Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za XXIX. Letní školou astronomie

Ohlédnutí za XXIX. Letní školou astronomie

Od pátku 24. srpna do neděle 26. srpna 2018 proběhl XXIX. Ročník Letní školy astronomie. V tomto roce byl zaměřen na astrofotografii tzv. deep-sky objektů, jako jsou hvězdokupy, mlhoviny a vzdálené galaxie, ale například také komet. Zasvěceným průvodcem do tajů této disciplíny, na pomezí vědy a umění, byl Martin Tylšar, pracovník prostějovské hvězdárny a především skvělý a nadšený astrofotograf. Během tří večerních setkání získali zájemci teoretický přehled o tvorbě astrofotografií. Při pozorovacím praktiku, které se nakonec z důvodu nepříznivého počasí uskutečnilo jen jedno, si též vyzkoušeli praktický sběr dat a potom následné zpracování těchto dat do podoby výsledné astrofotografie. Dozvěděli se, jaký je rozdíl mezi astronomickým snímkem a astrofotografií a co znamenají termíny "darkframe", "flatfield", nebo "bias". Ilustrační fotografie z této akce poskytl naší hvězdárně pan Miroslav Melka, kterému tímto velice děkujeme.

 

Přednáška

Hlavní část každého setkání tvořily přednášky seznamující účastníky s teorií astrofotografie.

 

Světelný smog

Největším nebezpečím pro budoucnost astrofotografie se jeví neustále rostoucí světelné znečištění, způsobené zejména lampami veřejného osvětlení s bílými LED diodami. Zatímco světlo ze sodíkové výbojky lze v astrofotografii relativně dobře potlačit pomocí speciálních filtrů, proti LED diodovému světlu žádná obrana neexistuje. A pokud se týká vizuálního pozorování, z míst nejvíce zasažených světelným smogem, která ukazuje mapka, již prakticky vůbec nemáte šanci uvidět například páteř noci – Mléčnou dráhu.

 

Martin Tylšar

Martin Tylšar v akci.

 

Dalekohled

Astrofotografický dalekohled s pointačním dalekohledem a chlazenou kamerou využitý pro Letní školu astronomie 2018.

 

V kopuli

„Fletovací deska“ a „Bachtinova maska“ patří mezi nezbytné pomůcky při tvorbě kvalitních astronomických snímků.

 

Konzultace

Součástí programu byly též praktické konzultace.

 

Mlhoviny v Labuti

Výsledkem celého procesu tvorby astrofotografie jsou krásné obrazy vesmírných objektů. Toto jsou například Řasové mlhoviny v souhvězdí Labutě, z dílny Martina Tylšara, které sloužily jako jedna z ukázek zpracování astronomických snímků.

 

Pozorování

Poslední večer se udělalo hezké počasí a tak měli účastníci Letní školy možnost, kromě astrofotografování, se též pokochat vizuálním pozorováním vesmírných objektů.

 

Cetrifikáty LŠA2018

Velice rádi bychom tímto poděkovali všem účastníkům i lidem, kteří nezištně pomáhali a zapůjčili své vybavení, které bylo v rámci Letní školy využito. Na závěr obdrželi účastníci Letní školy astronomie 2018 certifikát o jejím absolvování.

 

Další hezké a zajímavé astrofotografie pořízené v nedávné době Martinem Tylšarem na prostějovské hvězdárně najdete na následujících odkazech:

http://www.astrofotky.cz/gallery.php?show=martbad/1528559523.jpg ,

http://www.astrofotky.cz/gallery.php?show=martbad/1526903944.jpg .

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-xxix-letni-skolou-astronomie
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému