Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za přednáškou prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc. a pozvánka na přednášku RNDr. Evy Markové, CSc.

Ohlédnutí za přednáškou prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc. a pozvánka na přednášku RNDr. Evy Markové, CSc.

Banner - prof. Druckmuller - Komety kamikadze

Strhující přednáška doplněná jedinečnými fotografiemi – to byly „Komety kamikadze“ . Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. je zárukou přednášek vynikající úrovně a návštěvníci, kteří i přes velmi nepříznivé počasí zavítali na naši hvězdárnu, určitě nelitovali. Jeho povídání nás zavedlo od nejzazší výspy naší sluneční soustavy – Oortova oblaku komet až do velice těsného sousedství Slunce, kde komety kamikadze předvádí své kosmické divadlo. Bylo fascinující sledovat vývoj lidského poznání v oblasti kometární astronomie i nečekané objevy zdokumentované úžasnými záběry z kosmických sond. Vydali jsme se též po stopách v loňském roce mediálně známé komety Ison, která měla být původně kometou tisíciletí, potom století a nakonec z ní prakticky vůbec nic nezbylo. Kometa se totiž v těsném sousedství Slunce rozpadla a vypařila. Návštěvníci však měli možnost prohlédnout si unikátní fotografii posledních okamžiků této komety z koronografu na vrcholu hory Haleakala, kterou pořídil právě profesor Druckmüller ve spolupráci se svým přítelem Peterem Aniolem a která svědčí o nevyzpytatelnosti komet a zejména těch „kamikadze“. V závěrečné diskusi nás potom profesor Druckmüller nechal nahlédnout do světa matematického zpracování obrazů, pomocí kterého lze vykouzlit unikátní obrazy sluneční koróny s neuvěřitelnými podrobnostmi. Tyto fotografie se staly základem pro nové vědecké objevy v tomto oboru.

Druckmuller - prednaska

Pík na plátně dokazuje, že s pravděpodobností hraničící s jistotou se kometu Ison v přísluní zachytit přece jen podařilo. 

 

Následující přednáška proběhne ve čtvrtek 2. října v 18:00 hodin. Cílem již nebude jen těsné okolí Slunce, nýbrž Slunce samotné. Přednáška nese název Zatmění na cestách a přednášet bude RNDr. Eva Marková, CSc., naše přední sluneční fyzička. RNDr. Marková byla dlouholetou ředitelkou hvězdárny v Úpici, jednoho z předních pracovišť zabývajících se výzkumem Slunce a rovněž předsedkyní České astronomické společnosti. Slovem i obrazem se dozvíme zajímavosti ze všech 12 cest za úplným zatměním Slunce, kterých se RNDr. Marková zúčastnila. Vedle věcí týkajících se vědeckého výzkumu a pozorování „černého Slunce“ se budeme věnovat i různým vzdáleným zemím, kde byla tato zatmění pozorována. Bude se tedy tentokrát jednat o astronomicko – cestovatelskou přednášku. Jste srdečně zváni.

Eva Marková - pozvánka

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-prednaskou-prof-rndr-miloslava-druckm
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému