Hlavní stránka > Archiv článků > Pochvala pro prostějovskou radnici

Pochvala pro prostějovskou radnici

Nadměrné noční svícení rozhodně není znakem blahobytu společnosti. V dnešní době existuje naopak snaha ze strany astronomů, ochránců přírody, ale i dalších odborníků svítit v noci rozumně, šetrně a jen tam kam se má. Rozhodně to však neznamená nesvítit vůbec. Pokud bychom používali ve veřejném prostoru výhradně svítidla s plným krytím a s teplotou chromatičnosti kolem 3000K, zabránili bychom dalšímu dramatickému úbytku létajícího hmyzu, vytvořili bychom zdravější životní prostředí pro lidi a zlatým hřebem by byla temnější noční obloha plná krásných hvězd. A pod hvězdnou oblohou, jak napsal Karel Čapek, nelze hovořit o politice nebo o zatracených poměrech; pod hvězdami se lépe mluví o lásce, o zítřejším dnu a o jiných tichých a vážných věcech. (viz. http://www.hvezdarnapv.cz/svatecni-zamysleni).

 

Věž radnice z hvězdárny

Takto vypadají parkové lampy a nasvětlená věž prostějovské radnice z veřejné pozorovatelny prostějovské hvězdárny. Velká zář v okolí věže je způsobena především nevhodnými svítidly na náměstí T.G. Masaryka.

Některá opatření, jako například nahrazení současných špatných pouličních lamp, je samozřejmě během na dlouhou trať, ale některá opatření lze udělat ihned a bez problémů. Mezi takové patří například noční vypínání slavnostního osvětlení radniční věže na centrálním prostějovském náměstí. V létě loňského roku bylo na reflektory namontováno časovací zařízení, které slavnostní osvětlení vypínalo, avšak zbytečně až hodně pozdě v noci. Přesto se jednalo o pokrok oproti době dřívější, kdy se slavnostní osvětlení v noci nevypínalo vůbec. A v nedávné došlo, na základě naší připomínky, k posunutí času zhasínání na dobu po 23:00 hodině. Provoz na náměstí T. G. Masaryka je v nočních hodinách minimální a není proto důvod věž prostějovské radnice osvětlovat déle. Město navíc šetří i prostředky za elektrickou energii.  Rádi bychom tímto poděkovali odpovědným pracovníkům magistrátu, kteří se o posunutí doby zhasínání slavnostního osvětlení věže prostějovské radnice zasadili, a věříme, že se postupně dočkáme i dalších pozitivních kroků omezujících světelné znečištění nad Prostějovem. Je to první malý krok pro přírodu, ale z hlediska principiálního veliký skok!

 

Vypínání radnice 1

Vypínání radnice 2

Dřívější stav zhasínání . Například v noci z 15. na 16. února 2018 se osvětlení radniční věže vyplo až ve čtvrt na dvě po půlnoci.

 

Vypínání radnice 3

Vypínání radnice 4

Vypínání radnice 5

Vypínání radnice 6

Nová posunutá doba zhasínání osvětlení radniční věže. V noci z 28. na 29. března 2018 byl vypnut reflektor osvětlující věž zprava ve 23:07 hodin a druhý reflektor svítící zleva zhasl ve 23:22 hodin. Děkujeme moc za posunutí časů vypínání. Pro pozorovací astronomii to znamená částečné snížení světelného smogu východním směrem od hvězdárny.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/pochvala-pro-prostejovskou-radnici
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému