavé sněhové koule vzala za své a před vědci se otevřela úplně nová krajina poznání. Průzkum komety Churyumov-Gerasimenko bude pokračovat i v budoucnosti, protože sonda Rosetta se těší plnému zdraví a pokračuje ve společném letu s kometou do vnitřních částí Sluneční soustavy. Samotný modul Philae, kterému se nakonec se štěstím podařilo přistát v jiné oblasti, než se původně plánovalo, byl po vybití baterií hibernován, ale pokud budeme mít štěstí, snad se jej podaří ještě znovu probudit, až se kometa dostane do větší blízkosti Slunce.

Přednáška Přistání na kometě

Přednáška byla velice úspěšná, o čemž svědčí například rekordní počet rezervací míst a spokojenost návštěvníků. Ing. Přibylovi se podařilo v Prostějově založit tradici výborných přednášek o kosmonautice, ve kterých poukazuje na nečekané zajímavosti a souvislosti, které se ve sdělovacích prostředcích vůbec neobjevují. Na setkání s Ing. Přibylem se můžeme opět těšit v dubnu 2015, kdy si budeme povídat o tom, zda se vrací éra raketoplánů.

Rezervačky na přednášku Tomáše Přibyla

Přestože je letošní podzim na dobré počasí neobyčejně skoupý, během přednášky se vyjasnilo, takže po jejím skončení měli návštěvníci možnost ještě nahlédnout do okuláru dalekohledu a „projít“ se po povrchu Měsíce.

Pozorování Měsíce 4. 12. 2014

Měsíc 4. 12. 2014 - fotografie Martin Tylšar (pro větší zvětšení klikněte na snímek).

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-prednaskou-pristani-na-komete
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému