Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za zajímavými úkazy začátku léta a co nás ještě čeká...

Ohlédnutí za zajímavými úkazy začátku léta a co nás ještě čeká...

Těsná konjunkce planet

Přelom černa a července pro nás připravil pěkné planetární divadlo nad západním obzorem. A protože příroda k nám byla tentokrát milosrdná a bylo jasno, mohli jsme si velmi těsnou konjunkci planet Jupitera a Venuše vychutnat a přesvědčit se, jak se naše Sluneční soustava pomalu, ale nezadržitelně hýbe. Obě tělesa se k sobě úhlově přiblížila přibližně na vzdálenost průměru Měsíce. Zatímco 30. června večer byla jasnější Venuše vpravo dolů od slabšího Jupitera, následující den si na obloze planety svoji pozici prohodily. Oba níže uvedené snímky byly pořízeny během cyklovýletu po západních Čechách na úplně obyčejný „dvoumegový“ kompakt Nicon Coolpix 2000, jednoduše položený na zemi.

Konjunkce 30. 6. 2015

Situace večer 30. června 2015. (Pro větší rozlišení klikněte na snímek).

 

Konjunkce 1. 7. 2015

Situace večer 1. července 2015. (Pro větší rozlišení klikněte na snímek).

 

 

Noční svítící oblaka

Druhá polovina června a první polovina července byly rovněž ve znamení nočních svítících oblak. V letošním roce se nám podařilo získat o poznání lepší úlovky, než v loňském roce (viz. http://www.hvezdarnapv.cz/nad-severem-jsou-k-videni-nocni-svitici-oblaka). Avšak zřejmě nejlepší snímek pořídil z naší hvězdárny pan Petr Kůra, který nás navštívil v pátek 10. července a který k fotografování použil svůj vlastní fotoaparát Canon EOS 1100D. Letošní sezóna nočních svítících oblak sice pomalu končí, nicméně není vyloučeno, že pokud budeme mít štěstí, ještě se v následujících dnech, nebo týdnech nějaká mezosférická oblaka nad severním obzorem objeví.

NLC 2015 - Petr Kůra - celek

Noční svítící oblaka ze střechy naší hvězdárny, jak je zachytil pan Petr Kůra. (Pro větší rozlišení klikněte na snímek).

 

NLC 2015 - Petr Kůra - det

Při větším přiblížení vynikne struktura těchto velmi subtilních mezosférických oblak. (Pro větší rozlišení klikněte na snímek).

 

 

Pluto a přednáška Ing. Tomáše Přibyla

Dne 14. července ve 13:49:57 SELČ se sonda New Horizons přiblížila na minimální vzdálenost 12 500 km k Plutu. Kolem tohoto tělesa i skupiny jeho měsíců prolétla závratnou rychlostí 14 km/s a prozatím se jeví, že všechno proběhlo přesně podle plánu. Data jsou nyní uložena v paměti sondy a probíhá jejich přesun na Zemi. Nicméně vzhledem k obrovské vzdálenosti sondy je přenosová rychlost dat velmi nízká a předpokládá se, že bude trvat následujících více než 16 měsíců! Prozatím tedy máme k dispozici první fotografie a během času, tak jak k nám budou data postupně přicházet, můžeme se těšit na další senzační objevy. O této sondě, jejích prvních výsledcích i plánech do budoucna a rovněž o dalších současných i plánovaných misích sond po Sluneční soustavě nám bude u nás na hvězdárně ve své letní přednášce vyprávět člověk z nejpovolanějších - Ing. Tomáš Přibyl. Jste srdečně zváni!

Plakát

 

 

Pořady pro naše nejmenší hvězdáře

Slunce je symbolem léta. Je to dárce života, rozdávající světlo a teplo. Není to však jen neměnný zářivý kotouč vysoko na nebi, ale je to neobyčejně zajímavá hvězda, na které se stále něco děje. Na konec července a začátek srpna, (konkrétně 27. – 31. 7. od 10:00 do 11:00 a od 14:00 do 15:00 a dále 3. – 6. 8. od 14:00 do 15:00) jsme pro naše nejmenší astronomy připravili pořad „DÍVÁME SE NA SLUNÍČKO“. Bude se jednat o povídání o Slunci a za jasného počasí také pozorování Slunce dalekohledem s neutrálním filtrem a chromosférickým dalekohledem. Pořad je určen pro mladší děti s doprovodem, závěr pořadu budou tvořit pohádky. Vstupné dospělí 20 Kč, děti 10 Kč.

Pro zvídálky od 5 do 11 let je rovněž určena letní ŠKOLIČKA, letos zaměřená na MĚSÍC. Proběhne v termínu 3. – 7. 8. od 10:00 do 11:00 hodin a jedná se o cyklus na sebe navazujících setkání seznamujících se vznikem Měsíce, pozorovatelnými útvary na povrchu, přípravou lidí pro let na Měsíc, povíme si také o raketě pro let k Měsíci a na závěr si vše zopakujeme. Za jasného počasí koncem týdne proběhne pozorování Měsíce na denní obloze. Celkový poplatek 50 Kč.

Sluníčko a Měsíček

 

 

Slzy svatého Vavřince

Začátkem měsíce srpna ozdobí nebe, jako již tradičně, meteorický roj Perseid, neboli „Slzy svatého Vavřince“. První meteory tohoto roje je možné teoreticky spatřit již od 17. července, nicméně maximum se letos očekává 12. až 13. srpna. Původcem tohoto roje je kometa Swift-Tuttle. Materiál vysvobozený z ledového povrchu kometárního jádra se samozřejmě zpět na kometu nevrací, ale podél dráhy vlasatice vytváří skutečnou meziplanetární řeku. Na rozdíl od těch pozemských však není složena z vody, nýbrž z drobounkých prachových částeček, které se během času rozptýlí po celé oběžné dráze komety. A protože dráha mateřské komety Swift-Tuttle téměř kříží dráhu Země, dostáváme se každoročně do proudu těchto částic. Po srážce s naší hustou atmosférou se tyto maličké kometární odrobinky prudce zahřejí a během krátkého okamžiku zcela vypaří. Pozemšťané pak sledují světelné doprovody takovýchto zániků - meteory. A jelikož "padající hvězdy" spojené s jádrem Swift-Tuttle vylétají při pohledu ze Země jakoby z jednoho místa na obloze (tzv. radiantu) v souhvězdí Persea, nazývají se tyto meteory Perseidy. Nejvíce Perseid bývá vidět ve druhé polovině noci. Je to tím, že se Země při svém letu Sluneční soustavou díky rotaci postupně natáčí do směru letu a tak pravděpodobnost viditelnosti srážky meteoroidu s naším vzdušným obalem během noci roste. Je to stejné, jako jízda autem v dešti. V podstatě všechny kapky zasahují přední sklo, zatímco zadní může zůstat prakticky úplně suché. Počet meteorů za hodinu se letos v době maxima odhaduje až na 100. Vzhledem k tomu, že mateřská kometa obíhá Slunce v opačném směru než Země, rychlosti obou těles se sčítají a meteory náležící k roji Perseid jsou proto velmi rychlé. Letos bude v období maxima náš Měsíc prakticky v novu, což je výhodné, protože nebude podívanou rušit svým světlem, jen je potřeba najít si vhodné pozorovací místo s co možná nejmenším světelným znečištěním a výhledem spíše východním směrem a mít štěstí na dobré počasí. Další informace můžete najít na adrese: http://www.hvezdarnapv.cz/perseidy-2015. Přeji všem úspěšný lov meťasů a nezapomeňte si něco hezkého přát!

Perseidy 2015

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-zajimavymi-ukazy-zacatku-leta-a-co-na
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému