Letošní podzim nám, co se týče počasí, příliš nepřeje. Slunce, Měsíc a hvězdy se ukazují jen občas a příležitosti k pozorování a fotografování klenotů noční oblohy je málo. Ale přesto se tu a tam najdou chvíle, kdy se vyplatí zamířit dalekohled k nebi. Důkazem jsou nové astrofotografie člena klubu Gemini II, Marina Tylšara, které získal z naší hvězdárny svým vylepšeným dalekohledem Newton, SKY-WATCHER 200/1000mm. Jednak se mu podařilo prakticky eliminovat optickou vadu komu a dále se výrazně zlepšilo vedení dalekohledu za hvězdami. To je možné vedle nového pointačního dalekohledu zejména díky nahrazení stávající montáže HEQ-5 masivnější montáží EQ-6, kterou na naši hvězdárnu zapůjčil pan Aleš Dostál. Společně s Mgr. Petrem Hrůzou a ing. Pavlem Valentou tvoří pan Dostál skupinu výborných prostějovských astrofotografů, kteří nám vyšli velice ochotně vstříc a kteří nám vedle zapůjčení motáže a dalšího příslušenství nabídli pomoc při zpracování astronomických snímků. Nyní je na nás, abychom se naučili pořizovat co nejlepší vstupní data, a už teď se těšíme na výsledky této spolupráce. Kvalitní přístrojové vybavení máme k dispozici, zbývá jen štěstí na jasné bezměsíčné fotografické noci.
Níže se můžete podívat na nejlepší astronomické fotografie z naší hvězdárny, které se podařilo Martinovi Tylšarovi prozatím samostatně získat:
Planetární mlhovina M27 - Činka. (Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)
Černobílá fotografie vpravo: fotoaparát Canon EOS 40D bez modifikace, expozice 41 x 30 sekund.
Barevná fotografie vlevo: modifikovaný fotoaparát Canon EOS 40D, LPS filtr, expozice 16 x 120 sekund.
Kulová hvězdokupa M15. Zatím naše technicky nejzdařilejší astrofotografie. Modifikovaný fotoaparát Canon EOS 40D, LPS filtr, expozice 32 x 58 sekund (Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)
Kulová hvězdokupa M15 v úpravě Petra Hrůzy. Použita stejná vstupní data. (Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)
Pošmourné podzimní počasí se nepříznivě projevuje i na pozorovacích aktivitách našich mladších zájemců o astronomii v klubu Gemini I. Z dosavadních devíti čtvrtečních setkání jsme měli možnost pozorovat hvězdnou oblohu prakticky pouze jednou a ani to nebyly zrovna dobré podmínky. Proto jsme se rozhodli vytvořit si své vlastní hvězdy. A když to nejde na nebi, vytvořili jsme si hvězdnou zemi. Rád bych zde poděkoval Regionálnímu sdružení ČSOP Iris Prostějov za zapůjčení části svého táborového vybavení.
Zapalování hvězd. Souhvězdí Lyra s jasnou hvězdou Vegou.
Blízký vesmír. Vzdálený vesmír.
Pohled z terasy
Pozorování hvězdné země. Gemini I na pozorovací terase.