Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za přednáškou RNDr. Evy Markové, CSc. a návštěvou Společné laboratoře optiky

Ohlédnutí za přednáškou RNDr. Evy Markové, CSc. a návštěvou Společné laboratoře optiky

RNDr. Eva Marková - upoutávka

Ve čtvrtek 2.října k nám zavítala velmi vzácná návštěva – RNDr. Eva Marková, CSc., naše přední odbornice zabývající se výzkumem Slunce. V přednáškovém sále hvězdárny nám povídala o radostech i strastech, která přináší pozorování krásného, vzácného a velice zajímavého jevu - zatmění Slunce. Tento úkaz trvá vždy jen několik málo prchavých chvil, avšak několikaměsíční příprava takové akce je velmi náročná. Pokud mají být získány výsledky z pozorování kvalitní, nic se nesmí podcenit a vše musí klapnout na 100%. To je asi na pozorování tohoto typu nejtěžší, protože další pokus již díky zákonům nebeské mechaniky není. Za zatměními Slunce je potřeba cestovat většinou do velmi vzdálených míst světa. Takovýchto cest zorganizovala RNDr. Marková celkem dvanáct a přednášku okořenila též různými momentkami a příběhy z exotických zemí, které měla možnost díky pozorování zatmění Slunce osobně navštívit. Na závěr shrnula nejdůležitější vědecké výsledky, kterých bylo při pozorováních dosaženo. Zajímavé je, že odborníci cestující za zatměními po celé zeměkouli si tento nejkrásnější astronomický úkaz prakticky vůbec neužijí, protože musí především dbát o to, aby vše pracovalo správně a na rozdíl od široké veřejnosti ani nemají čas pokochat se pohledem na tu krásu v okuláru dalekohledu.

RNDr. Eva Marková - Zatmění na cestách

Za okny sice pršelo, ale návštěvníci kteří zavítali na naši hvězdárnu určitě nelitovali.

 

RNDr. Eva Marková - Zatmění na cestách

RNDr. Eva Marková v Prostějově.

 

Exkurze do Společné laboratoře optiky v Olomouci

Banner SLO

Druhou akcí byla exkurze do Společné laboratoře optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie Věd (SLO) v Olomouci, která proběhla v sobotu 4. října. Zasvěceným průvodcem nám byl Mgr. Jan Tomáštík, pracovník oddělení aplikované optiky, který nám v úvodní přednášce jednak popsal fyzikální podstatu kosmického záření a také příspěvek, kterým se tato špičková optická laboratoř podílí na jeho výzkumu. Jedná se zejména o konstrukci a výrobu špičkových zrcadel pro obří statické Schmidtovy komory pracující v UV oboru, které jsou umístěné na observatoři Pierra Augera v Argentině. Jeden segment takovéhoto zrcadla jsme si měli možnost prohlédnout na vlastní oči. Jedná se o velmi tenké zrcadlo šestiúhelníkového tvaru s perfektním povrchem a středovým otvorem pro uchycení. Tato zrcadla, na rozdíl od zrcadlových objektivů standardních astronomických dalekohledů, dokonce není možné ani čistit, protože i při pouhém ofouknutí povrchu by mohlo dojít k jeho poškrábání a ztrátě prvotřídní kvality. V případě zaprášení se jejich povrch opět přelešťuje! SLO již připravuje další projekty, na kterých se chce podílet. Jedná se zejména o obdobu observatoře Pierra Augera pro severní polokouli, která má být umístěná v USA a dále o observatoř CTA (Cherenkov Telescope Array), pro kterou bylo vybráno místo v Namibii. Na závěr exkurze jsme si prohlédli optickou laboratoř, kde se proměřuje kvalita těchto zrcadel a zjišťují se jejich optické vlastnosti (např. drsnost, difuzní efektivita apod.). Je úžasné si uvědomit, že jsme sice malý národ, ale že jsou mezi námi chytří lidé, kteří jsou schopní podílet se na špičkovém vědeckém výzkumu a nejpokrokovějších technologiích světa. Myslím, že máme být na co hrdí.

Sídlo SLO

Sídlo Společné laboratoře optiky v Olomouci.

 

Přednáška na SLO

Exkurzi zahájila přednáška Mgr. Jana Tomáštíka, která návštěvníky uvedla do problematiky kosmického záření.

 

Zrcadlo pro P. Auger observatory

Zrcadlo pro P. Auger observatory.

 

Zrcadlo pro P. Auger observatory

Ukázka jednoho ze stovek prvotřídních zrcadel, které ve SLO vyrobili.

 

Laboratoř SLO

Mezi základní vybavení laboratoře patří velmi kvalitní optická lavice.

 

Testovací komora

Testovací komora.

 

Stůl plný optiky

Jedna z laboratoří SLO.

 

U optické lavice

Návštěvníků bylo tak akorát, aby se do laboratoře vešli.

 

Pilová čočka

Exkurze za tajemstvím optiky a po stopách olomouckých vědců v Jižní Americe byla pro všechny zážitkem. 

 

Partneři SLO OP a FZÚ AV ČR v Olomouci

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-prednaskou-rndr-evy-markove-csc-a-nav
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému