Hlavní stránka > Archiv článků > Poklady z hlubin vesmíru

Poklady z hlubin vesmíru

Plakát "Poklady z hlubin vesmíru"

Celý náš příběh začal asi před 70 000 lety. Tehdy se kolem vnější části Oortova oblaku, nacházejícího se na samé periferii gravitačního vlivu našeho Slunce, prohnala tzv. Scholzova hvězda. Dnes lze tuto hvězdu najít v souhvězdí Jednorožce asi 20 světelných roků daleko. Jedná se o docela nepatrnou hvězdičku, ale možná právě ona byla příčinou, že se malá ledová tělesa Oortova oblaku dala do pohybu. Některá zcela opustila gravitační náruč Slunce, ale jiná si to zamířila přímo do středu Sluneční soustavy. V blízkosti Slunce potom kolem sebe vytvořila oblak prachu a zářícího plynu, který nazýváme kometa. A právě jedna taková kometa byla objevena na jedné observatoři na Taiwanu v roce 2007 a dostala označení Lulin C/ 2007 N3. V roce 2009 pak vykouzlila tato kometa na obloze nádhernou podívanou. Byla na hranici viditelnosti očima, rychle se pohybovala mezi hvězdami, vytvořila chvost i protichvost a měla zajímavou nazelenalou barvu. A právě toto byla chvíle, kdy ze zde na Zemi zrodil jeden astrofotograf. Jmenuje se ing. Evžen Brunner a dnes patří k nejlepším astrofotografům v naší republice. I když sám sebe označuje jako „mladého astronoma“, který se astrofotografií zabývá jen několik let, výsledky jeho práce jsou obdivuhodné a jeho obrazy mají vpravdě umělecký rozměr. Ve své astronomicko-cestovatelské přednášce nás Evžen Brunner pozval do svého světa mlhovin a galaxií, opravdových klenotů hvězdného nebe. Seznámil nás s teorií, proč a jak vesmírné objekty svítí a také s technikou, která je potřeba k zachycení krásy těchto objektů. Povídal nám rovněž o různých zajímavostech ze svých dvou velkých cest za temným nebem, na Kanárské ostrovy a do Jihoafrické republiky. Zde měl například možnost navštívit obří dalekohled SALT, disponující největším zrcadlem na jižní polokouli. Nejčastěji ale „loví“ poklady z hlubin vesmíru na své oblíbené Českomoravské vysočině. Již třikrát byly jeho obrazy oceněny Českou astronomickou společností titulem „Česká astrofotografie měsíce“. Rádi bychom tímto Evženovi Brunnerovi poděkovali za vyrobení a zapůjčení výstavních panelů. Astronomové jsou skupina vesměs velice vstřícných a laskavých lidí, v blízkosti kterých je dobré a příjemné pobýt. Evžen Brunner mezi takové lidi patří a my si jeho přízně velice vážíme.

Výstava bude návštěvníkům dostupná v prostorách naší hvězdárny do konce roku 2016.

 

Přednáška Evžena Brunnera

Přednáška Evžena Brunnera o tajích astrofotografie. Následovalo malé občerstvení a přípitek vínem Blatnický Roháč z produkce sklepmistra spanilé jízdy Ebicyklu, pana Jiřího Cába. Podrobné informace o tomto „kosmickém“ víně můžete najít na adrese: http://www.hvezdarnapv.cz/blatnicky-rohac .

 

Vernisáž

Potom nás Evžen Brunner pozval do pozorovatelny hvězdárny, kde je umístěna výstava jeho astrofotografií. Je až neuvěřitelné, co vše lze dnes zachytit moderní digitální astrofotografickou technikou, kterou lze odnést v batohu na zádech.

 

Evžen Brunner

Ing. Evžen Brunner.

 

Pozorování dalekohledem D400

Závěr pozdního večera patřil pozorování astronomickými dalekohledy. Bylo příjemně teplo a bezmračné nebe zdobil Měsíc v první čtvrti a planety Mars a Saturn. Po západu Měsíce obloha ještě více potemněla a tak bylo možné dohlédnout velmi, velmi daleko. Poslední objekt, který jsme našim návštěvníkům v zorném poli dalekohledu nabídli, byly galaxie, náležící k více než čtvrt miliardy světelných let vzdálené skupině galaxií, zvané Stephanův kvintet.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/poklady-z-hlubin-vesmiru
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému