Hlavní stránka > Archiv článků > Pokochejte se krásami hvězdného nebe přes dokonalou optiku

Pokochejte se krásami hvězdného nebe přes dokonalou optiku

Přerovu se někdy říká město optiky. Může za to dlouholetá tradice výroby optiky sahající až do roku 1933. V současnosti vyrábí společnost Meopta nejen vysoce kvalitní optiku, ale i celé optické přístroje. Jedná se především o triedry, puškohledy a spektivy.

Díky Rotary klubu Prostějov a společnosti Meopta – optika, s.r.o. se podařilo pro naši hvězdárnu získat jeden špičkový binokulární dalekohled MeoStar B1 10x42 HD. Jedná se o přístroj kompletně vyvinutý a zhotovený v naší republice s naprosto perfektními optickými vlastnostmi, které pozorovatel ocení zejména při slabém osvětlení. I když tento dalekohled není primárně určený pro astronomická pozorování, jeho skvělé vlastnosti a vysoká propustnost optiky z něj dělají neocenitelného pomocníka při sledování některých typů astronomických objektů. Binokulárem navíc pozorovatel sleduje zvolený objekt oběma očima současně (u klasických astronomických dalekohledů toto zpravidla nejde), což vede k tomu, že si mozek uvědomí více detailů a objekt v zorném poli se jeví více přirozený a „plastický“.

 

Podrobné informace o přístroji MeoStar B1 10x42 HD můžete najít na internetové stránce výrobce:

http://www.meoptasportsoptics.com/shop/cz/42-mm-hd/ojlmosepseim/ctgBcz.html .

 

Velice tímto děkujeme Rotary klubu Prostějov a společnosti Meopta – optika, s.r.o., díky kterým máme nyní možnost obohatit naše veřejná večerní astronomická pozorování. Přijďte se pokochat pohledy na hvězdokupy Plejády a Hyády, meč Oriona a některé další krásné a zajímavé objekty. Málokdo se přes podobně kvalitní optiku v životě podíval a ten pohled stojí za to.

 

Dalekohled Meopta ve vitríně

MeoStar B1 10x42 HD je umístěn ve vitríně, ze které jej lze snadno vyjmout pro večerní pozorování.

 

Dalekohled Meopta

Binokulár MeoStar B1 10x42 HD.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/pokochejte-se-krasami-hvezdneho-nebe-pres-dokonalo
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému