Hlavní stránka > Archiv článků > Povrch Měsíce

Povrch Měsíce

Měsíc je věrný souputník naší Země, jediný kus pevné země, který můžeme vidět na obloze očima, ozdoba nočního nebe. Myslím, že žádná jiná planeta ve sluneční soustavě nemá tak krásný měsíc. A pokud ano, tak určitě ten jejich neumí vytvářet tak krásná zatmění.

Ale jak vlastně vypadá náš nejbližší kosmický soused doopravdy? Řekli bychom, že jej důvěrně známe. Když se za úplňku vykutálí nad obzor, je veliký s trošku načervenalou, nebo nažloutlou barvou. A když se ocitne výš nad obzorem, zbělá a vypadá, jak zpívá Karel Kryl, jako „koláč s tvarohem“.

Je ale takový doopravdy, nebo nás klame zrak? Je doopravdy bílý jako tvaroh, nebo snad stříbrný? Pravda je taková, že Měsíc odráží jen asi 12% světla, které na něj ze Slunce dopadá. Podobně málo odráží například černý povrch čerstvě položené vozovky. To, že se nám zdá světlý je zapříčiněno tím, že je o něco světlejší než černota kosmického prostoru, která jej obklopuje. Ale bílý rozhodně není. Kdybychom pomyslně za úplňkový Měsíc umístili čtvrtku bílého papíru, jevil by se nám Měsíc černý jako uhel.

Během poslední čtvrteční schůzky astronomického klubu Gemini jsme věnovali část našeho času vytvoření malého kousku měsíčního povrchu přímo u nás na hvězdárně.

Měsíční povrch je tvořený kameny a tzv. regolitem. Jedná se o prach, který vznikl za vysokých teplot a tlaků při dopadech kosmických těles a který má naprosto jiné vlastnosti než prach na naší planetě. Na Měsíci neprší ani nefouká, takže zde neexistuje eroze, která by kamínkům a prachu ohladila hrany. Jsou ostré jako sklo. Když jsme hledali nejvhodnější materiál pro náš „hvězdárenský regolit“, padla nakonec volba na rozemletou tmavou strusku, která podle našeho názoru jeví docela dobrou podobnost. Od tatínka jednoho ze členů našeho kroužku jsme obdrželi celou igelitku struskových valounů, které jak se ukázalo, nebylo vůbec jednoduché rozbít na menší kusy. Když například rozbíjíte tabulku skla, jde to poměrně snadno, protože je plochá, a tenká. Když se však pokoušíte roztlouct valoun křemene, jde to docela ztuha. A právě na tento problém jsme narazili, protože sklovitá struska se svým tvarem i tvrdostí spíše blíží křemeni. Nakonec se nám to však postupně podařilo a tak jsme získali náš tmavý ostrohranný „měsíční“ materiál. Jako poslední bod schůzky našeho klubu ve čtvrtek 17. 4. bylo tedy společné nahrazení stávajícího říčního písku, který opravdu na Měsíci nenajdete a pokud ano, byl by to bezesporu objev století! I když náš nový měsíční povrch samozřejmě není naprosto dokonalý a věrný, celkem dobře navazuje na měsíční krajinu na snímku v pozadí. A právě tato podobnost nám dává důvěru v to, že se nám náš „prostějovský měsíční regolit“ docela povedl.

Měsíční vitrína

Měsíční vitrína

 

Na Měsíci

Na Měsíci ...

 

Nevěřte tedy všemu, co na vlastní oči vidíte. A zejména pokud se díváte do vzdálených hlubin vesmíru. Měsíc není bílý a sluneční skvrny nejsou černé. My lidé vnímáme svět po tisíciletí tak, aby to bylo výhodné pro naše přežití na této planetě, ale vůbec to neznamená, že vesmír je doopravdy takový, jak nám jej předkládají naše smysly. Myslím, že je doopravdy mnohem zajímavější.

Gemini I

Členové astronomického klubu Gemini I při pozorování Měsíce na denní obloze 10. dubna 2014.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/povrch-mesice
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému