Hlavní stránka > Ohlédnutí za překrásným divadlem v podání Slunce, Země a Měsíce

Ohlédnutí za překrásným divadlem v podání Slunce, Země a Měsíce

21. ledna 2019 otevírala prostějovská hvězdárna pro veřejnost netypicky již ve 4:00 hodiny ráno. Důvodem byl relativně vzácný a působivý astronomický úkaz – úplné zatmění Měsíce. A protože počasí nám tentokrát přálo, mohlo si několik desítek našich návštěvníků vychutnat netypický pohled na našeho nejbližšího kosmického souseda. Měsíc se postupně nořil do zemského stínu a jeho tvar se měnil, jak se v něm ocital hlouběji a hlouběji. I volnýma očima bylo možné spatřit zakřivení stínu naší planety a návštěvníci si tak mohli představit, jak veliká se asi jevila Země astronautům z Apolla na měsíční obloze. Měsíce ubývalo, obloha temněla a hvězd na ní přibývalo, zejména těsně před začátkem fáze úplného zatmění. Obvzlášť dobře byl tento jev patrný na známé otevřené hvězdokupě „Jesličky“ v souhvězdí Raka, která se nacházela jen nedaleko od Měsíce a kterou jsme průběžně sledovali dalekohledem. Současně začala být dobře viditelná výrazně načervenalá část Měsíce, která se nacházela v plném stínu. Kdybychom v tu chvíli stáli na měsíčním povrchu, spatřili bychom úplné zatmění Slunce. Slunce by bylo skryté za Zemí, nicméně naše planeta by byla ověnčena červeně zářícím obloukem, nebo snad i prstenem zemské atmosféry. Odtud tedy pochází ta magická červená barva zatmělého Měsíce, kterou spatřil každý a která svědčila také o skutečnosti, že naše atmosféra byla globálně relativně čistá, bez prachu. I když odhadujeme, že například v roce 2015 byla ještě čistější. Když byl Měsíc v plném stínu, naskytl se nám všem velmi zvláštní, až sugestivní pohled. Člověk si naplno uvědomil, jakou mystickou bázeň musel tento úkaz vyvolávat v minulosti, v myslích našich předků. Se začátkem svítání začal pak Měsíc vystupovat z plného zemského stínu. Nejprve se v jeho horní části objevil světlý oblouk připomínající „polární čepičku“, která se postupně rozlévala dál a dál po měsíčním povrchu. Ale to už silně svítalo. Měsíc se skláněl k západnímu obzoru a dostal se i za koruny stromů v Kolářových sadech. Protože teplota během pozorování byla asi -7°C, měli naši návštěvníci během pozorování zatmění možnost zajít se několikrát ohřát do přednáškového sálu, kde pro ně byl připraven i krátký, asi čtvrthodinový pořad o zatmění Měsíce. Návštěvníci se v něm mimo jiné dozvěděli, čeho všeho si mohou na Měsíci všimnout, až se opět vrátí do pozorovatelny. Pozorování úplného zatmění Měsíce se na prostějovské hvězdárně vydařilo a věříme, že žádný z návštěvníků nelitoval toho, že si musel ráno přivstat. A také, že nikdo nenachladl a následně nepadl na poli vědy :-).

 

Zatmění Měsíce 2018

Úplné zatmění Měsíce očima Martina Tylšara. K fotografování byl využit modifikovaný fotoaparát připojený k dalekohledu Newton  s ohniskovou délkou 1000 mm.

 

Zatmění Měsíce 2018

Průběh zatmění Měsíce zaznamenaný z prostějovské hvězdárny pomocí 300 mm teleobjektivu. Jednotlivé snímky pořídil z veřejné pozorovatelny Karel Trutnovský.

 

Měsíc od Barnabáše Krále

Tento snímek zatmělého Měsíce pořídil na naší hvězdárně člen astronomického klubu Gemini - Barnabáš Král.

 

Zatmění Měsíce 2018

Za svítání se zatmělý Měsíc kloní k obzoru a za několik chvil zajde za koruny stromů v Kolářových sadech.

 

Impakt na Měsíc - Horálek

Během úplného zatmění Měsíce došlo rovněž k jednomu velmi vzácnému a nečekanému úkazu, kterého si však na prostějovské hvězdárně nikdo nevšiml. Na měsíční povrch dopadl asteroid o velikosti několika desítek centimetrů až metrů a výbuch, který přitom způsobil, byl určitě v našem astronomickém dalekohledu dobře patrný. Bohužel se však v tu chvíli zřejmě nikdo nedíval… Tento pozoruhodný úkaz se však podařilo zachytit například vynikajícímu astrofotografovi Petrovi Horálkovi (viz obrázek výše), na jehož přednášku „Kdyby fotografie mohly vyprávět“ se mohou příznivci naší hvězdárny těšit ve čtvrtek 9. května v 18:00 hodin. Zmíní se Petr Horálek také o této své unikátní astrofotografii?

 

V pozorovatelně

Někteří návštěvníci sledují zatmění až do posledních chvil. Dalekohledy Meade LX200 a D400 však za svítání míří nad jihovýchod, kde se prakticky v konjunkci nachází dvě jasné planety - Venuše a Jupiter.

 

Superúplněk

Letošní lednové úplné zatmění Měsíce bylo pozoruhodné ještě jednou skutečností. Ještě tentýž den, 21. ledna, ve večerních hodinách procházel Měsíc tzv. „přízemím“, tzn. bodem, kdy jej na jeho eliptické orbitě dělí od Země nejmenší vzdálenost. V té době se na obloze jeví měsíční kotouč nepatrně větší než normálně a tento jev je ještě subjektivně umocněn tím, když se Měsíc nachází nízko nad obzorem. Několik hodin po úplňku samozřejmě ještě nemáme šanci očima rozeznat, že Měsíce již ubývá a tak večer při východu Měsíce po zatmění nastal tzv. „superúplněk“. Takto jej po ukončení schůzky spatřili členové našeho astroklubu Gemini II.

 

Příští zatmění Měsíce nastane ještě letos v létě, v noci z 16. na 17. července. Přestože se bude jednat pouze o zatmění částečné, určitě stojí za to si jej nenechat ujít. Už jen proto, že na další úplné měsíční zatmění si v Kolářových sadech budeme muset počkat až do 7. září 2025. 

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-prekrasnym-divadlem-v-podani-slunce-z
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému