Hlavní stránka > Archiv článků > Potemnělé Slunce nad prostějovskou hvězdárnou

Potemnělé Slunce nad prostějovskou hvězdárnou

Zatmění Slunce je jeden z nejvíce působivých astronomických úkazů, které může pozemšťan zažít. Když se Slunci na nebi postaví do cesty Měsíc, obloha potemní a člověk dostane pocit až něčeho mystického. Jako by ztrácel jednu z mála jistot svého bytí na Zemi, jako by jej se Sluncem opouštěl věrný přítel. Vítr přestane vát, ptáci přestanou zpívat a krajinu zahalí podivné, namodralé přítmí...

Je veliký rozdíl mezi pocity, které člověk zažívá během úplného zatmění a během zatmění částečného. Úplné zatmění je naprosto fascinující úkaz a každý člověk by jej měl ve svém životě určitě alespoň jedenkrát zažít. Ale i to částečné stojí za to. V minulosti mělo jeho sledování hluboký vědecký význam, dnes už je sice částečné zatmění jenom zajímavá podívaná, ale krásná. Svědčí o tom například i videozáznam celého průběhu zatmění, jak je z Prostějova nasnímal Pavel Valenta ve spolupráci s Petrem Hrůzou - viz. odkaz   https://www.youtube.com/watch?v=QceCLOMur20 . Dění kolem prostějovské hvězdárny v Kolářových sadech zachytila na svém časosběrném videu naše webkamera,  kde je od 9:40 hodin do 12:00 hodin patrné i snížení osvětlení krajiny - viz. odkaz https://www.youtube.com/watch?v=lmW_bkkxqEw .

Na naší hvězdárně byl pořad pro návštěvníky koncipován do dvou částí. Nejprve si v přednáškovém sále vyslechli krátké povídání o tom, jak sluneční zatmění vzniká, čeho všeho si lze během zatmění všimnout a kdy nás čekají ta následující. A potom už vyzbrojeni teoretickými znalostmi zavítali do pozorovatelny, kde si mohli všimnout srpkovitých slunečních obrazů za dírkovou komorou, jednosměrně ostrých stínů, díky kterým se jim stín ruky jevil pouze se čtyřmi prsty a na stěně bylo dokonce vidět stíny i jednotlivých vlasů. V pozorovatelně bylo též možné zapůjčit si speciální brýle pro přímé pozorování Slunce. Ve slunečních dalekohledech byla potom na Slunci nezvyklého tvaru patrná nápadná skvrna ve fotosféře, protuberance v chromosféře a hrbolatost okraje měsíčního disku způsobená bočním pohledem na jeho horstva. Po vzoru starověkých čínských císařů jsme v době maximální fáze zatmění nechali bubnovat na malý čínský bubínek, aby drak požírající Slunce odešel. Myslím, že si každý z návštěvníků přišel na své a to i přesto, že jich k nám zavítalo během necelých dvou hodin hodně přes dvě stovky! Veliký dík za zdárný průběh této akce zaslouží kromě všech obětavých pracovníků i spolupracovníků hvězdárny též někteří návštěvníci, kteří na naši hvězdárnu chodí pravidelně a kteří při pozorování pomáhali ostatním. Je krásné vidět, když jsou lidé na sebe laskaví a hodní. Je to snad tím, že je všechny pod potemnělým Sluncem spojila královna věd – astronomie.

Zatmění Slunce 2015

Zatmění Slunce 2015 se těšilo velikému zájmu.

 

Slunce dírkovou komorou

K promírnutí srpku Slunce stačí obyčejný list papíru - dírková komora.

 

Pozorování chromosférickým dalekohledm

Pozorování chromosférickým dalekohledem.

 

Pozorování zatmění projekční metodou

Pozorování zatmění projekční metodou.

 

Pozorování zatmění projekční metodou

Slunce promítnuté na stínítku.

 

Pozorování zatmění různými typy dalekohledů

Pozorování zatmění různými typy dalekohledů. Každý přístroj ukázal Slunce trochu jinak.

 

Zatmění - Maksutov

Fotografie částečného zatmění Slunce přes neutrální filtr. Patrná je sluneční skvrna, okrajové ztemnění slunečního disku, náznaky světlejších fakulových polí a hrbolatost okraje temného měsíčního kotouče. Fotografii pořídil Martin Tylšar.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/potemnele-slunce-nad-prostejovskou-hvezdarnou
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému