Hlavní stránka > Archiv článků > Podzimní hvězdné lovy Gemini beze zbraní

Podzimní hvězdné lovy Gemini beze zbraní

Letošní podzim nám, co se týče počasí, příliš nepřeje. Slunce, Měsíc a hvězdy se ukazují jen občas a příležitosti k pozorování a fotografování klenotů noční oblohy je málo. Ale přesto se tu a tam najdou chvíle, kdy se vyplatí zamířit dalekohled k nebi. Důkazem jsou nové astrofotografie člena klubu Gemini II, Marina Tylšara, které získal  z naší hvězdárny svým vylepšeným dalekohledem Newton, SKY-WATCHER 200/1000mm. Jednak se mu podařilo prakticky eliminovat optickou vadu komu a dále se výrazně zlepšilo vedení dalekohledu za hvězdami. To je možné vedle nového pointačního dalekohledu zejména díky nahrazení stávající montáže HEQ-5 masivnější montáží EQ-6, kterou na naši hvězdárnu zapůjčil pan Aleš Dostál. Společně s Mgr. Petrem Hrůzou a ing. Pavlem Valentou tvoří pan Dostál skupinu výborných prostějovských astrofotografů, kteří nám vyšli velice ochotně vstříc a kteří nám vedle zapůjčení motáže a dalšího příslušenství nabídli pomoc při zpracování astronomických snímků. Nyní je na nás, abychom se naučili pořizovat co nejlepší vstupní data, a už teď se těšíme na výsledky této spolupráce. Kvalitní přístrojové vybavení máme k dispozici, zbývá jen štěstí na jasné bezměsíčné fotografické noci.

Níže se můžete podívat na nejlepší astronomické fotografie z naší hvězdárny, které se podařilo Martinovi Tylšarovi prozatím samostatně získat:

M27

Planetární mlhovina M27 - Činka. (Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)

   Černobílá fotografie vpravo: fotoaparát Canon EOS 40D bez modifikace, expozice 41 x 30 sekund.

   Barevná fotografie vlevo: modifikovaný fotoaparát Canon EOS 40D, LPS filtr, expozice 16 x 120 sekund. 

 

M15

Kulová hvězdokupa M15. Zatím naše technicky nejzdařilejší astrofotografie. Modifikovaný fotoaparát Canon EOS 40D, LPS filtr,  expozice 32 x 58 sekund (Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)

 

M15 - Petr Hrůza

Kulová hvězdokupa M15 v úpravě Petra Hrůzy. Použita stejná vstupní data. (Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)

 

Pošmourné podzimní počasí se nepříznivě projevuje i  na pozorovacích aktivitách našich mladších zájemců o astronomii v klubu Gemini I. Z  dosavadních devíti čtvrtečních setkání jsme měli možnost pozorovat hvězdnou oblohu prakticky pouze jednou a ani to nebyly zrovna dobré podmínky. Proto jsme se rozhodli vytvořit si své vlastní hvězdy. A když to nejde na nebi, vytvořili jsme si hvězdnou zemi. Rád bych zde poděkoval Regionálnímu sdružení ČSOP Iris Prostějov za zapůjčení části svého táborového vybavení.

Zapalování hvězd

 Zapalování hvězd.                                                            Souhvězdí Lyra s jasnou hvězdou Vegou.

 

Blízký a vzdálený vesmír

 Blízký vesmír.                                                                   Vzdálený vesmír.

 

Pohled z terasy

 Pohled z terasy

 

Na terase

 Pozorování hvězdné země.                                                Gemini I na pozorovací terase.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/podzimni-hvezdne-lovy-gemini-beze-zbrani
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému